Da li je papa Franjo komunista?

Njegova kritika ekonomije slobodnog tržišta je papu Franju učinila ikonom ljevice i lansirala tvrdnje da je on, zapravo, komunista. Predvodnik 1.2 milijarde katolika u svijetu je kapitalizam, u najboljem slučaju, nazvao izvorom nejednakosti, i u najgorem, ubicom. Da li je šapa, kako tvrde njegovi kritičari, crveni radikal, piše Ed Stourton za BBC.

Kada se vraćao sa parade povodom Dana pobjede u Moskvi prošlog mjeseca, kubanski vođa Fidel Castro se zaustavio u Rimu da zahvali papi Franji na njegovoj ulozi u zbližavanju Kube i Amerike. “Ako papa nastavi na ovaj način,” rekao je kasnije Castro, “vratiću se u crkvu i počet ću da se molim, ne zezam se uopšte.”

U septembru će papa Franjo uzvratiti posjetu tako što će posjetiti Kubu  kada bude išao u SAD. S tim da posjeta Americi može da bude najteži prekookeanski put njegovog pontifikata.

Katolici skeptici

Uzdizanje od strane Raula Castra teško da će papu Franju visoko plasirati kod američke desnice, među kojima su mnogi bijesno reagirali na kubansku inicijativu predsjednika Obame.

“Među američkim katolicima ima mnogo skepticizma,” kaže Stephen Moore, izvršni ekonomista konzervativnog think-tanka Heritage u Washingtonu, i sam katolik.

“Smatram da je ovo papa koji očito naginje ka marksizmu. Neupitno je da je ima vrlo izražen skepticizam u pogledu kapitalizma i slobodnog poduzetništva i smatram da je to vrlo problematično.”

Rush Limbaugh, konzervativni radijski voditelj, još je direktniji. On je papino apostolsko obraćanje Evangelii Gaudium (Radost gospela) nazvao “čistim marksizmom.”

Amerika je daleko najveća kršćanska nacija u zapadnom svijetu. U zemlji ima skoro 80 miliona krštenih katolika, i to je najveća vjerska denominacija u Americi.

Lažni Bog novac

Mnogi od američkih katolika se ugledaju na Svetoga Jovana Pavla II kao papu-junaka jer je on bio tako odvažan ratnik Hladnog Rata, što samo začinjava osjećaj izdaje u njihovom poimanju pape Franje.

Iako ga generalno odobravaju, posebno među katolicima demokratama, reakcije na njegovo prisustvo će biti podijeljene, a pitanje “Da li je papa komunista” će svakako da se nametne.

Franjino tumačenje katoličkog podučavanja u socijalnom smislu zvuči radikalnije nego kod njegovih prethodnika. U Argentini je insistirao na tome da njegovi svećenici treba da gledaju svijet očima siromašnih, tako što će živjeti među njima, i taj je pristup donio sa sobom u Rim.

U dokumentu Evangelii Gaudium, koji je tako iznervirao Rusha Limbaugha, se navodi da nejednakost stvara “stanje društvenog grijeha koji plače pod nebesima”.

Papa Franjo takođe je rekao da je nezaposlenost “rezultat svjetskog izbora, ekonomskog sistema koji je doveo do ove tragedije, ekonomskog sistema koji u svom središtu ima lažnog Boga, a lažni Bog zove se novac”.

Filip Booth, katolički ekonomista opisuje papu Franju kao “korporativca” koji vjeruje u veliku državu, a tvrdi da su njegove izjave “opasne” jer bi “nas mogle dovesti do loše politike”.

Dakle, odgovor na pitanje koje se postavlja u naslovu je “Ne”.

Postoji mnogo ljevičara koji se dive papi Franji, i mnogo onih na desnoj strani koji u tome vide skandal, ali on nije komunista.

On, međutim, kao da uživa u provociranju ljudi. Uskoro će objaviti encikliku, i očekuje se da će se ona baviti klimatskim promjenama, a svećenik koji je upućen u njen sadržaj nam je rekao: “Ako neki ljudi misle da je on marksist (sada), sačekajte da vidite šta će reći o okolišu!”

Oslobođenje

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close