-TopSLIDEKošarkaSport

Boston je prvak NBA lige

KOŠARKAŠI Boston Celticsa pobijedili su Dallas Maverickse 106:88 u petoj utakmici finala NBA lige i s ukupnih 4:1 stigli do naslova. Za momčad iz Bostona to je rekordna 18. titula u NBA ligi, a prva od 2008. godine. Dosad su Celticsi bili izjednačeni po broju naslova s Lakersima (Los Angeles i Minneapolis), koji su ih osvojili 17.

Celticse je u ovoj utakmici predvodio Jayson Tatum s 31 košem, osam skokova i 11 asistencija, dok je Jaylen Brown zabio 21 uz osam skokova i šest asistencija. Kod Dallasa je ponovno najviše pokazao Luka Dončić. Slovenska superzvijezda NBA lige postigla je 28 koševa, imala 12 skokova i pet asistencija. Kyrie Irving, koji je za Boston igrao od 2017. do 2019. godine, zaustavljen je na 15 nakon loših 5/16 iz igre. Imao je devet asistencija.

Dallas ni u jednom trenutku nije vodio

Boston ni u jednom trenutku utakmice nije gubio, a nakon izjednačenog većeg dijela prve četvrtine samo je nakratko u drugoj imao prednost manju od 10 poena. U drugom poluvremenu ni u jednom trenutku prednost Celticsa nije bila manja od 15 koševa, a najvećih +26 imali su igrači Bostona u tri navrata. Posljednji put kod 106:80, nešto manje od četiri minute prije kraja utakmice.

Podsjetimo, Boston je finale otvorio s 3:0 i stavio Dončića i Dallas u nemoguću poziciju povratka i preokreta. U serijama doigravanja na četiri pobjede Dallas je pokušao ispisati povijest i postati prva ekipa koja bi 0:3 preokrenula u ukupnu pobjedu. Omjer tih pokušaja sad iznosi 0:157.

Celticsi su osnovni dio NBA lige okončali kao momčad s najboljim omjerom. Imali su 64 pobjede i 18 poraza. U doigravanju su pobjeđivali Miami Heat (4:1), Cleveland Cavalierse (4:1), Indiana Pacerse (4:0) i Dallas Maverickse (4:1).