Atletiko novi prvak Španije

OSVOJILI 11. NASLOV

Real nije uspio odbraniti titulu, Atletiko novi prvak Španije

Nakon sedam godina ponovo na tronu

Fudbaleri Atletiko Madrida preokretom su stigli do pobjede rezultatom 1:2 na gostovanju Valjadolidu u posljednjem kolu La Lige, koja im je donijela 11. titulu prvaka Španije.

Real je u posljednjem, 38. kolu, također nakon preokreta savladao Viljareal sa 2:1 na svom terenu i tako se, uprkos pobjedi, oprostio od odbrane naslova.

Valjadolid je protiv Atletika poveo u 18. minuti golom Oksara Plana (Oscar), a “Jorgandžije” su poravnale u 57. preko Anhela Koree (Angel Correa). Potpuni preokret dogodio se 10 minuta kasnije kada je mrežu domaćina zatresao Luis Suarez.

Viljareal je do vodstva u Madridu došao zahvaljujući golu Žeremija Pina (Yeremi) iz 20. minute. Karim Benzema je tri minute prije kraja izjednačio, a Luka Modrić u nadoknadi donio pobjedu svom timu.

Atletiko je u 38. kolo ušao s dva boda više od gradskog rivala, koju je  sada i zadržao.

Posljednji put Atletiko je osvojio titulu u sezoni 2013./14., a u posljednjih šest godina na tronu su se smjenjivali Barcelona i Real.

Barcelona je slavila u gostima kod Eibara 0:1 golom Antoana Grizmana (Antoine Griezmann) devet minuta prije kraja. Miralem Pjanić je igrao od 75. minute, kada je zamijenio Frenkija de Jonga (Frenkie). Obzirom na najave o transfer listi, možda je ovo i zadnji meč Pjanića u dresu katalonskog kluba.

Iz lige su ispali Eibar, Valjadolid i Hueska.

Evropsku ligu naredne sezone igrat će Real Sosijedad i Betis, dok će u Konferenijsku ligu Viljareal.