Euro 2016: Velšani poslali Belgiju kući

Vels je priredio iznenađenje u četvrtini finala Evropskog prvenstva u Francuskoj savladavši Belgiju rezultatom 3:1. Velšani su tako ispisali nove stranice historije, a u polufinalu očekuje ih okršaj sa Portugalom.

Belgija je imala prvu veliku priliku u sedmoj minuti kada je šutirao Carrasco, ali je Wayne Hennessey sjajno odbranio. Thomas Meunier je stigao prvi na odbijenu loptu, no odbrana Velsa je spasila svoj gol. Nedugo nakon toga Eden Hazard je šutirao sa ruba šesnaesterca, ali na kraju je dobio samo korner.

U 13. minuti Belgijanci su došli do prednosti. Fantastičan pogodak sa 25-30 metara postigao je Radja Nainggolan. Prva opasnija situacija pred golom Belgije desila se u 26. minuti kada je pokušao Neil Taylor, a Thibaut Courtois je spriječio njegov pokušaj.

Velšani su došli do izjednačenja u 31. minuti. Aaron Ramsey je odlično centrirao iz kornera, a Ashley Williams je glavom pogodio za 1:1. Do kraja prvog poluvremena nije bilo značajnijih dešavanja. Početkom drugog dijela Romelu Lukaku je bio u šansi, no nije bilo promjene rezultata.

Do potpunog preokreta Vels je došao u 55. minuti kada se Hal Robson-Kanu fantastično snašao u šesnaestercu Belgije, izbacio je jednim potezom cijelu odbranu i pogodio za 2:1. Marouane Fellaini je bio blizu izjednačenja u 74. minuti kada je šutirao malo pored gola.

Ramsey je u 75. minuti napravio glupost. Igrao je rukom i dobio žuti karton zbog kojeg će propustiti polufinale protiv Portugala. Velšani su sve riješili u 86. minuti kada je Sam Vokes sjajno pogodio glavom za 3:1 nakon centaršuta Chrisa Guntera s desne strane.