Rezervni sastav Hrvatske bolji od Islanda

Svjetsko prvenstvo, grupa D

Od 20:00 sati fudbalske reprezentacije Hrvatske i Islanda odigrale su svoju posljednju utakmicu u grupi D Svjetskog prvenstva. Vatreni su s kombinovanim sastavom uspjeli slaviti protiv Islanda sa 2:1 i kao prvoplasirani u grupi proći u osminu finala, gdje će im sljedeći protivnik biti Danska.

U utakmicu su i jedni i drugi ušli nervozno, igralo se pretežno na sredini terena, a prva ozbiljnija prilika je zabilježena tek nakon pola sata igre. U 31. minuti je s nekih 27-28 metara šutirao najbolji islandski igrač Sigurdsson, no sjajnom paradom Kalinić je otklonio opasnost.

I dok je Hrvatska čekala na prvi udarac u okvir gola, Islanđani su bili sve opasniji i hrabriji. Tako je u 40. minuti iz sjajne šanse zaprijetio Finbogasson, a nedugo zatim gol Hrvatske je spasio Kalinić nakon što je pucao Bjarnasson.

Nakon prvih 45 minuta, statistika je bila na strani Islanda koji je, realno gledajući, odigrao dosta bolje prvo poluvrijeme.

U drugom dijelu Hrvatska se probudila. U 51. minuti veliku priliku je imao Badelj, koji je s 25 metara silovito opalio i uzdrmao prečku, no samo dvije minute kasnije ovaj igrač Fiorentine se uspio upisati u strijelce. Sjajno je Pivarić prošao po lijevoj strani i vratio za Badelja koji je pogodio iz voleja za vodstvo od 1:0.

Islanđani su nakon gola Badelja pritisnuli Hrvatsku, a to im se isplatilo u 76. minuti kada je sudac zbog Lovrenovog igranja rukom pokazao na bijelu tačku. Najstrožiju kaznu u gol je pretvorio Sigurdsson.

Do kraja utakmice viđen je još jedan pogodak, ovoga puta u mreži Islanda, a za treću pobjedu Hrvatske pobrinuo se Perišić koji je izašao jedan na jedan s golmanom i zabio po sredini gola za konačnih 2:1.