Dr. Zilka Spahić-Šiljak: Najvažniji identitet svih nas jeste biti čovjek

U prostorijama UN-a u Sarajevu danas je upriličeno predstavljanje knjige “Sjaj ljudskosti – životne priče mirotvorki u BiH” autorice Zilke Spahić-Šiljak.

Knjiga je svojevrsna zbirka 11 priča žena mirotvorki iz sedam gradova u BiH.

Autorica je u izjavi za Agenciju Fena pojasnila da je poruka ove knjige da je najvažnije biti čovjek.

– Najvažniji identitet svih nas je biti čovjek, a onda dolazi svaki drugi identitet: nacionalni, etnički, vjerski, itd. Žene u BiH su pokazale kako se može biti čovjek čak i u izuzetno teškim uslovima kao što je rat, ali i poslije rata kada je trebalo iznova graditi prijateljske i komšijske odnose i život uopće – kazala je Spahić-Šiljak.

Žene čije su priče ispisane u ovoj knjizi, dodala je Spahić-Šiljak, nisu se plašile ići ususret životu.

– Ovo su obične žene koje dokazuju da svi možemo napraviti nešto, uraditi dobra djela. Jedino je važno konačno se pokrenuti – istakla je autorica.

Žene čije su priče uokvirene u ovu knjigu odabrane su na osnovu studije provedene u 15 gradova BiH. Studija je podrazumijevala provođenje ankete među običnim građanima koji su identificirali mirotvorke među njima.

Jedna od ispričanih priča je i ona Rahele Džidić, istaknute aktivistice i dugogodišnje izvršne direktorice CIVITAS-a.

Džidić je pojasnila da je autorica knjige izvukla “iz sjene” jedan paralelni svijet, onaj u kojem se dešavaju dobra djela.

– To je svijet u kojem žena nije zapostavljena kao što je u ovoj stvarnosti. Važno je da se ono što se dogodilo sazna i da iz toga proistekne zajednički put u budućnost –  kazala je Džidić.

U knjizi su objavljene i priče Besime Borić, Lidije Živanović, Jasminke Rebac, Radmile Žigić, itd.

Izdavač djela je TPO Fondacija, a publikaciju je podržala organizacija UN Women.

(Fena)

Zilka Spahić-Šiljak, doktorica nauka iz oblasti rodnih studija i prva pokrivena profesorica američkog univerziteta Harvard

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close