Kolumne

Provjera činjenica: Ovo nisu prave slike

Društvenim mrežama kruži bezbroj slika stradanja djece u Pojasu Gaze. Neke od njih su stvorene pomoću umjetne inteligencije. Kako prepoznajete takve slike i kakvu ulogu one imaju u sukobu na Bliskom istoku?

Jan Walter, dw.com

Mala djeca,  privijena jedno uz drugo,  leže na blatnjavoj zemlji ili ispred šatora  – već nekoliko dana slike s ovim motivom sve više kruže X-om, Instagramom, Tiktok-om& Co. Gotovo uvijek postoji nešto što ukazuje da su to palestinska  djeca iz Pojasa Gaze:  naziv akaunta, simbol sa palestinskom zastavica ili komentar. DW Fact Check, novinarski tim za provjeru činjenica, naišao je na tri slike za koje se ispostavilo da su kreirane pomoću umjetne inteligencije (AI).

Premalo prstiju na nogama, čudan vrat i uvrnuti prsti

Slika dva dječaka u identičnim pidžamama u plavom šatoru prikazana je milion puta. Ušuškani u tirkiznu deku, oni se drže za ruke isprepletenih prstiju. Ono što je tragično u svemu tome je da oni leže na blatnjavoj zemlji, na kojoj se prljava, smeđa voda skuplja u lokvama. Ali u većini postova, uključujući i ovaj, nema naznaka da je slika stvorena pomoću vještačke inteligencije AI.

 

Zaokružili smo ono što ukazuje na AI: Oba dječaka imaju jedno stopalo sa samo četiri prsta – tipična greška kod slika generiranih uz pomoć vještačke inteligencije. Dječakova desna noga izgleda vrlo nezgrapno, a isprepleteni prsti dva dječaka izgledaju potpuno identično. Prije svega, oni bi se morali vidjeti i iz drugog ugla, a zglobovi bi im morali biti jako savijeni. Nešto nije u redu i s prelazom od vrata do potiljka dječaka, koji se nalazi na lijevoj strani: taj dio dječakovog tijela preklapa se sa ceradom šatora i proteže se izuzetno ukošeno i strmo prema prsnoj kosti umjesto dole do kičme.

Premalo nožnih prstiju, zakrivljen vrat i uvrnuti prsti: Ova slika je generirana uz pomoć AI
Premalo nožnih prstiju, zakrivljen vrat i uvrnuti prsti: Ova slika je generirana uz pomoć AI

Inscenirano osvjetljenje i pomućena slika tijela

Osvijetljenje slike takođe djeluje veoma inscenirano: svjetiljka, koja očigledno visi sa plafona šatora, prilično ravnomjerno osvjetljava scenu i sa pojedinačnim refleksijama. Takvi efekti se mogu postići i korištenjem programa za uređivanje slika. Ali za samo snimanje potrebno je dobro osvjetljenje, što bi zahtijevalo postavljanje prilično složene opreme.

Isto važi i za gornju sliku, koja se između ostalih pojavila na X-u, Instagramu i Tiktoku. Prije svega refleksija i igra svjetlosti na dnu flaše izgleda neprirodno. Ipak, ovdje je estetizacija mnogo suptilnija. Tipične greške vještačke inteligencije AI, koje se uglavnom mogu uočiti na ekstremitetima, su veoma suptilne. Ali, nakon detaljnijeg pregleda, drugi prst na donjem stopalu djevojčice na desnoj strani slike čini se vrlo velikim. Donji dio lijevog stopala svake djevojčice je neobično ravan, kao da stoje na zemlji ili imaju izuzetno ravna stopala. Koža djevojčica izgleda besprijekorno – i to je tipično za slike, koje je generirala AI.

Svijetle boje i nevjerojatno dobra estetska kompozicija slike prvi su pokazatelj da se radi o umjetnoj inteligenciji AI - još nekoliko detalja pojačava ovaj utisak
Svijetle boje i nevjerojatno dobra estetska kompozicija slike prvi su pokazatelj da se radi o umjetnoj inteligenciji AI – još nekoliko detalja pojačava ovaj utisak

Na trećoj slici, koju smo pažljivije pogledali, svjetlo izgleda sasvim prirodno. Koža dvije čvrsto isprepletene djevojke također djeluje realistično. Osim toga, njih dvije ne izgledaju slično kao parovi djece na druge dvije slike.

Ali zato sve izgleda kao da im se stomaci spajaju. Čini se da djevojka ispred nema noge – što bi, posebno nakon nekoliko mjeseci izraelskog bombardovanja, moglo biti slučaj. Međutim, mustre materijala na mjestima koja smo zaokružili, su rasplinute i zamućene, tako da smo uvjereni da je i ova deformacija greška, koju je generirala AI.

Ekspozicija, boje, koža - puno stvari ovdje izgleda vrlo stvarno. Ali čini se da se stomaci ovih djevojčica spajaju - tipična greška umjetne inteligencije
Ekspozicija, boje, koža – puno stvari ovdje izgleda vrlo stvarno. Ali čini se da se stomaci ovih djevojčica spajaju – tipična greška umjetne inteligencije

Da li AI-slike pokazuju stvarnu patnju?

AI-slike su vrlo upitne za prikazivanje stvarnih događaja kao što je rat Izraela i Hamasa, posebno ako nisu tako označene. Ali upravo se to događa ne samo na društvenim mrežama, već i na web stranicama koje se predstavljaju kao informativni portali poput “Palestinskog informativnog centra” i “Nordhessen-Journala”. Ono, što oni dokumentiraju nisu objektivne činjenice, već ono što neko zamisli i vizualizira uz pomoć umjetne inteligencije. Objavljivanje i distribucija takvih sadržaja, bez jasne naznake njihovog porijekla, za DW- provjeru činjenica spada u FAKE-kategoriju” odnosno kategoriju lažnih sadržaja.

Neki od šatora izbjeglica su u blatu, kao što popkazuje ova fotografija, napravljena  2. januara u Rafahu
Neki od šatora izbjeglica su u blatu, kao što pokazuje ova fotografija, napravljena 2. januara u RafahuFoto: AFP

Međutim, to ne znači da se scene, koje generiše AI, ne mogu odigrati u sličnom obliku u stvarnosti. Brojne humanitarne organizacije svakodnevno izvještavaju o izuzetno nesigurnim uslovima u kojima trenutno žive interno raseljena lica u Pojasu Gaze. Zapravo, nakon prošlosedmičnih obilnih kiša, međunarodni mediji poput CNN-a i Al Jazeere izvijestili su kako izbjeglice pokušavaju napuniti svoje poplavljene šatore pijeskom, kako bi isušili lokve vode.

Nekoliko humanitarnih organizacija sa lokalnim osobljem, koje je kontaktirao DW, reklo je timu za provjeru činjenica da su scene poput onih, prikazanih na slikama, potpuno zamislive. “Djeca i njihove porodice žive u improviziranim skloništima u Pojasu Gaze, boreći se da pronađu pogodna mjesta za noćenje. Nemaju ni toaleta, niti vode za pranje.

Mnogi žive na trotoarima”, izvještava Matt Sugrue, koja ispred organizacije „Save the Children” – „Spasite djecu”, smještene u Rafahu na jugu Pojasa Gaze, organizuje  hitnu pomoć za palestinsku djecu.

dw.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close