Jačanje imunološkog sistema: Koja hrana će vas sačuvati od gripe

Zaštita od virusa gripe postiže se vakcinacijom, ali i izbor hrane tokom epidemije može imati važnu ulogu. Pametnim odabirom namirnica jačate imunološki sistem, a što je on jači, virusu je sve teže da prodre u tijelo.

Kad nastupi zima, organizam troši mnogo energije dok se ne prilagodi nastalim klimatskim promjenama, usljed čega slabi imunološki sistem. U takvom stanju je, naravno, i neotporniji na viruse. Vaš zadatak je da održavate imunitet na zavidnom nivou, a to ćete najbolje postići izbalansiranom ishranom. Ljekari savjetuju da obogatite jelovnik namirnicama bogatim proteinima, vitaminima A i C i mineralima, naročito cinkom, gvožđem i selenom, najznačajnijim odbrambenim nutritijentima.

Šargarepa kao tjelohranitelj
Unošenjem većih količina narandžastog i zelenog voća i povrća kao što su šargarepa, bundeva, prokelj, špinat i kupus održavaćete optimalan nivo vitamina A, koji čuva integritet kože i sluznice i doslovce sprečava ulaz mikroba, virusa i drugih uzročnika bolesti u tijelo.

Crveno meso jača sluzokožu
Namirnice bogate proteinima direktno utiču na održavanje normalne funkcije sluzokože ušiju, nosa i grla, prvog odbrambenog zida u borbi protiv najezde virusa.

Crveno meso, piletina, jaja, riba, mlijeko, mliječni proizvodi, povrće, mahunarke, koštunjavo voće, sjemenke i proizvodi od soje sadrže sve neophodne sastojke koji jačaju epitel ćelija sluzokože, te vam stručnjaci savjetuju da u svaki dnevni obrok uvrstite bar jednu od navedenih namirnica.

Bijeli luk ubija viruse
Nutritijent alicin nalazi se u bijelom luku, a oslobađa se kada se čen zgnječi ili isjecka. Brojnim ispitivanjima dokazano je da anulira sposobnost virusa da napadne ćeliju organizma ili da je ošteti. Potvrđeno je i da čen svježeg bijelog luka dnevno umnogome popravlja imunitet.

Paprika najjači antioksidant
Ukoliko vas virus ipak napadne, znajte da se organizam protiv njega bori bijelim krvnim zrncima, kao i da njihovu proizvodnju ubrzava vitamin C. Kako se ovaj vitamin ne skladišti u organizmu, potrebno je da unosite hranu koja ga sadrži u većoj količini, a izbor takve hrane je priličan.

Paprika, peršun, brokoli, lisnato povrće, grašak, pomorandža, mandarina, kivi, limun, šipak, bobičasto voće…

Sardine štite od prehlade
Sljedeći važni borci za očuvanje imuniteta jesu T-ćelije, borci protiv ćelija virusa. Mineral cink je ključan element u njihovom nastajanju. Čim količina cinka opadne ispod optimalnih vrijednosti, organizam je mnogo podložniji prehladi i gripu.

Prirodni izvori cinka su crveno meso (svinjetina, govedina), zrna žitarica (neglazirana), pšenične klice, špinat, boranija, grašak, jaja, mlijeko, rakovi, ostrige, sardine, vino, sjeme bundeve, pivski kvasac…

Žumance snaži organizam
Gvožđe je drugi po važnosti mineral za imunitet. Bez njegovog prisustva organizam ne bi mogao da apsorbuje kiseonik, prenosi Ženablic. Njegov manjak dovodi do mnogih oštećenja imunološkog sistema, od kojih neki onesposobljavaju organizam da se na pravi način izbori s virusom gripe.

Namirnice koje sadrže cink obiluju i gvožđem, ali ga najviše ima u žumancetu, crnom hljebu, kupusu, špinatu, sočivu, bubrezima, pasulju, rotkvicama, crnom luku…

Turšija i rasol za jači imunitet
Brojni epidemiolozi savjetuju kako da dodatno ojačate imunitet. Preporučuju da jedete što više kiselog kupusa, paprike, paradajza, karfiola, krastavčića i šargarepe iz turšije, kao i cveklu, koji obiluju vitaminom C, ali samo ako je zimnica spremljena na tradicionalan način, bez aditiva i konzervanasa. Kažu i da dnevno treba da pojedete makar čen bijelog luka i mnogo voća. Tečnost je, naravno obavezna u što većim količinama, pa birajte između rasola, limunade, čajeva i toplih napitaka. Ujutro možete da popijete i čašicu domaćeg jabukovog sirćeta ili kupinovog vina, koje je odlično za krvnu sliku.

Vitamin C iz voća i povrća
Da biste se što bolje spremili za sezonu gripe, u organizam unesite dovoljno vitamina C, poručuje bečki profesor Hademar Bankhofer. Dnevna optimalna količina ovog vitamina za zdravog odraslog čovjeka je 100–150 miligrama. U doba gripoznih infekcija ona je znatno veća, čak do 500 miligrama. Važno je da vitamin C uzimate tokom čitavog dana, u ravnomjerno podijeljenim količinama, pošto se veoma brzo troši i razgrađuje. Idealna dnevna kombinacija bi bila: dva kivija i četiri ružice brokolija.

(24sata.info)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close