-TopSLIDEBiHPolitika

Biljani: 31.godišnjica zločina i ubistva 258 Bošnjaka, rana koja i danas boli

U selu Biljani kod Ključa 10. jula obilježit će se 31. godišnjica jednog do najvećih zločina koji su počinjeni nad Bošnjacima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Na ovaj dan1992. godine, pripadnici srpskih vojnih i policijskih snaga izvršili su pokolj i egzekuciju, a samo u jednom danu ubijeno je 258 muškaraca, žena i djece, među kojima najmlađa Amila Džaferagić, tromjesečna beba čiji su posmrtni ostaci pronađeni u majčinom naručju. Amila, njen četverogodišnji brat i majka, bili su među 188 tijela ekshumiranih na lokaciji Lanište 1, koji su ubijeni. Spaljene su kuće i vjerski objekti.

U sklopu obilježavanja zločina u Biljanima, kojeg mnogi karakterišu i genocidom nad bošnjačkim stanovništvom ovoga kraja, sutra 7. jula, kada zvanično počinje program, u džamiji Biljani džumu namaz predvodit će dr.hfz. Mensur Malkić, direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH.

Za 9. juli najavljeno je da će u 10 sati biti upriličena posjeta masovnim grobnicama Lanište i Crvena zemlja u koje su bila pobacana tijela žrtava.  Inače, neposredno nakon rata, krajem 1995. i tokom 1996. godine, na lokalitetima masovnih grobnica Lanište I, Crvena zemlja I i II ekshumirano je 220 tijela. Identificirani su ubijeni Bošnjaci iz zaseoka Donjih Biljana, Brkida, Osmanovića, Domazeta, Džaferagića, Čehida, Mešana i Jabukovaca. Na području Biljana pronađene su 34 pojedinačne grobnice iz kojih su ekshumirana 34 tijela.

Predviđeno je da centralni program bude 10. jula, tako da će od 15 sati biti održani i pohodi “ Šehidskim putem” – putem Botonjskih šehida i putem Brkićkih šehida, dok je dolazak na Šehidsko mezarje Biljani planiran za 16. 30 sati. Poslije ikindije namaza, od 17.30 sati počinje se s čitanjem imena šehida, a obraćanje gostiju predviđeno je za 18.00 sati. U 18.45 sati najavljen je obilazak Šehidskog turbeta i mezarja.

Obilježavanje još jedne tužne godišnjice završit će se “Maršom spasa Biljani – Grmuško – srbljanski palto”. Polazak je planiran iz Biljana u 08.sati 13.jula, a marš završava 15.jula u 17 sati na platou.

Do sredine ljeta 1992. godine stanovnici Biljana već su doživljavali upade srpske vojske i paravojnih formacija sedmicama prije, ali se napad 10. jula pretvorio u jedan od najmasovnijih zločina u Bosni i Hercegovini na početku rata. Za su “one koji su preživjeli ove strahote Biljani su “Srebrenica u malom”.

Muškarci su, prema presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugolasviju (MJKS), odvedeni prema mjesnoj školi, u čijem dvorištu se dešavaju prva ubistva i gdje se dovedeni kratko zadržavaju i popisuju, zatim izvode ili odvoze u autobusima i ubijaju.

Za zločine u Biljanima do sada nije osuđen niti jedan direktni počinilac ubistava, dok je Sud Bosne i Hercegovine zbog ovog zločina osudio samo Marka Samardžiju, bivšeg komandira Treće čete Saničkog bataljona u 17. lakoj pješadijskoj brigadi na sedam godina zatvora,  koji je u međuvremenu preminuo i nije izdržavao kaznu. Boško Lukić i Marko Adamović su, u drugom predmetu, oslobođeni optužbi za Biljane, iako su osuđeni na 12, odnosno 20 godina zatvora za druge zločine počinjenje u Ključu 1992. godine.

Porodice i preživjeli se nadaju da će dočekati i taj dan kada će pred lice pravde biti izvedeni svi oni koju su učestvovali u zločinima na području ovog dijela BiH.

U Ključu ubijeno preko 700 ljudi, a među njima najstraiji 85-godišnji Bećo Ćehić. Ključani su ubijani i ekshumirani u još osam gradova. Kroz logore je prošlo više od 1.000 Ključana. Do kraja 1992. godine, blizu 17.000 Ključana, odnosno svo nesrpsko stanovništvo, protjerano je iz svojih kuća.

(Preporod.info)

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close