Bankari EU traže opoziv poreza na finansijske transakcije u 11 zemalja

Evropsko udruženje za saradnju banaka (EACB), Evropsko udruženje javnih banaka (EAPB), Evropska bankarska federacija (EBF) i Evropska grupa za štednju i bankarsku maloprodaju (ESBG), iskazali su u pismu ministrima 11 država članica zajedničku zabrinutost njihovom istrajnošću na uvođenju poreza na finansijske transakcije (FTT) u okviru postupka pojačane saradnje.

Brojne vlade, centralne banake, analitičari u samostalnim istraživanjima i porezni stručnjaci izrazili su uvjerenje da će predloženi FTT naškoditi unutrašnjem tržištu za finansijske usluge i narušiti konkurenciju.

Uvođenje FTT zasnovanog na ograničenom teritorijalnom obimu će staviti izuzetno visok pritisak na države članice učesnice finansijskih usluga operatora i značajno će povećati ovisnost njihovih vlada o finansijskim tržištima izvan FTT zone i izvan Evrope.

Zbog svoje extrateritorijalnih efekata, predloženi FTT će uticati na cijelu evropsku ekonomiju, neprikladno povećavajući troškove finansiranja za sve poslove u vremenu kada Evropa očajnički nastoji obnoviti rast.

Uzimjući u obzir sveobuhvatnu procjenu uticaja svih potencijalno dalekosežnih implikacija predloženog FTT-a, vlade 11 učesnica
država članica opasno potcjenjuju svoj značajan ekonomski uticaj koji će ozbiljno naštetiti finansijskoj stabilnosti u Evropi i u eurozoni,
Obim predloženog FTT je dalekosežniji, navode udruženja u pismu.

To će se odnositi na široku populaciju finansijskih institucija, obuhvaćajući banke, upravljače imovinom, osiguravajuća društva, kolektivna investiranja u vozila, penzijske fondove i regulirana tržišta bez izuzeća raspoloživa za različite vrste aktivnosti.
Njegova primjena u vrlo širokom spektru proizvoda i transakcija vjerovatno će smanjiti količine transakcija u odnosnim zemljama, i na taj način uticati na likvidnost sekundarnih tržišta, što uključuje i regulisana trgovanja i prekogranične (OTC) aktivnosti.

Krajnji rezultat uvođenja FTT-a će vjerojatno biti smanjenje profitabilnosti, veličine i snage finansijskih institucija u okviru FTT nadležnosti i time njihove sposobnosti da budu kanal za sredstva između investitora i emitenata u realnoj ekonomiji.

Osim toga, postoji suprotnost u predloženoj metodi da se oporezuju finansijske transakcije širom EU, koja nije jedinstvena i konzistentna i stvorit će fragmentaciju između FTT i NE-FTT jurisdikcija. To će ugroziti prijenos monetarne politike i nije u skladu sa ciljem jedinstvenog tržišta EU i regulatornim ciljevima (na primjer, poželjnost upotrebe kolaterala).

Predloženi FTT neće samo umanjiti ukupni porezni prihod, nego će i nepravedno marginalizirati finansijske institucije u FTT jurisdikcijama, sa posljedično štetnim učinkom na ekonomije u NE-FTT jurisdikcijama. Porez će otežati sposobnost kompanija, zajmoprimaca i investitora za pristup finansijskim tržištima kapitala.
– Na kraju, mi čvrsto vjerujem da troškovi smanjene ekonomske aktivnosti u FTT jurisdikcijama mogu daleko nadmašiti koristi od poreznih prihoda koji će biti prikupljeni pod FTT režimom.
Osim toga, nedavna istraživanja Evropske komisije pokazala su da naplata poreza ostaje glavni izazov, navode, između ostalog, udruženja u svom pismu te pozivaju ministre 11 zemalja članica da uzmu u obzir brojne dokaze protiv FTT-a.

Indikator

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close