BiH razbila Island i poslala jasnu poruku – želimo da idemo u Njemačku!

Uvjerljiv trijumf na startu kvalifikacija za EP

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Island sa 3:0 u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo koje se naredne godine igra u Njemačkoj.

U svom drugom debiju na klupi Zmajeva, selektor Faruk Hadžibegić upisao je pobjedu, a bh. reprezentativci pokazali da imamo perspektivnu budućnost jer smo i bez ponajboljih igrača kao što su Edin Džeko, Miralem Pjanić i Sead Kolašinac nadigrali Islanđane i poprilično lako došli do pobjede.

Od samog početka Zmajevi su izgledali motivisano i naprosto su dali do znanja Islanđanima da se oni večeras pitaju za sve, dok su naši gosti na kraju mogli samo da čestitaju na zasluženoj pobjedi.

Prva velika šansa za bh. tim već u petoj minuti. Demirović je izašao sam ispred golmana Islanda, koji mu je odbranio udarac, a već u 10. minuti golman gostiju na novim mukama, no Demirović je opet bio neuspješan.

I onda smo najzad u 14. minuti slomili otpor Islanda. Dedić je prošao desnom stranom, ubacio za Prevljaka, čiji je udarac izblokiran, ali se sretno lopta odbija do Krunića, koji postiže gol za 1:0.

Sjajni Rade Krunić trasirao put do pobjede sa dva gola u prvih 45 minuta (Foto: Tahir Hebib, SportSport.ba)

U 19. minuti novi, treći pokušaj Demirovića, ali je pucao preko gola, a zatim i Ahmedhodžić u 24. minuti prebacuje gol nakon ubačaja Hadžiahmetovića. Neprecizan je nedugo nakon toga bio i Saničanin.

Imao je Island potom opasne situacije, ali nedovoljno da se ugrozi gol Ibrahima Šehića, da bi pet minuta prije odlaska na odmor Krunić zapečatio sudbinu našeg rivala.

Ponovo je sve krenulo od Dedića koji je prošao po strani, ubacio je u sredinu, lopta dolazi do Krunića, koji se maestralno snašao i matirao islandskog golmana za rezultat prvog dijela (2:0).

Naši momci nastavljaju s napadima i u drugih 45 minuta, a u 64. minuti su ovjerili trijumf. Dedić je pokazao da je igrač svjetske klase. Pronašao si je prostor u sredini, snažno pucao i pogodio. Podigao je dres i na majici pokazao poruku s čestitkom za ramazan, ali je zbog toga dobio javnu opomenu.

Amar Dedić čestitao ramazan, pa dobio javnu opomenu (Foto: Tahir Hebib, SportSport.ba)

U ostatku utakmice mirno smo kontrolisali stvari na terenu, iako je Island mogao do utješnog gola u 83. minuti, ali je Ibrahim Šehić sjajno intervenisao i izbacio u korner.

U nastavku je Hadžibegić dao šansu Kodri, Hadžikaduniću, Prciću, Bilbiji i Cimirotu, a odmorio Prevljaka, Dedića, Hadžiahmetovića, Demirovića i Tahirovića.

Već u nedjelju slijedi gostovanje Slovačkoj, ali s puno optimizma nakon fantastične zeničke večeri. Tek je početak kvalifikacija, to je jasno, ali s ovakvom igrom imamo se pravo nadati odlasku u Njemačku. Svi to želimo.

U našoj grupi J odigrana su još dva meča. Portugal je razbio Lihtenštajn sa 4:0, dok je Slovačka odigrala 0:0 s Luksemburgom.

BiH – Island 3:0 (Krunić 14, 40, Dedić 64)

Bosna i Hercegovina: Šehić, Ahmedhodžić, Miličević, Saničanin, Dedić, Hadžiahmetović, Tahirović, Krunić, Gazibegović, Prevljak, Demirović

Island: Runarsson, Olafsson, Gretarsson, Magnusson, Palsson, Sigurdsson, Traustason, Haraldsson, Thorsteinsson, Gudmundsson, Finnbogason