-TopSLIDEBiHPolitika

Kakav će biti grad na Neretvi nakon izbora?

Mostar nakon izbora: Sve će biti isto

Međunarodna zajednica aplaudirala je onima koji su građane Mostara držali kao taoce. Kakav će biti grad na Neretvi nakon izbora?

SLAĐAN TOMIĆ Buka

Građanima Mostara de facto još nije omogućeno pravo glasa. Sporazum SDA i HDZ-a je u pravnom smislu bezvrijedan. Da bi se izbori održali, potrebno je da se član Izbornog zakona BiH koji se odnosi na Grad Mostar, a koji je Ustavni sud BiH stavio van snage, izmijeni u oba doma Parlamenta BiH. 

Novinar Husein Oručević za BUKU kaže da je najbitnije pitanje zašto je dogovor postignut tek sada, zašto je Mostarcima i Mostarkama onemogućeno demokratsko pravo, zašto su propuštena tri izborna ciklusa i ko će za to odgovarati. „Neko će za to morati odgovarati. Sve vrijeme smo imali samo izvršnu vlast, bez zakonodavne vlasti, koja je glumila i izvršnu i zakonodavnu vlast, donosila budžete, sama sebe na neki način kontrolisala, u mjeri u kojoj sama sebe može i voli kontrolisati“, poručuje Oručević. Nedopustivo mu je i da su dogovor postigle dvije političke partije koje su iz cijelog procesa isključile sve ostale političke partije. „Politički dogovor koji mijenja zakonski okvir, a čine ga dvije partije umjesto zakonodavnog okvira – parlamenta, je proces koji je posve nedemokratski i politički vrlo degutantan. Radi se o tome da, kada neko pokušava dogovoriti se u političkom smislu,  onda razmišlja može li se dogovoriti kako mu odgovara, odnosno činite sve kako biste vi bili oni koji imaju veće šanse da dobiju izbore, a svi ostali će kasniti za vama“, objašnjava kontekst Oručević. 

Ovim dogovorom građani i građanke Mostara nisu ništa dobili, kaže akademik Slavo Kukić. „Naprotiv, on samo učvršćuje podjelu Mostara na Hrvatski i Bošnjački, koja je de facto postojala i sada, i tu podjelu rješenjima o centralnoj zoni još više podebljava. Sada u nju uključuje i centralnu zonu. Rješenjem da građani Mostara iz tog dijela više ne glasaju kao zasebna izborna jedinica nego na način da će se svrstati u neku od izbornih jedinica na istoku ili zapadu, prema tome, na njima je da biraju hoće li na hrvatsku ili bošnjačku stranu“, objašnjava akademik Kukić.  

Druga dimenzija je, kaže Kukić, da su ovim dogovorom definitivno eliminisani Srbi kao građani Mostara, jer dogovorom je rečeno da nijedan narod ne može imati manje od četiri niti više od 15 vijećnika, „što će reći da je Srbima dato četiri pozicije, faktički će Bošnjaci i Hrvati imati po 15. Iako su Srbi konstitutivni, trebalo bi da imaju ista prava, bar što se tiče broja vijećnika u Gradskom vijeću. Na koncu ovaj dogovor je napravljen između dvije političke partije koje same sebi prigrabljuju ekskluzivno pravo da predstavljaju narode, a iz priče su eliminisane sve ostale političke partije, a eliminisani su i građani Mostara koji se ne žele svrstavati u etničke torove“. 

NIŠTA NIJE GOTOVO

Kukić objašnjava i da dogovor nije završena priča, jer je Statut grada Mostara važeći tek onda kada ga Gradsko vijeće usvoji dvotrećinskom većinom. On dodaje da „Gradskog vijeća sada nema, ono može postojati tek nakon izbora, a niko ne može garantovati da će Gradsko vijeće dvotrećinskom većinom glasati nešto što po sebi diskriminiše ljude temeljem njihove etničke ili partijske pripadnosti. Za sve ono što proizvede kao posljedicu ovaj dogovor, istorijsku odgovornost snosiće i međunarodni centri moći“. Kukić se pita ko bi „od onih koji su suflirali pri postizanju dogovora dopustio takvo rješenje u njihovim zemljama?”. “Ne bi niko. Ni ambasador  SAD-a, ni ambasador Velike Britanije ni predstavnik Evropske komisije ni visoki predstavnik jer je to rješenje koje je diskriminirajuće i koje atakuje na temeljna građanska i ljudska prava. Ovdje su oni međutim aplaudirali tom rješenju i na taj način učinili isto ono što su centri svjetske moći učinili u Dejtonu aplaudirajući Ustavu koji je uzrok destruiranja Bosne i Hercegovine“, kaže Kukić. 

U PROMJENE NIKO NE VJERUJE 

Aktivista i predsjednik Mreže “Naše društvo” Marin Bago kaže da je dobro što će u Mostaru konačno biti održani izbori. Neshvatljive su mu izajave političkih lidera da će stvari mijenjati kada pobijede na izborima, a referirajući se na Statut. „ Malo je tužno da su u paketu sa odlukom o dogovoru o izborima ubacili i svoje međustranačke dogovore i međunarodna zajednica je stala iza istih ljudi koji su držali Mostar i njegove građane kao taoce dugi niz godina, svi smo se osjećali povrijeđeno zbog toga. Pogotovo što smo u Mostaru podigli mnoge krivične prijave i čekamo 18 mjeseci da se nešto desi“, razočaran je Bago. 

Dodaje da pravosuđe ne reaguje na krivične prijave protiv onih koji, zahvaljujući politici, zarobili Mostar, „a te pravne subjekte međunarodna zajednica  prihvata kao partnere. To je nešto što smo vidjeli mnogo puta i to nas ne čini sretnim“. Tvrdi da je izborni inženjering na strani nacionalnih stranaka, a da se mora pojaviti jedna nova nada i energija  koja će morati biti puno jača nego u normalnim sredinama kako bi se promjene desile. „Koliko je realno očekivati  tu energiju i nadu bez pravosuđa je pod velikim znakom pitanja. Ako pravosuđe ne interveniše, to će značiti da se Mostar može bez problema pljačkati i da budete političar priznat od strane međunarodne zajednice. To je najlošija poruka koju možemo dobiti u ovom momentu. Moraćemo svi skupa naći dodatnu energiju kako bi se stvari mijenjale i to je u Mostaru puno teže nego u drugim gradovima“, skeptičan je Bago. 

„Nakon izbora, tako nam ovi kažu, bi trebalo biti sve isto“, tvrdi Oručević, dodajući da SDA i HDZ već sada impliciraju da će imati dvotrećinsku većinu. On podsjeća i na izjavu predsjednika SDA Bakira Izetbegovića da će “buduće generacije političara dočekati normalniji statut za grad Mostar“. 

Akademik Kukić ne vjeruje u promjene u Mostaru nakon izbora. „Jedini prosperitet o kojem građani Mostara mogu razmišljati sutra jeste da spakuju kofere i bojim se da bi to moglo biti intenzivnije nego do sada. Što bi narod rekao ‘hajra u ovoj zemlji’, sa ovim dogovorom nema“. 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close