-TopSLIDEPolitikaRegion

Brisel daje 13 milijardi Mađarskoj, a čini se da je postalo i jasno zbog čega

Velika pobjeda mađarskog premijera Viktora Orbana. Kako pišu The Financial Times i Portfolio.hu, Evropska komisija planira uskoro deblokirati 13 milijardi eura sredstava iz fondova EU, koja su dosad bila izvan dosega Budimpešte, piše Jutarnji.hr.

– Brisel vjeruje da bi reforma pravosuđa dogovorena za ljeto mogla ispuniti horizontalne kriterije prihvatljivosti kad je riječ o kohezijskim sredstvima, tako da se dio blokiran procedurom vladavine prava može osloboditi, dok ostatak (od ukupno 22 milijarde eura blokiranih sredstava) čeka potpunu implementaciju uslova EK – prenosi Portfolio.hu.

Komisija je 26. septembra poslala pismo mađarskoj vladi u kojem traži pojašnjenja o ispunjenju kriterija i, ako odgovori brzo stignu, odluka o oslobađanju sredstava mogla bi se očekivati već u novembru. Mađarska bi mogla novac početi dobivati početkom sljedeće godine: izvori iz vlade su portalu Portfolio.hu rekli da bi tada mogli računati na 1,29 milijardi eura. Mađarski medijski izvor potvrđuje da je odluka prije svega politička: Portfolio.hu piše da je, prema njihovim izvorima iz Brisela, “mađarska vlada dosad slabo napredovala kad je riječ o zatvaranju procedure vezane uz vladavinu prava”.

Manje zlo

EU se našla u teškoj situaciji i popustila je vodeći se kriterijem manjeg zla. Glas Mađarske je nužan da bi se odobrio budžet EU za 2024. godinu u kojem se nalaze i sredstva za pomoć Ukrajini koja postaju sve važnija zbog blokade novca namijenjenog Kijevu u američkom Kongresu. Sve je izglednije da će novu slovačku vladu voditi Robert Fico koji je rekao da će odobriti samo humanitarnu pomoć Ukrajini, pa bi definiranje buudžeta prije nego što nastupi njegova vlada bilo više nego korisno radi osiguranja nastavka pomoći Kijevu.

– Evropska komisija predložila je 66 milijardi eura povećanja zajedničkog budžeta EU radi pokrivanja povećanih troškova, od čega bi dio dao doprinos programu finansijske podrške Kijevu u iznosu od 50 milijardi eura kako bi se pokrili troškovi u sljedeće četiri godine – tumači Henri Foj (Henry Foy), dopisnik The Financial Timesa iz Brisela.

Riječ je o novoj potvrdi da je, za dobrobit i uspješnu budućnost EU, nužno ukinuti konsenzualno glasanje koliko se god tome protivile manje članice, među kojima je i Hrvatska. EU je morala pokleknuti pred zlim, besprizornim i sebeljubivim liderom mađarske vlade koji će se sada opet hvalisati po domaćim medijima da je nadmudrio evropske birokrate koji su mu morali dati novac. Tačno, Mađarska je provela dio reformi koje je EK tražila, tačno, dio novca i dalje je izvan Orbanovog dosega, ali svima je jasno da je narušeno načelo prema kojem su evropske vrijednosti i solidarnost preduslov dobivanja novca koji daju većinom druge, bogatije zemlje.

Ucjenjuju Evropsku uniju

Sada se otvara pitanje kako će se postaviti Poljska ako na izborima 15. oktobra pobijedi konzervativna opcija. EK i s Varšavom vodi rovovske bitke oko osnovnih standarda EU koje su Poljska i Mađarska prihvatile potpisivanjem Lisabonskog ugovora. Viktor Orban i Jaroslaw Kačinski, predsjednik poljske vladajuće stranke Pravo i pravda, smatraju da ih taj potpis ne obavezuje jer su ga stavili predstavnici neke druge vlade, neke druge političke opcije. Taj stav podsjeća na ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Plan promjene EU, koji je predstavljen 19. septembra, pokazuje se sve većom nužnosti kad je riječ o budućnosti funkcioniranja Unije, i to prije svega u sadašnjem sazivu gdje sada imamo dvije članice protiv kojih se vodi postupak prema Članu 7 Evropskog ugovora (ne može se provesti protiv ijedne jer se međusobno podržavaju), koji govori o oduzimanju prava glasa u slučaju narušavanja evropskih vrijednosti.

Dok se ne uspostavi takav sistem, Budimpešta i Varšava, a možda uskoro i Bratislava, moći će ucjenjivati Uniju, blokirati politike iza kojih stoji premoćna većina i raditi na štetu budućnosti EU, piše Jutarnji.hr.

Jutarnji.hr

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close