Hat-trick iz penala nogometašima Katara donio titulu prvaka Azije pored svih favorita

Nogometna reprezentacija Katara drugi put zaredom iznenadila je sve rivale i osvojila titulu prvaka Azije u današnjem turbulentnom meču protiv Jordana koji je odigran na Lusail stadionu u istoimenom gradu.
Katarani su bili domaćini Azijskog kupa i tu su u finalu savladali Jordan rezultatom 3:1 te tako nakon 2019. godine, odbranili titulu azijskog šampiona.Iako su branili titulu, Katarani nisu važili za favorita ispred snažnih Japana, Južne Koreje, Irana, Saudijske Arabije i Australije. No, potpuno zasluženo su na kraju osvojili titulu kontinentalnog prvaka.

Katar je došao u vodstvo s bijele tačke u 22. minuti preko Akrama Afifa koji je nakon gola upriličio i rijetko viđenu proslavu pogotka. Pokazao je magični trik kojim je postao viralan na društvenim mrežama.

Njegovu proslavu možete pogledati u umetnutom prilogu, a prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 1:1.

Jordan se u nastavku vraća golom Yazana Al Naimata, ali je radost trajala samo do 73. minute kada Afif ponovo pogađa iz penala za 2:1. To nije bilo sve, nesvakidašnje finale ostat će upamćeno po tome što je Afif u nadoknadi postigao hat-trick i to ponovo iz penala. Kataru su u finalu dosuđena tri penala i sva tri su bili pogoci.

Tako je Katar postao tek peta selekcija koja ima više od jedne titule azijskog prvaka. Japan je i dalje najuspješniji sa četiri trofeja, Iran i Saudijska Arabija imaju po tri, a Južna Koreja i Katar po dvije titule prvaka.

Po jednom su prvaci Azije bili Australija, Irak, Kuvajt i Izrael koji se više ne takmiči u Aziji, već u Evropi.