-TopSLIDEBiHIntervjuM plusPrivreda

Branimir Muidža, generalni direktor Tvornice cementa Kakanj: Radnike u BiH zadržat ćemo većim primanjima

Jednaka šansa i pravila za sve, društvo znanja, ne poznanstva, manje podjela, fokus na ono što ljude spaja, recept je da nam svima bude bolje

Branimir Muidža generalni je direktor Tvornice cementa Kakanj i generalni direktor HeidelbergCement grupacije u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Obavlja i funkciju predsjednika Vijeća stranih investitora BiH. U intervjuu za „Avaz“ govori o kompaniji na čijem je čelu, poslovnim rezultatima i generalno o poslovnoj klimi u BiH.

Izgradnja skladišta

Kako ocjenjujete dosadašnji dio poslovne 2023. godine, jeste li zadovolji rezultatima, očekujete li rast proizvodnje i prodaje?

– U godinu smo ušli s ambicioznim ciljevima, posao se odvija prilično dinamično i vjerujem da ćemo do kraja godine ispuniti sve naše ovogodišnje planove i ciljeve. Bez obzira na mnogobrojne prepreke uzrokovane ratom u Ukrajini, otežanu i skuplju dopremu energenata, uspijevamo prevazići sve izazove i uspješno osigurati sve uvjete za proizvodnju cementa, koji je strateški proizvod.

Koji su to ključni projekti koje Tvornica cementa Kakanj planira realizirati u narednom periodu?

 

– Ove godine posebno se ističe projekt izgradnje skladišta i sistema za automatsko doziranje SRF-a, vrijedan oko 6,5 miliona KM, čime ćemo udio zamjenskih goriva u dogledno vrijeme povećati na 30 posto i time dati ogroman doprinos zaštiti klime. Nastavljamo i s intenzivnom digitalizacijom uvođenjem dodatnih mogućnosti i alata za naše kupce.

Budući da je na tržištu BiH generalno osjetan nedostatak radnika, da li Vi imate problem kada je u pitanju ljudski resurs i koji je, prema Vašem mišljenju, najbolji način da se radnici zadrže u BiH?

– Mi smo stabilna kompanija koja nudi stabilno zaposlenje, mnogobrojne mogućnosti i primanja iznad prosjeka. Donekle dijelimo sudbinu naše regije, gdje je evidentan odlazak radnika, a naši ljudi su u pravilu vrlo kvalitetni, talentirani i dobri. Što prije kao društvo trebamo odgovoriti na taj negativan demografski trend. Veća primanja, bolji kvalitet života, više optimizma, više pozitive, jednaka šansa i pravila za sve, društvo znanja, a ne poznanstva, manje podjela, fokus na ono što ljude spaja, a ne razdvaja, pa će nam svima biti bolje.

Zaštita klime

Najavili ste nastavak investicionog ciklusa, poslovnu ekspanziju i otvaranje novih radnih mjesta, u kojoj fazi je realizacija ovih Vaših poslovnih aktivnosti?

– Započeli smo nekoliko izuzetno značajnih projekata kojima ćemo dati svoj dodatni doprinos zaštiti klime i smanjenju utjecaja na okoliš, prvenstveno smanjenjem emisija CO2. Samo ove godine ćemo investirati više od 12 miliona KM, odnosno, u ovisnosti o mogućnosti realizacije nekih strateških i eko-investicija, možda i dvostruko više. Aktivno pratimo naše tržište i tražimo dobre prilike za investiranje i širenje.

Smanjenje CO2

Prepoznati ste kao ekološki osviještena kompanija, koji su Vaši planovi u budućnosti kada je u pitanju smanjenje emisije CO2?

– Redukcija emisija CO2 u našoj industriji se najbolje postiže na dva načina: smanjenjem udjela klinkera u cementu i povećanjem upotrebe zamjenskih nefosilnih goriva. U tom pogledu TCK je još prethodne godine razvio dva nova tipa niskokarbonskog cementa, CEM III, s manjim sadržajem klinkera. U tekućoj godini smo dostigli veće učešće zamjenskih goriva i taj dio će postepeno rasti, dok u narednom periodu nastavljamo intenzivno raditi na novim proizvodnim rješenjima i proizvodima kojima doprinosimo smanjenju CO2.

Odgovornost prema lokalnoj zajednici

U BiH prepoznati ste kao vrlo uspješna, moderna, evropska kompanija. Na koji način uspijevate biti lider na tržištu, imati vrlo zadovoljne kupce?

– Odgovornost prema lokalnoj zajednici u kojoj živimo i radimo, odgovornost prema poslovnim partnerima, uposlenicima, dioničarima i ostalim dionicima. Iz te odgovornosti razvio se i uspješan poslovni model koji se bazira na ulaganjima, prije svega u razvoj kompetencija naših uposlenika, na ulaganjima u najnaprednije svjetske tehnologije, na fokusu na efikasnost, na potrebe kupaca, a onda se to mora pretočiti u dobar rezultat i dugoročnu stabilnost.

S. Muhić, avaz

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close