-TopSLIDEBiHPolitika

Brojne promjene u 2023.: Godina pada SDA, velikih hapšenja i ograničenog napretka na EU putu

Godina na izmaku obilovala je brojnim važnim događajima, koji su u Bosni i Hercegovini donijeli brojne promjene. Nakon njih više ništa neće biti isto.

Prvi važan događaj u 2023. godini bilo je imenovanje Vijeća ministara BiH na čelu s Borjanom Krišto (HDZ), a vlast na državnom nivou su formirali HDZ, stranke okupljene oko SNSD-a i trojka. Na taj način je SDA po prvi put nakon kratkog perioda na početku ovog milenija izbačena iz vlasti.

Nastavak 2023. godine ništa nije bio sretniji za SDA, pa je već u februaru smijenjen šef Obavještajno-sigurnosne agencije Osman Mehmedagić Osmica, koji je važio za jednog od najbližih saradnika predsjednika SDA Bakira Izetbegovića za kojeg je odrađivao prljave poslove.

Afera “Respiratori”

U aprilu je u Sudu BiH izrečena prvostepena presuda u aferi “Respiratori”. Riječ o jednom od najvećih sudskih postupaka u oblasti korupcije, a ticao se nabavke 100 kineskih respiratora za vrijeme pandemije. Tada još uvijek aktuelni premijer Federacije BiH Fadil Novalić osuđen je na četiri godine zatvorske kazne, suspendirani šef Civilne zaštite FBiH Fahrudin Solak na šest, a vlasnik poljoprivredne firme “Srebrena malina” na pet godina zatvora.

Istog mjeseca je Fadil Novalić ostao bez premijerske funkcije nakon što je proveo četiri godine u tehničkom mandatu. Vlast u Federaciji BiH je time deblokirana, a za novog-starog premijera imenovan je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

Ovu godinu su obilježila i raspakivanja Sky aplikacije od strane pravosudnih institucija. Ova aplikacija je pokazala jasno povezanost između svijeta kriminala i pojedinaca iz svijeta politike. Rezultiralo je to brojnim hapšenjima, a najviše se izdvaja hapšenje tada još uvijek aktuelnog načelnika Općine Stari Grad Ibrahima Hadžibajrića. Ne zbog Sky aplikacije, ali isto zbog korupcije, uhapšen je bivši načelnik Ilidže i ambasador u Maleziji Senaid Memić, a kasnije je i potvrđena optužnica protiv njega.

Ljetne mjesece obilježio je stravični zločin u Gradačcu, kada je monstrum Nermin Sulejmanović ubio svoju suprugu Nizamu Hećimović, a ovaj svirepi čin prenosio je na društvenim mrežama. Nakon toga je nastavio krvavi pohod u kojem je ubio još dvije, a ranio tri osobe te onda počinio samoubistvo. Novi slučaj femicida desio se krajem godine u Sarajevu, a brojna okupljanja građana širom države nakon slučaja u Gradačcu još uvijek nisu dala efekta. Konkretnih zakonskih rješenja po pitanju femicida još uvijek nema, a sve je ostalo na izjavama.

Crna lista

SAD su ove godine poslale jasnu poruku da neće tolerisati korupciju niti antiustavna djelovanja, pa su u više navrata brojne zvaničnike iz BiH stavili na crnu listu. Ove godine su se na toj listi našli ljudi iz samog političkog vrha RS poput Željke Cvijanović, Nenada Stevandića, Radovana Viškovića, Miloša Bukejlovića, Petra Đokića i Dragana Stankovića. Iz RS su na crnoj listi još u ovoj godini završili i Savo Cvijetinović, Duško Perović te djeca predsjednika RS Igor i Gorica Dodik.

Smijenjeni direktor OSA-e Osman Mehmedagić Osmica našao se na crnoj listi u martu, a kasnije mu je lista sankcija proširena na način da mu je zabranjen ulazak u SAD. Krajem godine je uhapšen zajedno sa predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcom zbog prisluškivanja sudija. Bivšoj glavnoj tužiteljici Tužilaštva BiH Diani Kajmaković, koja se na ovoj listi našla 2022. godine, također je ove godine zabranjen ulazak u SAD. Pod sankcijama SAD ove godine se našao i vođa kartela “Tito i Dino” Edin Gačanin.

Ovu godinu je obilježio i određeni napredak na evropskom putu. Usvojeno je nekoliko evropskih zakona, pa se po prvi put počelo razgovarati o mogućnosti otvaranja pregovora za pristupanje Evropskoj uniji. Istina, veliku ulogu u tome je imala u ruska agresija na Ukrajinu. Na kraju su iz Evropske unije poručili da napredak nije bio dovoljno dobar te su nam dali rok za popravni ispit u martu.

Smjena Sebije

Kao jedan od posljednjih simbola SDA režima, krajem novembra smijenjena je Sebija Izetbegović, supruga predsjednika stranke, s mjesta direktorice KCUS-a. Na njeno mjesto, kao vršilac dužnosti, stigao je dr. Alen Pilav, koji je odmah otvorio kapije ove ustanove i najavio povratak mogućnosti posjeta pacijentima.

Avaz

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close