-TopSLIDEBiHPolitika

Detaljan izvještaj State Departmenta: Šverceri ljudi otkupljuju kazne!

Bosna i Hercegovina u potpunosti ne ispunjava ni minimalne standarde za eliminaciju trgovine ljudima, ali ulaže značajne napore da to učini. To se navodi u detaljnom izvještaju Stejt departmenta o trgovini ljudima za 2023. godinu.

Zatvoreno sklonište

Uprkos povećanim naporima, koji uključuju to da su oba entiteta (FBiH i RS) te Distrikt Brčko osudili više trgovaca ljudima te da su državne sudije, kao i sudije iz FBiH i Distrikta Brčko, dosljedno izricali adekvatne zatvorske kazne, BiH je ostala na nivou 2. Entitet RS nije osudio nijednog trgovca ljudima 2022. i 2023. godine.

Naglašene su dobre i loše stvari, a sam izvještaj podijeljen je u nekoliko kategorija.

– Policiji je i dalje nedostajao kapacitet, što je ometalo njihovu sposobnost da provode efikasne istrage, a Vladi su nedostajali proaktivni napori u identifikaciji, što je dovelo do toga da su žrtve ponekad kažnjene za nezakonita djela počinjena kao direktna posljedica trgovine ljudima. Najveće sklonište nevladinih organizacija koje finansira Vlada zatvoreno je u januaru 2024., dijelom zbog manjka sredstava. Kao rezultat toga, kapacitet Vlade za smještaj i pružanje pomoći smanjen je za više od pedeset posto – navodi se u izvještaju.

Među prioritetnim preporukama istaknuto je da je neophodno energično istraživati, krivično goniti i osuđivati trgovce ljudima i tražiti adekvatne kazne, povećati finansiranje skloništa koje vode nevladine organizacije i pružalaca usluga žrtvama, obučiti osobe koje se prve nađu na terenu o identifikaciji i upućivanju žrtava.

Također, potrebno je osigurati da žrtve ne budu neprimjereno kažnjene samo za nezakonite radnje počinjene kao direktna posljedica trgovine ljudima, posebno za žrtve trgovine ljudima u svrhu seksualnog odnosa, prisilnog prosjačenja i prisilnog kriminala. Stejt department navodi da je potrebno povećati resurse, osoblje i obuku za policiju za istragu složenih slučajeva trgovine ljudima.

Zamjerka je i što sudski procesi traju veoma dugo, dok su u prethodnim godinama sudije često izricale kazne ispod minimalnih, navodeći nerazumne „olakšavajuće okolnosti“.

– Osim toga, Vlada je izvijestila da su neki trgovci ljudima izbjegli zatvorsku kaznu koristeći zakon koji je osuđenim počiniocima dozvoljavao da se izvuku iz zatvora do jedne godine za 100 maraka dnevno – piše u izvještaju.

Dječiji nemar

Naglašeno je da su vlasti u BiH povremeno nastavile da istražuju i krivično gone slučajeve trgovine ljudima u cilju seksualne eksploatacije, prisilnog prosjačenja i trgovine ljudima u kojima su bili uključeni članovi porodice pod lakšim krivičnim djelima, kao što su navođenje na prostituciju, dječiji nemar i navođenje na dječiju prostituciju.

Između ostalog, navodi se kako nisu prijavljene nikakve istrage, krivična gonjenja ili osude vladinih službenika saučesnika u zločinima trgovine ljudima.

Brojke

0 – novih istraga u 2023. godini.

4 – optužena procesuirana.

6 – trgovaca ljudima osuđeno.

55 – godina zatvora ukupno su dobila petorica trgovaca ljudima na državnom nivou.

18 – trgovaca ljudima osuđeno na sudovima FBiH.

0 – osuđenih u RS u prethodnoj i ovoj godini.

2 – osuđena trgovca ljudima u Distriktu Brčko.

37 – žrtava identificirano u 2023. godini.

27 – su bile žrtve trgovine ljudima na radnom mjestu.

8 je bilo seksualnih žrtava trgovine ljudima.

2 su bile žrtve neodređene vrste trgovine.

33 – potencijalne žrtve identificirane.

Kantonalni sud u Tuzli je 2022. godine osudio jednog trgovca na 22 godine zatvora, što je do sada najviša izrečena kazna za trgovinu ljudima u BiH.

Piše: Nerma Ajnadžić

avaz

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close