-TopSLIDEBiHPrivreda

Braća Ahmetlić: Godišnje zarađuju preko 680 miliona maraka i konkurišu jedan drugom, REGION IM SE DIVI

BOGATA BOSANSKA BRAĆA NE ZNAJU ŠTA ĆE S PARAMA: Godišnje zarađuju preko 680 miliona maraka i konkurišu jedan drugom, REGION IM SE DIVI

“Ima nepogrešiv nos da nešto kupi kada najmanje vrijedi, a proda kada je najskuplje”

“Ne zna šta će s parama”, tako u bosanskohercegovačkim medijima predstavljaju Izudina Ahmetlića, jednog od imućne braće Ahmetlić iza kojih stoji Hifa-Oil grupa, piše Dnevno.hr.

Ahmetlić je jedan od najbogatijih poduzetnika ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u cijeloj regiji. Bogataš je ovo koji ne silazi s Forbesove liste, a njegove firme posluju u Sloveniji, Češkoj, Mađarskoj, Albaniji pa i u Crnoj Gori.

U desetak država Ahmetlić ima svoje kompanije, a jedna od najznačajnijih svakako je ona u Austriji gdje njegova naftna kompanija na tržištu ima udio od deset posto. Ahmetlića u sarajevskim medijima uspoređuju sa Sorošem, te napominju kako se nikada nije direktno bavio tržišnim špekulacijama, a svoje bogatstvo ponajprije može zahvaliti nepogrešivom instinktu za biznis.

“Ima nepogrešiv nos da nešto kupi kada najmanje vrijedi, a proda kada je najskuplje, može mu se jer rekli smo ima viška para”, pisali su prije par godina u sarajevskim medijima, gdje su objasnili kako je ovaj poduzetnik sam sebi investitor pa da zato sa svojom Hifa-Oil nikada nije niti izašao na berzu.

Nije Ahmetlić tipičan poduzetnik, niti se kako tvrde u BIH, obogatio preko noći, ne spada u prvake tajkunske privatizacije, već svoj imetak može zahvaliti ocu koji je još u socijalizmu imao privatni obrt, odnosno elementaru u kojoj su se proizvodili betonski blokovi za građevinsku industriju.

Navikao na rad

Tešnjanski biznismen navikao je na rad, govoreći o jednome od braće Ahmetlić, vlasniku Hifa grupe čija je primarna djelatnost trgovina naftom i naftnim derivatima.

Ahmetlić je uz ostalo investirao u poljoprivrednu proizvodnju kroz vlasništvo nad zadrugom Poljodrom iz Sanskom mosta, a Hifa-Oil je svojedobno kupio LP. Profile GmbH, njemačku kompaniju s najdužom tradicijom proizvodnje profila za vrata i prozore, dok Forbes ukupan prihod svih njegovih kopanije procjenjuje na 681,3 miliona konvertibilnih maraka godišnje.

Dio biografije braće Ahmetlić obrađen je i u knjizi Lukavi biznis autora Hajrudina Redžovića koji podsjeća da su petorica braće Ahmetlić osnovala firmu pod imenom Hifa, u kojoj je glavnu riječ vodio najstariji brat Hajrudin koji se smatra inicijatorom ove poslovne ideje.

“Gotovo preko noći, HIFA je postala najbrže rastuća kompanija u BiH. Toliko je narasla da je morala poroditi nekoliko firmi-kćerki. Svaki je brat dobio svoju firmu. Tako je nastala HIFA Group. Nova grupacija brzo je postala vodeća naftna kompanija u BiH. U oblaku prašine HIFA Group ostavila je i INA-u (Energopetrol), i Petrol, i Nestro, a kasnije bogami i Gazprom.

Ahmetlići se na domaćem tržištu više nisu imali protiv koga boriti. Adrenalin je prijetio da iskipi, pa su iz HIFA Grupe odlučili da se natječu između sebe. Napravili su dvije nove grupacije, HIFA-Oil i HIFA Petrol.

Izudinova HIFA-OIL bila je afrodizijak za Hajrudinovu HIFA-u Petrol, i obrnuto.

Kuloari izvan porodice Ahmetlić aludirali su da se između Izudina i Hajrudina Ahmetlića dogodio teški konflikt, ali je situacija bila upravo suprotna. Oni su uživali u lojalnoj konkurenciji – kao što su, naprimjer, nedavno ponosno uživali Englezi, jer su u finalima Lige šampiona igrali dva engleska kluba, Liverpool i Tottenham.

Nema ljubomore među Englezima. Nema ljubomore između braće, isto prezime nose. Obojica igraju u prvoj ligi, obojica su u play off-u”, piše Redžović te napominje da je njih bratsko takmičenje dovelo do vrha s kojega su poslovanje proširili i izvan naftne industrije i izvan BIH, sami su sebi razvili monopol na tržištu.

Zdrava konkurencija

“Ali, zdrava konkurencija među Ahmetlićima ne vlada samo u poslovanju, već i u filantropiji.

Hajrudin Ahmetlić je negdje čuo da – kada daješ – nije važno koliko daješ, već koliko ti ostane.

“Nije donacija, ako je ne osjetiš”, pomislio je prije četiri godine Hajrudin. I iskeširao cijelih 250 hiljada maraka kako bi se u Tešnju napravio Dom za djecu s posebnim potrebama.

To je cifra, priznat ćete, koju i milioneri moraju osjetiti.

Neke se stvari, da bi se naučile, moraju ponavljati. Hajrudin Ahmetlić, da utvrdimo gradivo, autor je legendarne izjave koja konkurira za fusnotu za univerzitetski udžbenik iz ekonomskih nauka: “Cijelih 15 godina radio sam kao da mi je svaki dan ponedjeljak, a danas se osjećam kao da mi je svaki dan subota”, navodi nadalje autor već spomenute knjige pa napominje da trka u kojoj Ahmetlić učestvuje nije sprint već maraton.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close