Dogovor Bošnjaka dokida uplitanje Srbije!

Intelektualci o Vučićevom miješanju u nacionalni dijalog

Ocjena Aleksandra Vučića, premijera Srbije, da „ujedinjavanje na bošnjačkoj političkoj sceni vodi ka političkim tenzijama, problemima“ i da će „neminovno dovesti do nacionalne homogenizacije i u RS“, nema nikakvo uporište i nije dobronamjerna.

Opće je ovo mišljenje intelektualaca, odnosno političkih analitičara, koji za „Avaz“ detektiraju glavne razloge zbog kojih je Vučiću zasmetalo otvarane dijaloga SDA i SBB-a, dvije najveće bošnjačke stranke.

pejo-gasparevic222

Gašparević: Doprinos stabilnosti

Stabilna većina

Nedžad Mulabegović, predsjednik Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI), kaže da ne vidi nikakav problem u približavanju stavova između SDA i SBB-a te da Vučićeva izjava dokazuje da vuk dlaku mijenja, a ćud nikada. Prema Mulabegovićevom mišljenju, aktuelni proces između dvije najveće bošnjačke stranke ne može predstavljati nikakav problem, nego, naprotiv, rješenje u vidu stabilizacije prilika u zemlji.

senadin-lavic

Lavić: Jedinstvo bošnjačke politike Vučiću problem

– To je, prema mom mišljenju, jako dobro. I bilo bi jako dobro da se to i ranije desilo. A taj iskorak ka zajedničkoj aktivnosti i stvaranju stabilne većine u institucijama i entitetskim i državnim samo je jedan plus, ne samo za te stranke nego generalno za političku scenu BiH i proces pridruživanja Evropskoj uniji – naglašava Mulabegović.

On ističe da bi usaglašavanje stavova bošnjačkih stranaka trebalo biti pozitivna vijest i za Vučića, Srbiju i druge naše susjede.

– Ali, sigurno da određenim političkim krugovima približavanje ove dvije najveće stranke s bošnjačkom većinom ne prija. Jer se na taj način sužava prostor za manipulaciju i otklanjaju prepreke koje usporavaju ispunjavanje Reformske agende koja je preduslov za ubrzan put pridruživanja zemlje EU, što nekima nije u interesu – zaključuje Mulabegović.

fahrudi-i-bakir

 Radončić i Izetbegović: Otvorili dijalog

Senadin Lavić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, kaže da Vučićeva izjava pokazuje da njemu ne odgovara bošnjačko jedinstvo.

– Jer, ako se bošnjački politički faktor pojavi kao ujedinjen na političkoj sceni, onda nema više priče o srbijanskom uticaju u BiH, nema više priče o „velikoj Srbiji“ i o otcjepljenju entiteta RS. I tu je problem za Srbiju, jer Vučiću odgovara da se Bošnjaci fragmentiraju na 15 političkih stranaka i da te stranke nemaju nikakve moći odlučivanja – ističe Lavić.

Bez ljubomore 

Pejo Gašparević, politički analitičar, smatra da nema mjesta negativnim ocjenama da su „problem političke pomirbe, pa makar ona bila i unutarnacionalna, u ovom slučaju unutarbošnjačka, između SDA i SBB-a.“

– Svako harmoniziranje političkih odnosa u BiH doprinosi njenoj stabilnosti, jer mi ne možemo zanemariti činjenicu da je BiH država tri konstitutivna naroda i njenih građana i moramo respektirati tu činjenicu da i unutar nacionalnih korpusa katkad stvari odu previše u unutarnju konfliktnost i to nije dobro za stabilnost BiH. Niko ne bi trebao biti ljubomoran ako se unutar jednog naroda ljudi pokušavaju politički dogovoriti, ali taj princip, što želim naglasiti, vrijedi za sve nacionalne korpuse – potcrtava Gašparević.

vucic

Vučić: Smeta mu ujedinjenje Bošnjaka 

Filandra: Vučićeva analiza nije tačna

Nedavni sastanak lidera SDA i SBB-a posmatram kao stranački susret dvije političke partije sa dobrim izbornim rezultatima u zadnjem procesu. On bi trebao da omogući funkcionalniju vlast u Federaciji BiH, ali i cijeloj državi, ocijenio je u razgovoru za Vijesti.ba Šaćir Filandra, dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.

Na pitanje kako tumači  poruku srbijanskog premijera Aleksandra Vučića da će ujedinjavanje na bošnjačkoj političkoj strani dovesti  do nacionalne homogenizacije i u RS, Filandra je odgovorio:

prof-sacir-filandra-01-ss

Filandra: Funkcionalnija vlast u cijeloj državi

– Ne bih rekao da je Vučićeva analiza tačna. SBB i SDA su stranke narodnjačke orijentacije, a u opoziciji nam ostaje jaka lijeva opcija. Stoga ne dolazi do nekog posebnog političkog jedinstva. Ne radi se dakle o specijalnoj nacionalnoj homogenizaciji. No, da li će to izazvati određene reflekse? Vjerovatno hoće – rekao je Filandra.

Autor: S. DEGIRMENDŽIĆ – avaz.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close