Larisa Cerić je kandidat za medalju na OI

Larisa Cerić je rođena 26. januara 1991. u Travniku, gdje je i savladala prve tehnike džuda, u kojem je danas u samom svjetskom vrhu.

Minulih devet godina stanovnica je Sarajeva i članica Džudo kluba Nippon, te neprikosnovena vladarica džuda na domaćoj sceni, dok i na međunarodnoj spada u sami vrh.

Uspjeh iz Pariza

Vrhunski rezultati i kontinuitet koji ima svrstavaju je ne samo među najozbiljnije bh. kandidate za osvajanje prve medalje na Ljetnim olimpijskim igrama u Rio de Janeiru. Cerićka je sasvim sigurno poslije Amela Tuke najbliža medalji, a iako i ona i selektor džudo reprezentacije BiH izbjegavaju da govore o olimpijskom odličju, jasno je da će sve zavisiti od žrijeba.

Što se tiče najboljeg rezultata u karijeri, Larisa je 2014. na Evropskom prvenstvu u francuskom Montpellieru osvojila srebrenu medalju. Tada je u kategoriji preko 78 kilograma do titule vicešampionke došla pobijedivši predstavnicu Litvanije, potom dvostruku evropsku prvakinju, Slovenku Luciju Polavder, te u polufinalu takmičarku iz Njemačke. Jedini poraz u izjednačenoj borbi i zahvaljujući javnoj opomeni, doživjela je u finalu od Francuskinje. Postala je tako prva bh. dama, u novijoj historiji, koja je vlasnica evropskog odličja iz reda olimpijskih sportova.

Pet godina ranije Larisa je osvojila i zlatnu medalju, a to se desilo u Parizu na Svjetskom juniorskom prvenstvu. Iste godine (2009) Cerićka je osvojila srebrenu medalju na Mediteranskim igrama u Pescari. Na MI u Mersinu bila je bronzana, a ove sezone najbolji rezultat joj je bronzana medalja na Judo World Mastersu.

U posljednjem nastupu pred odlazak u Brazil Cerić je osvojila bronzanu medalju na Grand Slamu u ruskom gradu Tyumenu, te je tako ponovila uspjeh iz prošle godine, kada je na Grand Slamu u Parizu također bila treća.

Bez pritiska

Osvojila je bronzanu medalju ove godine i na Grand Prix turniru u kazahstanskom Almatyu, a ove godine najsjajnijim odličjem okitila sa na Sarajevo Open 2016. Normu za OI izborila je na kvalifikacionom turniru u meksičkom gradu Guadalajari, kada je osvojila bronzanu medalju pobjedom u repasažu sa Tunižankom Cheikh Rouhou Nihel.

– Ne želim otputovati u Rio pod pritiskom ili imperativom pobjede, želim da uživam u borbama jer plasman na OI je nagrada za dugotrajan i naporan rad. Naravno, neću se samo zadovoljiti učešćem, ali isto tako ne želim sebi stvoriti nepotreban pritisak, izjavila je nedavno Cerić.