Mađarska bolja od Grčke u finalu SP, Španiji bronza

Mađarski vaterpolisti osvojili su naslov svjetskih prvaka nakon što su u japanskoj Fukuoki boljim izvođenjem peteraca savladali Grčku s 14-13 (4-2, 1-2, 2-3, 3-3; 4-3).

Mađare je do četvrtog naslova u historiji odveo golman Soma Vogel, koji je odbranio čak četiri peterca u raspucavanju.

U vrlo izjednačenoj utakmici Mađari su vodili s dva gola prednosti u drugoj četvrtini, ali su se Grci vratili. U uzbudljivoj završnici obje ekipe su imale prilike za pobjedu, a pet sekundi prije kraja Nemeth je pogodio stativu. U raspucavanju su dominirali golmani. Vogel je odbranio četiri, a grčki golman Emanuoil Zerdevas tri udarca, da bi na kraju mađarski čuvar mreže odbranio peterac Alexandrou Papanastasiou za titulu.

Kod Mađara su Kristian Manhercz i Gergo Zalanki postigli po tri gola, a Konstanos Genidouinas je s četiri gola predvodio Grke.

Španski vaterpolisti osvojili su bronzanu medalju pobijedivši Srbiju s 9-6 (3-3, 3-2, 2-0, 1-1).

Pobjeda Španaca je bila posve zaslužena, a odlučujuća je bila treća četvrtina kada je Furija povela s tri razlike. Razlika je mogla biti i veća, no blistao je srpski golman Branislav Mitrović, koji je u trećoj četvrtini odbranio i peterac.