Euro 2016: Island poslao Englesku kući

Senzacionalni Island u četvrtfinalu, Englezi poveli pa izgubili

Island je slavio sa 2:1 i plasirao se u četvrtfinale, gdje će ih čekati selekcija domaćina – Francuske.

90+3’ Vardy je šutirao glavom, ali lopta je prozujala pored gola.

90’ Isteklo je regularnih 90 minuta. Igrat će se još tri minute sudijske nadoknade.

86’ Wayne Rooney napušta igru, a umjesto njega ušao je Marcus Rashford.

84’ Fantastična prilika za Islanđane da stave tačku na “i”, ali šut Gunnarssona brani Joe Hart.

navijacica-islanda

79’ Kane je šutirao glavom, ali mu golman Islanda hvata loptu.

75’ Petnaest minuta do kraja utakmice. Engleska i dalje ne uspijeva razbiti sjajnu islandsku odbranu.

70’ Fantastična reakcija Ragnara Sigurdssona koji je uklizavanjem u posljednjem trenutku u šesnaestercu zaustavio Jamieja Vardyja.

selektor-engleske-roy-hodgson

66’ Veoma loš pokušaj Harryja Kanea iz slobodnog udarca.

65’ Žuti karton za Gunnarssona.

60’ Raheem Sterling napustit će igru, a mijenja ga Jamie Vardy.

55’ Kakva prilika za Island. Nakon kornera stvorila se gužva u petercu Engleza, a na kraju “makazicama” je pokušao Ragnar Sigurdsson. No, Joe Hart zabilježio je fantastičnu odbranu!

detalj-sa-vecerasnjeg-meca

55’ Prvi korner na utakmici za Island.

54’ Englezi pritišću Islanđane koji se oslanjaju na brze kontranapade.

47’ Na samom početku drugog dijela Daniel Sturridge zaradio je javnu opomenu nakon igranja đonom nad Skúlasonom.

46’ Počelo je drugo poluvrijeme.

h-52856759

Fantastičnih prvih 45 minuta gledali smo u duelu Engleza i Islanđana. Favoriti večerašnje utakmice, reprezentativci Engleske došli su u vodstvo već u četvrtoj minuti, preko Waynea Rooneya koji je bio siguran izvođač najstrožije kazne. Prethodno je u kaznenom prostoru srušen Daniel Sturridge. No, taj gol nije obeshrabrio Island koji je uzvratio istom mjerom samo dvije minute kasnije. Strijelac je sa nekih 4-5 metara bio Ragnar Sigurdsson.

Na naredni gol morali smo čekati do 18. minute, kada je Island napravio potpuni rezultatski preokret. Ovaj put strijelac je bio Kolbeinn Sigthorsson.

Statistički gledano, Engleska je večeras bolji protivnik. Loptu u svojim nogama drži znatno duže (66:34%), uputila je više šuteva (11:4), a i izvela je četiri kornera, naprema nijednom korneru Islanda. No, u onome što je na kraju jedino važno – u golovima – Island je za sada bolji.

Sigurno da nas očekuje uzbudljivih drugih 45 minuta, jer će Englezi morati krenuti znatno ofanzivnije.

odrbana-islandskog-golmana

45’ Kraj prvog poluvremena.

40’ Pet minuta do kraja prvog poluvremena. Island i dalje vodi 2:1.

38’ Prvi žuti karton na utakmici zaradio je Gylfi Sigurdsson.

h-52856708

35’ Wayne Rooney isprobao je svoj šut, ali je bio neprecizan.

34’ Solidan pokušaj Arija Skúlasona sa nekih 20-ak metara, ali lopta je otišla malo pored desne stative engleskog golmana.

28’ U novoj šansi našao se Kane, čiji volej sa nekih 11-12 metara zaustavlja golman Islanda. Pritisak Engleske koja će izvesti četvrti korner.

slavlje-islandana

25’ Večeras gledamo fantastičnu utakmicu na stadionu “Allianz Riviera” u Nici. Za svega 14 minuta igre postignuta su tri gola, a nakon vodećeg gola Engleske sa bijele tačke, Island je došao do potpunog preokreta.

19’ Sigthorsson se izborio za prostor u šesnaestercu i iskoristio asistenciju Bodvarssona, te loptu poslao u donji desni ugao. Hart je malo zahvatio loptu, ali je ona ipak ušla u gol.

18’ GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Island vodi 2:1. Strijelac je Sigthórsson!

17’ Šut Harryja Kanea sa nekih 20-ak metara, ali lopta odlazi iznad prečke golmana Hannesa Halldorssona.

15’ Nakon dva brza gola, Englezi i Islanđani nastavljaju igrati u visokom ritmu. Sjajna utakmica na stadionu u Nici. Engleska ima inicijativu, a Island je uglavnom na svojoj polovini.

6’ GOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Island je izjednačio! Gol je postigao Ragnar Sigurdsson koji je volejem sa nekih 4-5 metara loptu smjestio iza leđa Joe Harta!

4’ GOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Engleska vodi. Siguran sa bijele tačke bio je Wayne Rooney.

h-52856627

4’ Jedanaesterac za Englesku. Najstrožiju kaznu skrivio je Hannes Halldorsson nakon prekršaja u kaznenom prostoru nad Danielom Sturridgeom.

1’ Počela je utakmica.

20.56 Večerašnji meč vodit će sudijski trojac Damir Skomina, Jure Praprotnik i Robert Vukan.

20.53 U toku je intoniranje himni obje selekcije.

20.46 Poznato je i početnih 11 u obje reprezentacije.

Engleska: Hart (G), Walker, Rose, Cahill, Smalling, Sterling, Kane, Rooney (C), Sturridge, Dier i Alli.

Island: Halldórsson (G), B. Sævarsson, R. Sigurdsson, Gudmundsson, B. Bjarnason, Sigthórsson, G. Sigurdsson, Árnason, Bödvarsson, A. Gunnarsson (C) i A. Skúlason.

sastavi-timova

20.32 U posljednjoj utakmici osmine finala Evropskog prvenstva, večeras će na stadionu “Allianz Riviera” u Nici snage odmjeriti reprezentacije Engleske i Islanda.

Englezi u ovu utakmicu ulaze kao veliki favoriti protiv Islanda, reprezentacije koja se prvi put plasirala na jedno veliko takmičenje, a onda i napravila veliko iznenađenje plasmanom među šesnaest najboljih.

– Bojim se da se ova utakmica neće puno razlikovati od naših u grupi jer Island nije ekipa koja će nas napasti. Poznajem trenera Larsa Lagerbacka vrlo dobro i on uvijek svoju ekipu pripremi kvalitetno, tako da ne vjerujem da ćemo profitirati od puno prostora za igru – rekao je selektor Engleske Roy Hodgson.

Nada se da će njegova ekipa podići nivo učinkovitosti i tako biti sposobnija što prije riješiti sve dvojbe.

– Moramo biti okrutniji pred golom protivnika jer jednostavno naš omjer stvaranja prilika i njihovog realiziranja nije dobar. To se mora popraviti i svi su svjesni toga – dodao je on.

Uspjeh Islanda još je veći ukoliko se za primjer uzme činjenica da ta država ima svega 323.000 stanovnika, što je za oko 7.000 manje nego Leicester, grad prvaka Engleske.

sigurdsson

– Mislim da smo autsajderi. Naša je država iste veličine kao i Leicester. Znamo da su oni jako dobra ekipa – rekao je napadač Islanda Gylfi Sigurdsson.

Svjestan je, međutim, da pritisak nije na njegovoj selekciji, već na reprezentaciji Engleske.

– Englezi nemaju puno slabih strana. Kvalificirali su se kao drugi u teškoj grupi, a nisu igrali najbolje što mogu. To će vjerovatno tek doći. Morat ćemo se jako puno braniti protiv njih, ali smo već pokazali da smo sposobni za to – dodao je Sigurdsson.

stadion-u-nici

Utakmica Engleska – Island na programu je u 21 sat, na stadionu “Allianz Riviera” u Nici.

Autor: D. K.