Atalanta razbila dosad nepobjedivi Bayer, Sead Kolašinac slavi prvi evropski trofej

EVROPSKA LIGA

Nogometaši Atalante našeg Seada Kolašinca su u finalu Evropske lige pobijedili dosad nepobjedivu ekipu Bayer Leverkusena rezultatom 3:0 i osvojili prvi evropski trofej u historiji.

Atalanta je povela već u 12. minuti susreta kada je Davide Zappacosta ubacio s desne strane za Ademolu Lookmana koji je pogodio nebranjenji dio mreže golmana Leverkusena da bi 14 minuta kasnije isti igrač udvostručio prednost sastava iz Bergama. Došao je do jedne lopte na vrhu kaznenog prostora i prošao u sredinu te zatim sjajnim udarcem pogodio za 2:0 Atalante.

U 35. minuti susreta je Alejandro Grimaldo imao najbolju šansu za Leverkusen u prvom dijelu, ali je Juan Musso pravovremeno reagovao ispred njega i dobra prilika je otišla u nepovrat. Posljednje uzbuđenje u prvom dijelu smo vidjeli u 43. minuti susreta kada je Charles de Ketelaere fantastično šutirao, ali se rezultat nije promijenio te je ostalo 2:0.

Nastavak je donio mirniju igru obje ekipe. Apotekari su tražili pogodak koji bi ih vratio u igru, a Atalanta je vrebala šansu iz kontre koju je i dočekala u 75. minuti susreta kada je Ademola Lookman postigao sjajan gol i kompletirao hat trick te tako donio sastavu iz Bergama i našem Seadu Kolašincu dugo čekani i željeni naslov osvajača Evropske lige.

Bh. reprezentativac je tako postao prvi nogometaš iz naše zemlje nakon Elvira Rahimića 2005. godine koji je podigao evropski trofej. Popularni General je to uradio 2005. godine kada je sa CSKA Moskvom osvojio tadašnji Kup UEFA. Dodajmo da je Kolašinac napustio igru na kraju prvih 45 minuta kada ga je zamijenio Giorgio Scalvini.

S druge strane Leverkusen je doživio prvi ovosezonski poraz i to poslije 51. utakmice u svim takmičenjima pa neće uspjeti ostati neporažen u cijeloj sezoni.