-TopSLIDEKultura

Fabriciranje činjenica kao pravilo: Porodicu koju je ubila granata VRS-a prikazuju kao žrtvu zločina ARBiH

SRAMOTNA PROPAGANDA

Javnost u Bosni i Hercegovini ali i šire uznemirila je vijest da je tokom obilježavanja godišnjice “Oluje” u Prijedoru korištena fotografija prognanih Bošnjaka iz Žepe. No falsifikovanje historije je učestala pojava u RS-u, a to potvrđuje i slučaj porodice Đorem.

Porodica Đorem, Hena, Božo i djevojčica Magdalena se godinama koriste u propagandne svrhe raznih nivoa vlasti u bh. entitetu Republika Srpska. Na ovu priču podsjetio je Sniper Alley photo.

Riječ je o porodici koja je tokom cijelog rata boravila u Sarajevu i koja je ubijena 6. jula 1995. godine u naselju Alipašino polje, u Geteovoj ulici. Granata ispaljena sa agresorskih položaja je ubila cijelu porodicu Đorem ali i Nijaza Bajramovića, te Elvira Ahmovića.

Porodica Đorem tog dana ubijena je u redu za vodu. Pripadali su Jehovim svjedocima, samim tim bili su i veliki pacifisti, pa su tada i mnogi svjetski mediji prenijeli vijest o ubistvu ove sarajevske porodice. Mala Magdalena je ubijena na mjestu događaja, dok su njeni roditelji preminuli kasnije u koševskoj bolnici.

No za vlasti i entitetske medije realnost ove historijske zbilje je potpuno iskrivljena. U sramotnom prilogu RTRS-a koji je objavljen prije nekoliko godina ispričana je potpuno druga priča koja nema dodira sa realnošću.

“U tada muslimanskom dijelu grada, u život tek zagazila Magdalena, ni slova još pisati nije znala. Samo pet godina je imala, ni mrava nije zgazila. Tako je malo živjela i tako malo vidjela. No želje su joj ugasili monstrumi i spriječili roditelje Henu i Božu da spasu svoju jedinicu i pobjegnu iz sarajevskog pakla. I opet je bilo primirje”, čuje se u prilogu RTRS-a.

U nastavku se iznose gnusne laži da su porodicu Đorem likvidirali pripadnici Armije BiH.

“No patolog je demantovao laži. Hena i Božo ubijeni su u svom stanu u naselju Švrakino, iz automatskog oružja, petogodišnjoj Magdaleni razbijena lobanja tupim predmetom. Zemni ostaci kasnije iz groblja Lav preneseni među vršnjake i sunarodnike… Falsifikatori njihovog stradanja, međutim, i danas istrajavaju! Ali za Magdalenu, Milicu, Natašu, i sve druge neispričane priče i ugašena srpska djetinjstva, gradi se spomen obilježje.”, nastavlja se u prilogu.

Spomenik je na kraju i podignut u naselju Lukavica, u dvorištu osnovne škole “Sveti Sava”. Spomenik je mjesto na koje redovno dolaze i predstavnici vlasti iz Srbije, pa je tako prije nekoliko mjeseci u posjeti bio i sadašnji šef BIA-e Aleksandar Vulin.

Porodica Đorem je bila sahranjena na sarajevskom groblju Lav. Svjedočanstvo tome je i fotografija Rikarda Larme nastala prije same sahrane porodice Đorem 8. jula 1995. godine. No pod nejasnim okolnostima 1999. godine sprovedena je ekshumacija i posmrtni ostaci porodice Đorem su prebačeni u Istočno Sarajevo.

Historičar Jasmin Medić smatra da su glavni razlozi za falsificiranje činjenica nedostatak kadra koji bi objektivno analizirao prošlost.

“U RS-u je sasvim uobičajena pojava da se posegne za za falsificiranjem činjenica i prekrajanjem historije. Razlog tome je nedostatak vlastitog kadra da profesionalno i objektivno analiziraju zbivanja iz prošlosti. Zbog toga, kao posljedicu imate upotrebu slike žrtava iz drugih naroda ili poluistinite reportaže u medijima, ali i ono što je još upadljivije, upotrebu toga u političke svrhe. Te stvari idu do te mjere da nas ne bi trebalo iznenaditi da se sutra na nekom obilježavanju stradanja Srba pojave slike logoraša Omarske i Trnopolja ili slike opkoljenog Sarajeva”, kazao je Medić.

Dodaje da je potvrda katastrofalnog stanja historiografije u RS-u i njihovo “nepostojanje” u međunarodnim naučnim krugovima.

“Dakle, tu možemo detektovati jednu stvar: Katastrofalno stanje historiografije u RS koja ne dopire do bilo kojih ozbiljnih naučnih krugova u Evropi i svijetu! Ima jedna stvar koja je jako čudna i najsvježiji je primjer upotreba slike bošnjačkih prognanika iz Žepe prikazanih kao žrtve Oluje na obilježavanju u Prijedoru gdje smo opet svjedočili falsificiranju i prekrajanju historije: Kako se u takvim prilikama ne pojave porodice, u ovome slučaju srpskih žrtava, i ne reaguju sa javnom porukom da stradali članovi njihovih porodica nisu sredstvo za politizaciju?”, zaključuje Medić.

Piše: Belmin Herić

Klix

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close