Dogodilo se na današnji dan – 31. decembar
31. decembar (prosinac) (31.12.) je 365. dan godine po gregorijanskom kalendaru (366. u prestupnoj godini). On je posljednji dan godine.
Događaji
1781. – Otvorena je prva banka u SAD-u (“Bank of North America”).
1857. – Kraljica Viktorija proglasila je Otavu za novi glavni grad Kanade.
1879. – Tomas Edison priredio je prvu javnu demonstraciju svog novog pronalaska – električne lampe sa ugljenim vlaknom.
1911. – Marija Kiri, profesor fizike i direktor Instituta za radijum u Parizu, dobila je svoju drugu Nobelovu nagradu, ovoga puta za kemiju. Prvu nagradu dobila je 1903. godine, zajedno sa svojim suprugom Pjerom Kirijem, za fiziku.
1935. – Čarls Darou (Charles Darrow) patentirao je društevnu igru “monopol”.
1946. – Grb NR /SR (Narodna republika/Socijalistička republika) Bosne i Hercegovine je usvojen 31. decembra 1946. godine zajedno sa zastavom NR kasnije SR Bosne i Hercegovine. Blazon grba: Iza dva ukrštena snopa pšenice, nalazi se kontura naselja, sa dva dimnjaka iz koji se puši dim, ispred zupčanika, sve okruženo vijencem s crvenom trakom. Vijenac se sastoji od jelinih grančica sa desne strane i grančica bukve sa lijeve strane, nadvišen zlatno obrubljenom crvenom petokrakom zvijezdom.
1968. – Sovjetski Savez testirao je TU-144 supersonični avion, nekoliko mjeseci prije anglo-francuskog “konkorda”. TU-144 bio je tako sličan “konkordu” da ga je zapadna štampa prozvala “konkordski”.
1971. – Televizija Beograd, na prostoru nekadašnje Jugoslavije, emitovala je televizijski program u boji, iz Studija 3 u Aberdarevoj ulici. Time je počeo s radom Drugi program Televizije Beograd i pojavila se televizija u boji.
1984. – Radživ Gandi postao je premijer Indije nakon smrti svoje majke Indire Gandi.
1997. – Kompanija Microsoft kupila je Hotmail e-mail servis.
Rođeni
1491 – Jacques Cartier (Saint-Malo, Francuska, 31. decembra, 1491. – 1. septembra, 1557.) je bio francuski istraživač i jedan od glavnih pronalazača Kanade, ili tačnije, unutrašnjeg područja prostora koje bi jednog dana postala ta država.
1937 – Avram Hershko, izraelski biolog, dobitnik Nobelove nagrade
1937 – Sir Anthony Hopkins, velški glumac
1943 – Sir Ben Kingsley, engleski glumac
Umrli
1610 – Ludolph van Ceulen (28. januar 1540, Hildesheim, Njemačka – 31. decembar 1610, Leiden, Holandija) je holandski matematičar njemačkog porijekla. Iako rođen u Njemačkoj, tokom katoličke inkvizicije, kao i mnogi Nijemci, emigrirao u Holandiju.
Praznici
Večeras najveći dio čovječanstva dočekuje Novu godinu. Proslavljanje Nove godine, prema antičkim piscima, potiče od svetkovine rođenja Sunca, a gašenje i paljenje svjetla u ponoć podseća na običaj starih Egipćana da u pola noći najave dolazak svjetlosti. Stari Persijanci Novu godinu su proslavljali darujući jedni drugima jaja, a Rimljani skupocijene poklone. Kao početak Nove godine, 1. januar počeo je da se proslavlja u vrijeme vladavine rimskog državnika Julija Cezara, a kasnije su to prihvatili i krišćani. Neki narodi, naročito u Aziji i Africi, Novu godinu ne dočekuju na dan prihvaćen u najvećem dijelu svijeta. Doček Nove godine u sadašnjem smislu kod nas ranije nije postojao. Mladići obučeni u narodnu nošnju obilazili su kuće i pjesmom čestitali ukućanima Novu godinu.
www.magazinplus.eu