Ostali sportoviSport

Džumhur i Bašić poraženi u 2. kolu Australian Open-a

Bosanskohercegovački teniser Mirza Bašić završio je nastup na Grand slam turniru Australian Open.

Dvadesetčetverogodišnji Sarajlija je u drugom kolu turnira u Melbourneu poražen od šestog igrača svijeta Čeha Tomasa Berdycha sa 4:6, 0:6, 3:6.

Bašić je pružio dobar otpor favoriziranom protivniku, ali protiv šestog igrača svijeta nije uspio pružiti više od časnog poraza.

U prvom setu Bašić je uspješno parirao do osmog gema, kada Berdych uspijeva osvojiti break i povesti sa 1:0.

Drugi set donio je potpunu dominaciju češkog tenisera, koji je iskoristio svaku Bašićevu grešku i bez izgubljenog gema došao do vodstva od 2:0.

No, Bašić je ponovo zablistao u trećem setu u kojem se dobro držao do osmog gema, kada Berdych pravi break za vodstvo od 5:3 te u narednom gemu na svoj servis osvaja meč bez izgubljenog seta.

Uprkos porazu, Bašić može biti zadovoljan debitantskim nastupom na grand slam turniru na kojem je ostvario četiri pobjede, računajući kvalifikacije, što će mu na narednoj rang listi donijeti najbolji plasman na ATP rang listi. Trenutno zauzima 138. mjesto.

Od Australian Opena ranije se oprostio i najbolji bh. teniser Damir Džumhur. Njega je u drugom kolu pobijedio Belgijanac David Goffin sa 4:6, 6:0, 4:6, 2:6. Džumhur je pružio dobar otpor 16. igraču svijeta, a u trećem setu imao je i vodstvo od 4:1. No, Belgijanac je uspio osvojiti pet gemova u seriji i napraviti preokret za vodstvo od 2:1 u setovima te psihološku prednosti iskoristiti i u četvrtom setu za pobjedu i plasman u treće kolo.