EURO 2016: Njemačka i Poljska bez pogodaka

Komšijski derbi Poljske i Njemačke na Stade de Franceu u Parizu okončan je rezultatom 0:0.

Nijemci nisu blistali u prvom kolu protiv Ukrajine (2:0), ali su još jednom pokazali da vrhunske ekipe mogu da slave i kada ne igraju najbolje, dok su Poljaci predvođeni Robertom Lewandowskim u ovaj meč ušli s nadom da mogu izneaditi ljutog rivala.

Igra na kontre

Iako je Njemačka važila za favorita, to nije pokazala u ovom meču. Već poslije tri minute Sami Khedira je dobio žuti karton pošto je stigao da napravi dva oštra faula. Prvi su ipak zaprijetili Nemci. U petoj minutj je Goetze pokušao glavom poslije dodavanja Draxlera, ali nije bio precizan. Minut kasnije zapretio je i Hector, a odbrana Poljske je uspjela to da očisti.
Poljaci su od starta, svjesno ili ne, zaigrali na kontre, ali nisu ni imali mnogo izbora. Njemačka je kontrolisala meč, a u 16. minutu Toni Kroos je malo zakasnio na dodavanje Müllera i nije dobro zahvatio loptu.
Ipak, Nijemci su sve teže stizali do prilika što je meč više odmicao, iako su nastavili sa velikim pritiskom. Poljska odbrana bila je veoma disciplinovana, pa Nijemci nisu uspevali da pronađu rupe.
Tako je ostalo i do kraja poluvremena. Nijemci su opsjedali gol rivala, imali su apsolutnu dominaciju u posjedu, ali nisu uspjeli da postignu gol, pa je poslije 45 minuta ostalo 0:0.
Drugo poluvrijeme počelo je prilikama na obje strane. Prvo je u 46. minuti Milik promašio cijeli loptu iako je bio sam pred golom, a minut kasnije na drugoj strani je Goetze bio u odličnoj poziciji, ali je šutirao pravo u golmana Poljske i engelskog Swanseaja Lukasza Fabianskog.
U 57. minuti Poljaci su imali slobodan udarac na nekih 25 metara. Lewandowski je krenuo da šutira desnom nogom, ali je prepustio loptu Miliku, koji je šutirao po zemlji i u desni donji ugao Neuerovog gola, ali lopta odlazi tik pored stative.
Samo tri minute Poljska je mogla do gola. Lopta je poslije greške njemačke odbrane stigla do Lewandowskog koji se namještao na udarac sa ivice kaznenog prostora, ali je sjajni Jerome Boateng stigao da ga izblokira.

Nova bruka Milika

U sljedećem napadu, nakon kornera Njemačke Poljska je istrčala kontru. Grosicki je pronašao Milika u kaznenom prostoru, a ovaj se ponovo obrukao. Iako je bio sam na 11 metara pošlo mu je za rukom da promaši cijelu loptu.
Pokušao je Kroos u 65. minuti sa distance, ali nije bilo opasnosti po gol Poljaka. Shvatio je Löw da mora nešto da mijenja, a iz igre je izvukao indisponiranog Goetzea, a na teren je poslao iskusnog Schurlea, dok je umjesto Draxlera uveo Marija Gomeza. No, ni to nije ništa promijenilo, a do kraja meča igralo se više na sredini terena.