-TopSLIDEBiHPolitika

Brojni apsurdi Zakona o PDV-u, ali vlast ih godinama ne otklanja

Od toga da se privrednicima naplaćuje PDV na nikad naplaćene fakture, pa do toga da strani prevoznici u BiH ne plaćaju PDV

Učinkom državne vlasti u 2023. godini mnogi nisu zadovoljni. Posebno privrednici, koji su očekivali mnogo više od Vijeća ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH. Godina je prošla od konstituisanja aktuelnog saziva državnog Parlamenta, ali tek jedna mjera koja ide u korist privrednicima nije nešto čime bi se mogli pohvaliti funkcioneri koji su enormno plaćeni da bi radili u korist građana i privrede.

Prošle godine usvojena je izmjena Zakona o PDV-u kojom je prag za ulazak u PDV sistem pomjeren sa 50.000 na 100.000 KM. Sve ostale, korisnije izmjene zakona su ili odbijene ili nisu ni došle na dnevni red.

Kamate UIO rigoroznije nego u bankama

No, i ovu mjeru koja je usvojena, poslodavci u Bosni i Hercegovini zovu simboličnom. Ističu da su očekivali mnogo više od državne izvršne i zakonodavne vlasti.

“To je neka kozmetička promjena. Ona apsolutno ne oslikava realno stanje i realne potrebe na koje smo mi ukazivali. Ovdje govorimo, naravno, o ovom pragu za ulazak u PDV sistem, koji je pomjeren sa 50.000 na 100.000 KM. Nešto što je prije 10 godina bilo 50.000 KM, sada vam više nije to ista vrijednost. To pomjeranje je bilo opravdano i ranije da se desi”, govori za Buku Suhad Ećo, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca Kantona Sarajevo.

Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, kaže da Parlamentarna skupština BiH nije imala dovoljan nivo aktivnosti koje bi prethodile određenim reformama.

“Mi te sve aktivnosti možemo ocijeniti nedovoljnom ocjenom. Ovo što se vezuje za Upravu za indirektno oporezivanje samo je kap u moru onoga što stvarno mi tražimo u smislu korekcije Zakona o indirektnom oporezivanju. Suštinski, to povećanje praga za ulazak u PDV sistem u praksi se i nije odnosilo na sve subjekte koji imaju te promete od 50.000 do 100.000 KM, tako da je to sve zajedno potpuno nedovoljno. Sve ovo ukazuje da se reforme na nivou Savjeta ministara, odnosno Parlamenta Bosne i Hercegovine  ne provode u onoj mjeri u kojoj to traže i reformski procesi i reformski dokumenti potpisani od Bosne i Hercegovine i ono što je definisano u samom programu ekonomskih reformi i entiteta i Bosne i Hercegovine”, ističe za Buku Aćić.

Ećo podvlači kako je ključno da se nisu desili nikakvi pomaci po pitanju pomjeranja roka plaćanja PDV-a sa 10. u mjesecu na kraj istog.

“Vidjeli ste da je Uprava za indirektno oporezivanje BiH imala obrazloženje da bi se ugrozila stabilnost budžeta. Mi smo shodno tome, ako zaista postoji želja da se pomogne privredi, predložili i jednu mjeru kojom se pomjeranje roka plaćanje PDV-a sa 10. na kraj mjeseca ne bi desilo odjednom, već da se svaki mjesec pomjera po jedan dan. Recimo, u januaru bude rok do 10, u februaru do 11, u martu do 12, u aprilu do 13, i tako bi mi za deset mjeseci pomjerili plaćanje PDV-a do 20. u mjesecu. Međutim, jasno je da nije bilo nikakvog razumijevanja državnih vlasti da se ovo uradi, niti volje da se razgovara o ovom pitanju. Evo, ako nije moglo ići na kraj mjeseca, zašto nije barem moglo do 20. se pomjeriti? Nije bilo volje jednostavno”, naglašava Ećo.

On pojašnjava kako prijava PDV-a do 10. u mjesecu stvara privrednicima finansijske probleme, ali i neke tehničke.

“Imamo veliki pritisak da završimo svu našu dokumentaciju do 10. u mjesecu. Šta kada u to vrijeme pada vikend, praznici, godišnji odmori. Plaćanje PDV-a do 10. u mjesecu je totalno neprihvatljivo i nerazumno. Dakle, mi ovdje sve vrijeme govorimo o mjerama koje ne bi škodile državnom budžetu. U istom mjesecu se radi obračun, da li je 10, ili 30. nije velika razlika. Svakako sredstva od prikupljenih prihoda godinama rastu, rekorde bilježimo kada su u pitanju naplate indirektnih poreza. Pritisak je još i veći zbog rigoroznih zateznih kamata koje plaćamo. One su i do 10 puta veće nego kamate u komercijalnim bankama. Ukoliko zakasnite s uplatom PDV-a, na dnevnoj osnovi se zaračunavaju kamate. U konačnici privrednika to košta u velikom iznosu, i mislim da su nerealni obračuni koji se trenutno vrše. Istovremeno,  kada UIO treba izvršiti povrat PDV-a, oni nisu baš toliko ažurni i oni privrednicima ne plaćaju nikakve kamate za period kašnjenja povrata”, jasan je Ećo.

Da su kamate koje se obračunavaju zbog kašnjenja pri uplati PDV-a veliki problem za privrednike, tvrdi i Aćić.

“Mi razumijemo da je potreba takvih normi s ciljem podizanja poreske discipline. Međutim, smatramo da su zatezne kamate izuzetno visoke i u tom smislu naši prijedlozi idu u tom pravcu da se one smanje. S obzirom na potrebu smanjenja korupcije i koruptivnog djelovanja u okviru poreskih organa, takva zatezna kamata se treba realizovati onda kada se u cjelokupnom postupku utvrdi da je subjekat postupio suprotno Zakonu, a ne u situaciji da se zaprijećena kazna i zatezna kamata realizuje odmah i to može biti jedan od razloga za pojavu koruptivnih radnji u djelovanju inspekcijskih i poreskih organa”, govori Aćić.

Nenaplaćena faktura, a PDV državi uredno plaćen

I Ećo navodi kako rok za plaćanje PDV-a i zatezne kamate nisu jedine stavke koje su štetne po privredu u važećem Zakonu o PDV-u. Podsjeća kako su poseban problem fakture za koje privrednici nisu uspjeli izvršiti naplatu potraživanja, ali za iste su morali platiti PDV.

“Šta je s fakturama koje smo mi kao privredni subjekti izdali, a nismo izvršili naplatu. Imamo slučajeva gdje su naša potraživanja upitna, da godinama traju sudski sporovi. Na kraju neke firme propadnu, a mi ne uspijemo naplatiti naše fakture, a državi smo uredno platili PDV za iste te fakture. Time niko ne želi da se bavi, a radi se o jako velikim sredstvima. Dakle, treba razmotriti i povrat tih sredstava firmama od plaćenog PDV-a na nenaplaćene fakture. Brojne su firme koje se gase, u likvidaciji i vi ne uspijete naplatiti sredstva. Imamo i dugogodišnju diskriminaciju domaćih prevoznika u odnosu na strane koji nisu u obavezi da plaćaju PDV. Ukoliko ste domaći privrednik i vršite prevoz iz Sarajeva do granice BiH, vi ćete uredno platiti PDV, a ukoliko strani prevoznik vrši prevoz od granice do Sarajeva, za isto neće platiti PDV. Isto je i sa prevozom putnika, i to nigdje u svijetu nema. Takve diskriminacije domaćih prevoznika u evropskim zemljama nema”, objašnjava Ećo.

Dakle, mnogo je mana u aktuelnom Zakonu o PDV-u. Mana na koje godinama, osim privrednika, upozoravaju i ekonomisti. No, njihov glas ne žele da čuju predstavnici državne vlasti, bez obzira koje stranke u koaliciji na državnom nivou bile.

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close