Bh. odbojkašice razmontirale Latviju i došle korak od historijskog plasmana na EP

Sjajna igra naših djevojaka

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u trećem kolu kvalifikacija za EP savladala je domaćina prvog turnira selekciju Latvije sa ubjedljivih 3:0 i tako došla na mali korak od historijskog plasmana na EP.

Prva dva seta naše djevojke su odigrale furiozno.

Prvi set smo dobili sa 25:10, drugi sa 25:14 i tada je bila jasna kvaliteta u razlici ove dvije ekipe.

U trećem setu Latvijke su pokazale koliko-toliko otpor. Povele su sa 5:8, ali to je bilo sve. Nakon toga velika serija poena naše selekcije od 13:3 i do kraja su rutinske privele set kraju sa 25:22 za konačnih 3:0.

U prvom meču trećeg kola naše grupe Češka je dobila Sloveniju sa 3:1, a to je rezultat koji odgovara našim djevojkama.

Naredni kvalifikacioni turnir se igra od 14. do 16. maja u Zenici, a izabranice selektora Stevana Ljubičića će već u četvrtom kolu protiv Češke imati prvu meč loptu za plasman na historijsko Evropsko prvenstvo.

Ako savladamo Češke stvari bi bile gotove. U nekim varijantama poraz od Češke i poraz od Slovenije od 3:1 ili 3:2 uz trijumf protiv Latvije otvorio bi nam šanse za Evropsko prvenstvo.

Češka je lider naše grupe sa devet bodova, BiH ima šest, Slovenija tri, Latvija je bez bodova. Naše djevojke imaju set količnik 6:3, Slovenke 4:6. Latvija je jučer namučila Sloveniju u drugom setu. Slovenke su slavile sa 25:15, 29:27 i 25:14, tako da je i današnja ubjedljiva pobjeda protiv Latvije prednost za našu selekciju, ako bi se zatvarao krug sa Slovenkama.

Kako god, naše djevojke su blizu plasman na Evropsko prvenstvo i bile bi peta selekcija naše države koja je to uspjela u ovoj godini, nakon košarkašica, košarkaša, futsalera i rukometaša.