PolitikaRegion

Bramerc u Vijeću sigurnosti UN: I 25 godina poslije genocid u Srebrenici se negira

HAG, (Patria) – Tužilac Tužilaštva Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) Serge Brammertz danas se obratio Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (SBUN).

Osvrćući se na ograničeni broj suđenja i žalbenih postupaka iz nadležnosti Mehanizma, tužilac Brammertz je napomenuo utjecaj pandemije COVID-19 na postupke u predmetima Turinabo i dr., Stanišić i Simatović i Mladić. Uprkos obustavi postupaka u sudnici, OTP je nastavio u potpunosti raditi na ovim predmetima van sudnice i nastavio je da obavlja i ostale funkcije iz svog mandata, efikasno osiguravajući kontinuitet poslovanja uprkos značajnim izazovima.

Tužitelj Brammertz ponovno je obavijestio Vijeće sigurnosti o kontinuiranom veličanju ratnih zločinaca i negiranju zločina u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji. Što se tiče Ruande, tužilac je rekao, „Još postoje zajednički pokušaji da se negira genocid u Ruandi.“

Kada je riječ o bivšoj Jugoslaviji, tužilac je izvijestio da je negiranje zločina i veličanje osuđenih ratnih zločinaca preovlađujuće, i da nažalost „negiranje i veličanje često podstiču ili podržavaju političari i zvaničnici širom regona“. Ovogodišnjim obilježavanjem dvadeset pete godišnjice mnogih zapaženih događaja iz sukoba u bivšoj Jugoslaviji, uključujući genocid u Srebrenici, tužitelj je pozvao sve zvaničnike i javne ličnosti da se ponašaju odgovorno i da žrtve i civilne patnje stave u prvi plan svih komemoracija. Zaključio je da je nakon dvadeset pet godina „odavno je trebalo prekinuti s retorikom prošlosti i hitno su potrebni lideri koji će se zalagati za pomirenje i izgradnju mira“.

“U svjetlu svjetske pandemije COVID-19, o nastavku pretresa u sudnici u predmetima Turinabo i drugi, Stanišić i Simatović i Mladić odlučuju relevantna vijeća. Tužilaštvo je istaklo da je spremno da razmotri
sve mogućnosti za nastavak pretresa što je prije moguće. Želim naglasiti da, iako su sudski pretresi u prekidu, Tužilaštvo nastavilo u cjelosti raditi na ovim predmetima van sudnice. I dalje podnosimo i odgovaramo na veliki broj podnesaka. Pored toga, iskoristili smo priliku za ubrzamo rad na drugim zadacima, uključujudi pripremu pretresnih podnesaka u predmetu Turinabo i drugi, kao i završni pretresni podnesak u predmetu Stanišić i Simatović. I u predmetu Mladić naš je tim nastavio pripreme, tako da će odmah nakon zakazivanja žalbenog pretresa moći iznijeti usmenu argumentaciju.

Tužilaštvo je nadalje nastavilo da odgovara na zahtjeve za pomoć nacionalnih vlasti. Za vrijeme ovog izvještajnog perioda dobili smo veliki broj zahtjeva za pomoć i očekujemo da će još veći broj zahtjeva biti
primljen u budućnosti.

Dakle, Tužilaštvo je praktično održalo puni radni kontinuitet, uprkos pandemiji COVID-19 i radu na daljinu. Ovo postignuće u velikoj mjeri možemo zahvaliti našem osoblju, koje je i dalje u potpunosti izvršavalo svoje obaveze uprkos značajnim izazovima.

Za žrtve i preživjele u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji od vitalne je važnosti da se zločini koje su pretrpjeli prepoznaju i priznaju. Nažalost, kao što sam vam već više puta izvijestio, negiranje zločina i veličanje osuđenih ratnih zločinaca ostaje ogromni izazov.

Negiranje zločina i veličanje osuđenih ratnih zločinaca rasprostranjeno je i u bivšoj Jugoslaviji. Nažalost, to negiranje i veličanje često podstiču ili podržavaju političari i zvaničnici širom regiona. Već sam izvještavao o političkom uplitanju u ostvarenje pravde za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Prošle sedmice bili smo svjedoci alarmantnog primjera takvog uplitanja u Bosni i Hercegovini. Tužilaštvo je uvijek u potpunosti podržavalo rad Tužilaštva Bosne i Hercegovine i njegovu sadašnju glavnu tužiteljicu. Naše je potvrđeno mišljenje da ona i njen tim obavljaju svoj posao profesionalno i etički, a vjerujemo da će nastaviti procesuirati sve odgovorne za ratne zločine, bez obzira na nacionalnu pripadnost ili službeni položaj.

Uprkos ovom istaknutom primjeru, širom regiona negiranje zločina, veličanje osuđenih ratnih zločinaca i politizacija obeshrabrujuće djeluju na tužioce i sudije i podrivaju vladavinu prava.

Ove godine de se obilježiti dvadeset peta godišnjica mnogih značajnih zločina i događaja iz sukoba u bivšoj Jugoslaviji, uključujući i genocid u Srebrenici. Ove godišnjice trebaju biti dostojanstveni trenuci, na
kojima treba odati počast žrtvama i jednoglasno osuditi odgovorne za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid.

Tužilaštvo Mehanizma poziva sve zvaničnike i javne ličnosti u regionu da postupe odgovorno i da žrtve i patnje civila stave u prvi plan u svim aktivnostima vezanim za obilježavanje ovih godišnjica. Oni bi trebali
javno osuditi negiranje zločina i veličanje ratnih zločinaca, a ne podržavati ih retorikom i javnim sredstvima. Sada, dvadeset pet godina kasnije, odavno je trebalo prekinuti s retorikom prošlosti i hitno su potrebni lideri koji de se zalagati pomirenje i izgradnju mira”, dio je govora Brammertza u Vijeću sigurnosti BiH.  

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close