Od Male olimpijade u Zenici do finala Olimpijskih igara u Tokiju

AMEL TUKA JURI MEDALJU

Nakon dječije jurnjave za vozom i početaka u Rudaru, najbolji bh. atletičar je nastavio trenirati u AK “Zenica”, a sve poslije toga je historija

Najbolji bh. atletičar Amel Tuka plasirao se u finale utrke na 800 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju, a tamo ga očekuje paklena konkurencija u borbi za medalje.

Prema svjetskoj rang listi Tuka je u konkurenciji svih finalista, s kojima će u srijedu od 14:05 sati po našem vremenu voditi bitku za medalju, trenutno treći. Svakako da treba napomenuti i to da Amel ima i drugo najbolje vrijeme ikad ostvareno od svih finalista (1:42.51), što mu je i rezultat karijere, a bolji od njega je samo Kenijac Korir koji je svojevremeno istrčao 1:42.05.

Ove sezone nije u najboljoj formi i ima najsporije vrijeme od svih finalista (1:44.53), ali naravno to ne mora ništa značiti kad je u pitanju finale.

Vratimo se unazad i podsjetimo se kako je Tuka postao najbolji bh. atletičar, uz napomenu da je Amel i vrsni karatista te vlasnik crnog pojasa (3. dan).

Ovaj 30-godišnji Kakanjac, iz mjesta Modrinje, atletikom se počeo baviti 2008, sa 17 godina, kao učenik trećeg razreda STŠ “Kemal Kapetanović”, a bio je član Rudara iz Kaknja. Poznata je priča kako je Tuka sa svojim vršnjacima trčao za vozom na željezničkoj stanici blizu koje je živio, a svi koji su ga tada imali priliku gledati, mogli su svjedočiti kako se u njemu krije ogroman trkački potencijal.

Tuka je 2013. slavio na Evropskom prvenstvu
  • Tuka je 2013. slavio na Evropskom prvenstvu

Iako je predstavljao svoju školu na više takmičenja, na sebe je ozbiljnije skrenuo pažnju učestvovanjem na Malim olimpijskim igrama u Zenici gdje je pobijedio u utrci na 400 metara. Nakon toga se pridružio AK Zenica, pa je morao putovati iz Kaknja kako bi trenirao, a trud se isplatio ubrzo jer je u ruke stigla medalja sa utrka Državnog prvenstva, na 400 i 800 m, gdje je Amel slavio.

Potom se priključio reprezentaciji BiH i učestvovao na Balkanskom juniorskom prvenstvu u Grčkoj, gdje je bio treći.

Od 2010. u sklopu reprezentacije Tuka redovno pobjeđuje na takmičenju Treće lige Evropskog ekipnog prvenstva, a u junu 2013. na pomenutom turniru slavio je s vremenom 1:51.11. Iste godine na Evropskom prvenstvu U-23 osvojio je treće mjesto na 800 m i postavio državni rekord s vremenom 1:46.29.

Godinu dana kasnije Amel osvaja bronzu na Balkanskom prvenstvu u Piteștiju (1:50.67) da bi na svom drugom Evropskom prvenstvu u seniorskoj konkurenciji u Cirihu bio šesti s novim državnim rekordom 1:46.12.

Amel je 2015. bio najbrži  u utrci Dijamantne lige
  • Amel je 2015. bio najbrži u utrci Dijamantne lige

Potom slijedi ništa manje uspješna 2015. kada je Amel osvojio zlatnu medalju na Balkanskom dvoranskom prvenstvu u Istanbulu (1:48.86), da bi 1. jula u Velenju slavio i postavio novi državni rekord – 1:44.19. Rekord je popravio već nakon 10 dana, pobijedivši i u Madridu s vremenom 1:43.84.

Ponovo je Tuka, i to na utrci Dijamantne lige,  popravio lični i državni rekord pobijedivši u Monaku s vremenom 1:42.51. To je bilo najbolje vrijeme sezone 2015. u tom trenutku i četvrti rezultat u Evropi.

Konačno, na Svjetskom prvenstvu 2015. u Pekingu ostvario je rezultat karijere osvojivši bronzanu medalju iza svjetskog rekordera Davida Rudiše (Rudisha)  i Poljaka Adama Kšota ( Kszczot). Iste godine Tuka je osvojio treće mjesto na završnom mitingu Dijamantne lige u Briselu.

Također, 2015. je proglašen prema izboru Asocijacije balkanskih atletskih federacija (ABAF) za najboljeg atletičara na Balkanu.

Naš atletičar je na SP-u u Pekingu bio treći
  • Naš atletičar je na SP-u u Pekingu bio treći

Na atletskom mitingu u Sarajevu, u junu 2016, Amel je popravio lični i državni rekord na 400 m istrčavši vrijeme 46.41, čime je izborio plasman na Evropsko prvenstvo u Amsterdamu.

Uoči odlaska u Rio de Žaneiro, Tuka je nastupio na EP-u gdje je bio četvrti.

Na red je stigla i Olimpijada u Brazilu, a Tuka se u utrci kvalifikacija drugim mjesto uspio izboriti za polufinale, međutim tamo je bio četvrti u svojoj grupi (1:45.24), te je ostao bez finala.

Tuka je briljirao u Dohi 2019.
  • Tuka je briljirao u Dohi 2019.

Iz 2017. i 2018. godine Amel se ne može pohvaliti nekim velikim ostvarenjima, ali je zato 2019. bila mnogo bolja.

Počeo je tu godinu sa šestim mjestom na Evropskom dvoranskom prvenstvu u Glazgovu, da bi potom prešao ponovo na otvorena borilišta, pa je u Štokholmu ostvario svoju drugu pobjedu kad se radi o mitinzima Dijamantne lige. Pored toga treba izdvojiti i utrku u Monaku gdje je Tuka osvojio treće mjesto na mitingu Dijamantne lige. Tada je 800 metara pretrčao u vremenu od 1:43.52.

A onda je na red došla Doha i Svjetsko prvenstvo gdje je Tuka u finalu popravio historijski rezultat iz Pekinga osvojivši srebrnu medalju s rezultatom sezone – 1:43.47.

Za nadat se da će Tuka u finalnoj utrci osvojiti neku od medalja, prvu olimpijsku za BiH, i ostvariti jedan od svojih najvećih uspjeha u karijeri.