-TopSLIDEBiHPrivreda

Ekonomska diplomatija otvara vrata privredi: VTKBiH je pokrenuo organizaciju edukacije o brojnim temama iz ekonomske diplomatije

U poslovnim krugovima i široj javnosti sve više se govori o važnosti ekonomske diplomatije. Istovremeno, vrlo malo je informacija o prednostima korištenja metoda i instrumenata ekonomske diplomatije i načinima na koje ona može uticati na razvoj svake privrede.

S tim u vezi, Vanjskotrgovinska komora BiH u saradnji s Agencijom za državnu službu BiH, predstavništvom Fondacije “Konrad Adenauer” u BiH i nadležnim ministarstvima i institucijama na državnom nivou, organizirala je protekle sedmice Modul 1 novog, trećeg ciklusa Škole ekonomske diplomatije.

Elma Kovačević-Bajtal, direktorica Instituta za edukaciju Vanjskotrgovinske komore BiH, kazala nam je kako je cilj edukacije o temi Škola ekonomske diplomatije pružanje konkretnih informacija, ali i podizanje svijesti među predstavnicima bh. privrede i državnim službenicima o samoj tematici ekonomske diplomatije, kao i o pozitivnim efektima i mogućnostima koje može da pruži na putu traženja bolje ekonomske saradnje privrede neke zemlje na međunarodnom planu.

– Ova oblast do sada nije imala onu pažnju koja joj realno i shodno rastućim potrebama pripada. Upravo zbog toga se Vanjskotrgovinska komora BiH odlučila na izradu pomenutog edukativnog programa. Sam program se realizira uz saglasnost Agencije za državnu službu BiH, koja je izvršila certificiranje Vanjskotrgovinske komore BiH kao izvođača obuke za navedenu temu. A to praktično znači sljedeće: kroz dva redovna ciklusa škole u Sarajevu i Banjoj Luci, pri čemu jedan ciklus čine četiri modula u trajanju od po dva dana (ukupno osam dana edukacije po ciklusu), kao i kroz napredni modul škole, koji je u online formatu održan krajem 2020. godine, prošlo je više od 500 polaznika, istakla je Kovačević-Bajtal.

Prema njenim riječima, ovo je prva edukacija koju istovremeno pohađaju ne samo državni službenici i predstavnici preduzeća nego kadrovi nevladinih organizacija. Osim razmjene informacija, time se postiže i uspostavljanje direktne komunikacije između korisnika/preduzeća i ekonomskih diplomata.

U okviru škole, posebna pažnja se, kako je dodala, posvećuje širokoj lepezi stručno neophodnih oblasti i tema potrebnih za uspješno djelovanje na terenu, kao što su Ekonomski potencijali BiH, Struktura privrede i vanjskotrgovinska razmjena BiH sa svijetom, Značaj i uloga počasnih konzula u ekonomskoj diplomatiji, Strana ulaganja u BiH: zakonski okvir, problemi i prednosti, Ekonomska integracija ekonomije BiH u ekonomiju EU, Slabosti i prednosti ulaganja u BiH, Ekonomska diplomatija u praksi – iskustva iz DKP-a, Imidž države – Promocija države u međunarodnim odnosima i brojne druge teme.

Dakle, kako je istakla Kovačević-Bajtal, posvećena je pažnja svim bitnim temama koje se tiču poslovanja bh. privrede u inostranstvu kako bi se ukazalo na praktične mogućnosti koje ekonomska diplomatija može i treba da pruži našoj privredi.

– Da bi ekonomska diplomatija bila uspješna, neophodna je sinhronizovana saradnja svih institucija koje obavljaju poslove iz domena ekonomske diplomatije. A institucije BiH koje u svom djelokrugu rada imaju poslove ekonomske diplomaticije su Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Agencija za promociju izvoza BiH (FIPA) i druge, a najznačajnija nevladina institucija koja se bavi i poslovima ekonomske diplomatije je Vanjskotrgovinska komora BiH. Kao najznačajnija i najbrojnija asocijacija privrede u zemlji, pored toga što ima glavnu ulogu u organizaciji promocije bh. privrede u inostranstvu, VTK također ima značajnu ulogu u procesu edukacije predstavnika privrede u cilju sticanja neophodnih znanja i podizanja njihove konkurentnosti u zemlji i inostranstvu, naglasila je Kovačević-Bajtal.

Dodala je kako kompanije koje žele proširiti poslovanje na ino-tržišta, ili unaprijediti postojeću saradnju, najčešće nemaju dovoljno informacija o tome šta mogu očekivati od osoba koje se bave ekonomskom diplomatijom, kao ni to koju konkretnu podršku mogu dobiti od nosilaca aktivnosti ekonomske diplomatije. To stvara problem formiranja nerealnih očekivanja preduzeća. A ponekad i razočarenja zbog neispunjenja sopstvenih očekivanja.

– Upravo zato, s ciljem adekvatne edukacije privrednih subjekata, ali i državnih službenika (koji se bave ekonomskom diplomatijom), i boljih rezultata njihovog rada, VTKBiH je pokrenuo organizaciju edukacije na navedene teme iz ekonomske diplomatije. Poznato je da jačanje ekonomskog segmenta diplomatije postaje jedan od načina da se potaknu i ubrzaju pozitivni privredni trendovi u svakoj zemlji. Odnosno, dokazano je da države koje imaju snažan ekonomski nastup u drugim zemljama i na inostranom tržištu ostvaruju bolje ekonomske rezultate. Ukratko, razvijene zemlje, pored ostalog, posljedica su razvijenije i efikasnije ekonomske diplomatije, poručila je Kovačević-Bajtal.

Svake godine VTKBiH, za svoje članice, ali i druge korisnike njihovih usluga, priprema Program edukacija, a tu su, između ostalih, Škola vanjskotrgovinskog poslovanja 2022, Upravljanje lancima nabavke, Škola energijske efikasnosti, Kako pripremiti uspješan projektni prijedlog za EU fondove, Škola poslovne otpornosti.

Oslobodjenje – ALEMA PENDEK

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close