Zračni udari Turske na ISIL i Kurde i američko-turski plan za Siriju

U petak, kada su turski zrakoplovi počeli provodili udare po položajima “Islamske države” u Siriji, ali i Kurdistanske radničke partije na sjeveru Iraka, američki ministar obrane Ashton Carter je stigao u nenajavljeni posjet iračkoj autonomnoj regiji Kurdistan gdje ga je srdačno dočekao predsjednik iračkih Kurda Massoud Barzani.

(altermainstreaminfo.com.hr)

Ankara se na zračne udare odlučila nakon terorističkog napada islamista u gradu Suruçu, u blizini sirijske granice, kada su prošlog tjedna ubijena 32 aktivista koja su se pripremala pomoći u obnovi razorenog grada Kobanija na sjeveru Sirije.

Turskom predsjedniku Erdoganu je ovaj teroristički napad izgleda došao kao dar s neba i iskoristio ga je za uključivanje u sirijski sukob onako kako on želi, ali i za suzbijanje “kurdske terorističke prijetnje” i uništenje baza Kurdistanske radničke partije na sjeveru Iraka. Do jučer su turski zrakoplovi gađali 7 kurdskih baza u Iračkom Kurdistanu.

Ako je vjerovati turskom premijeru Ahmetu Davutogluu, lider iračkih Kurda Massoud Barzani je izjavio kako podupire Ankaru u napadima protiv Kurdistanske radničke partije (PKK). Međutim, nedugo nakon telefonskog razgovora ga je Barzani demantirao i izjavio da je izrazio nezadovoljstvo turskom operacijom, prenosi Kurdpress.

Massoud Barzani je nakon sastanka a američkim ministrom Carterom 25. srpnja telefon razgovarao s Davutogluom, a tema su bili turski zračni napadi na položaje PKK u sjevernom Iraku.

Davutoglu je novinarima Ankari rekao da je Barzani izrazio “solidarnost” s onim što čini Turska i da je s njim razgovarao oko sat vremena.

“Gospodin Barzani je opet izrazio solidarnost s Turskom, uz napomenu da su oba napada, protiv Islamske države i PKK, opravdana”, rekao je turski premijer, dodavši da je kurdski čelnik također ponovio i da je spreman na “dati svoj doprinos u borbi protiv svih vrsta terorizma”.

S druge strane, nakon izjave Davutoglua se Barzani obratio priopćenjem, ističući da je “izrazio nezadovoljan zbog opasne razine do koje je situacija eskalirala”.

“Zatražio sam da problem eskalirala do te razine, jer mir je jedini način za rješavanje problema i godine pregovora su bolje od jednog sata rata”, izjavio je Barzani.

Dužnosnici PKK su izjavili da su udari trajali nekoliko sati i da su ranjena dva civila, dok agencija Rudaw potvrđuje da je u jučerašnjem napadu ubijen i visoki član Vojnog vijeća Kurdistanske radničke partije.

Turska vojska je u jučer provela svježe zračne udare i granatirala ciljeve pod kontrolom “Islamske države” i ponovno pokrenula novu kampanju zračnih udara na kampove PKK u sjevernom Iraku.

Iako u službenim izjavama lider iračkog Kurdistana tvrdi “kako je nezadovoljan eskalacijom nasilja i razvojem situacije”, treba podsjetiti da ovo nije prvi put da turska vojska vojno intervenira protiv njegove kurdske subraće, ali i političkih suparnika iz PKK.

Iznenadna posjeta američkog ministra obrane Erbilu također govori puno toga, kao i činjenica da Washington podržava turske napade protiv kurdskih boraca. Naime, Bijela kuća je priopćila kako se Turska ima pravo braniti od “terorističkih” napada kurdskih pobunjenika, prenosiEkurd.net.

Međutim , sada je problem što SAD u stvari podržava turske napade na kurdske borce koji se uz američku zračnu podršku protiv islamističkih militanata u Siriji aktivno bore u redovima Jedinica narodna zaštite (YPG). Kurdi se žale da su sada, pod zračnim udarima turskih zrakoplova, prisiljeni boriti se protiv stvarnih terorista “Islamske države” i da Ankara ovim potezom slabi jedinu stvarnu silu koja se opire terorizmu na sjeveru Sirije.

Ništa zato, glasnogovornik Bijele kuće, Alistair Baskey, snažno osuđuje nedavne “terorističke napade Kurdistanske radničke partije”, koju je SAD označio kao terorističku skupinu, te naglasio da je Turska američki partner u savezu u NATO.

Baskey kaže “da se PKK treba odreći terorizma i nastaviti pregovore s turskom vladom”, te da SAD ne namjeravaju ukloniti PKK s popisa terorističkih skupina.

Kurdpress piše da sve veći broj američkih dužnosnika vjeruje da Bijela kuća ipak ne želi ukloniti Kurdistansku radničku partiju sa svog popisa terorističkih skupina, usprkos izvanrednoj ulozi kurdskih boraca u borbi protiv militanata “Islamske države”.

PKK je povezan sa sirijskom Strankom demokratske unije (PYD) i njenim borcima iz Jedinica narodne zaštite (YPG), na čijoj se strani protiv islamista bori na sjeveru Sirije i sjeverozapadnim dijelovima Iraka. Time je stranka osvojila simpatije međunarodne zajednice i nekih europskih država, a mnogi su tražili uklanjanje PKK s američkog popisa terorističkih organizacija.

Neki američki i britanski dužnosnici su za Wall Street Journal rekli kako je vrijeme da europske države i SAD uspostave bolje veze s PKK.

Međutim, američki dužnosnici tvrde da je malo vjerojatno da će Bijela kuća ukloniti PKK s popisa terorista bez zelenog svjetla Turske.

Trenutno su u Ankari najavili i treći val zračnih udara.

“Odobrili smo treći val zračnih napada u Siriji protiv Islamske države i drugi val u Iraku protiv PKK”, na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Ankari je izjavio turski premijer Ahmet Davutoglu.

“Ovi postupci nisu jedni način našeg djelovanja, ali će se nastaviti sve dok postoji prijetnja Turskoj”, prije odlaska u Istanbul, gdje će se sastati s predsjednikom Tayyipom Erdoganom i čelnikom turske vojske, rekao je Davutoglu.

Dvostruka operacija protiv “Islamske države” i PKK – dvije skupine koje su i same oštro suprotstavljene – dolazi tjedan dana nakon smrtonosnog nasilja u Turskoj, za koje su turske vlasti jednako krive i islamističke ekstremiste i Kurde.

Svi turski zrakoplovi F-16 su se, nakon najnovijih napada, sigurno vratili u svoje baze u jugoistočnom gradu Diyarbakiru, izvijestio je službena novinska agencija Anatolija.

Privatna televizija je NTV izvijestila da je pet ratnih zrakoplova poletio je iz Diyarbakira kasnije tijekom dana, a turska artiljerija je iz pokrajine Kilis pokrenula nova bombardiranja u kojima su ciljani položaji islamista u sjevernoj Siriji, prenosi Kurdpress.

Jasno je da Turska želi oslabiti kurdski YPG koji drži dobar dio sirijsko-turske granice i u Hasaki odlično surađuje sa sirijskom vojskom i umjesto sirijski Kurda taj teritorij pod nadzor dati sirijskim pobunjenicima koje podržava Turska.

Akcijski vojni plan: Na slobodnom teritoriju FSA mora uspostaviti demokratsku vlast

Da je i Sjedinjenim Državama prihvatljiv taj scenarij vidi se iz novog američko-turskog akcijskog plana kojim se želi stvoriti slobodna tampon zona unutar Sirije u kojoj neće biti prisutni militanti “Islamske države”.

“Turska i Sjedinjene Države su se dogovorili o stvaranju takve zone i vojnom akcijskom planu s ciljem čišćenja tursko-sirijske granice od militanata “Islamske države”. Ovaj akcijski plan je dio sveobuhvatnog dogovora između dva saveznika. U sklopu ovog novog plana je odlučeno da će američki borbeni zrakoplovi za provođenje zračnih udara protiv islamističkih ekstremista moći koristiti stratešku vojnu bazu u Incirliku u Turskoj. Slobodna zona će biti dugačka 98 km, a široka 40 kilometara, a nalazit će se između se između turske granice i sirijskog teritorija na linijiMarea – Jarablus.

Trenutno je veći dio ovog područja pod kontrolom Islamske države, a Turska je obećala “da neće tolerirati islamističke ekstremiste koji predstavljaju prijetnju turskoj granici”, citirajući turske medije pišeKurdpress.

Međutim, ako se bolje pogleda karta, onda se vidi da će Turska i SAD imati izravan kontakt sa skupinama koje se protiv sirijske vojske bore u Aleppu, Idlibu i dalje prema jugu. Iako sa sirijskim pobunjenicima već imaju granični kontakt u jugozapadnoj turskoj pokrajini Hatay, obzirom na raspoloženje lokalnog stanovništva za Ankaru i Washington koji provodi plan obuke militanata takozvane “Slobodne sirijske vojske” je ovo svakako bolje rješenje. U stvari, plan o stvaranju “slobodne zone” unutar Sirije je aktivan od prvog dana agresije na tu zemlju, samo je bilo pitanje vremena njegove provedbe u djelo.

Sirijski Kurdi kao saveznici nikako nisu poželjni Ankari, ali ni Washingtonu, jer osim veza s Kurdistanskom radničkom strankom imaju i prešutni sporazum o nenapadanju sa sirijskom vojskom. Osim toga, u najvećem kurdskom kantonu u Siriji, u Hasaki na sjeveroistoku zemlje, kurdski YPG otvoreno surađuje sa sirijskom vojskom, provladinim Nacionalnim obrambenim snagama i lokalnim kršćanskim milicijama. Dakle, najbolja veza s borcima takozvane “Slobodne sirijske vojske” je preko dijela granice kojeg trenutno drži ISIL.

Da Kurdi na sjeveru Sirije neće provoditi želje “savezničke koalicije” vidjelo se prije desetak dana kada su u Kobaniju zbog pretjeranog uplitanja u njihove poslove borcima takozvane “Slobodne sirijske vojske” dali ultimatum od 24 sata i od njih tražili da napuste grad. Ovaj potez dovoljno govori o nepovjerenju koje vlada između malobrojnih sirijskih pobunjenika koji su se na štetu YPG-a htjeli okoristiti pobjedom u Kobaniju.

Dogovorena kampanja će se uglavnom provoditi američkim zrakoplovima koji će biti razmješteni  bazi u Incirliku, dok će tursko sudjelovanje biti odobreno samo kada to bude potrebno, najviše dalekometnim topništvom.

“Međutim, ova kampanja neće biti tajna, kao što je to bio slučaj u pokušaju uspostavljanja zone zabrane leta nad sirijskim zračnim prostorom. Zajedno sa zračnim udarima će djelovati i turska dalekometna artiljerija”, piše turski dnevni list Hurriyet Daily News.

Turska je već pojačala svoju vojnu nazočnost duž granice sa Sirijom, pogotovo uz spomenutu liniju Marea – Jarablus.

Ankara tvrdi da je na sjeverozapadu Sirije ISIL ugrozio položaje “Slobodne sirijske vojske” i tako potaknuo novi izbjeglički val prema Turskoj.

Plan izrađen od strane Ankare i Washingtona predviđa raspoređivanje jedinica FSA u tom području, čime bi se spriječilo da sirijski Kurdi dalje šire svoju zonu utjecaja. Slobodna zona bi ujedno bila sigurno okruženje i utočište za sve Sirijce koji bježe nasilje ili za one koji se žele vratiti u svoju domovinu, izjavili autori ovog plana.

U Turskoj se trenutno nalazi najmanje 1,8 milijuna Sirijaca, a oko 265 000 ih je u izbjegličkim logorima. No, prije provođenja ovog velikog plana, bi možda bilo dobro Ankara i Washington, koji se toliko brinu za sudbinu sirijskih izbjeglica, pogledaju kako su jučer i prekjučer izgledale četvrti u sirijskom gradu Hasaki, kojega su Kurdi, sirijska vojska i provladine milicije u potpunosti očistili od islamističkih militanata i u kojega su se slijevale rijeke ljudi rijeke ljudi koji su zbog sukoba privremeno napustili svoje domove i pobjegli na sigurna područja sjeverno od samog grada.

Napadi Turske na položaje Islamske države i napadi na PKK u sjevernom Iraku sada mijenjaju situaciju u samoj Siriji i turski Kurdi koji su došli pomoći u borbama protiv islamista na sjeveru Sirije bi se sada mogli vratiti u baze u Iraku, a dio u samu Tursku. Time će ujedno oslabiti sirijski YPG, što može otvoriti vrata sirijskim pobunjenicima i “umjerenim islamistima” koje američki instruktori uvježbavaju u Turskoj i uz podršku Ankare i Washingtona bi na sjeveru mogli uspostaviti nadzor nad većim područjima koja graniče s Turskom.

Agencija Rudaw javlja da je Massoud Barzani još jednom ponovio “kako je tužan zbog svega što se događa i da se turske vlasti i Kurdi trebaju vratiti za pregovarački stol” i to je najviše što se od njega moglo čuti.

Prema planu kojeg je objavio Hurriyet Daily News, sljedećih dana bi se moglo očekivati potiskivanje militanata “Islamske države” četrdesetak kilometara južno od sirijsko-turske granice i “pobjednički ulazak” u ta područja boraca “Slobodne sirijske vojske”. Kako će na reagirati sirijski Kurdi i kako će se dalje razvijati situacija, teško je predvidjeti, ali će ovaj akcijski vojni plan Washingtona i Ankare znatno utjecati na razvoj događaja u Siriji.

Što se tiče iračke vlade, službeni Bagdad je priopćio da se turski napadi provode na teritoriju koji nije pod nadzorom vladinih snaga i da oni na to ne mogu utjecati.

U Damasku je na velikoj konferenciji posvećenoj borbi protiv terorizma sirijski predsjednik Bashar Al-Assad otvoreno izjavio “kako ne vidi smisla za pokretanje političkih pregovora o sirijskoj krizi sve dok zemlja ne bude u potpunosti oslobođena”, prenosi Al Alam.

U izvješću od svibnja ove godine je potvrđeno da Jedinice narodne zaštite (YPG) na sjeveru Sirije redovito dobivaju oružje i novac od vlade iz Damaska, što je na kraju potvrdio i sirijski ministar za pomirbu, Ali Haidar.

On je za agenciju Rudaw izjavio  “kako Damask pruža svu moguću vojnu i financijsku pomoć kurdskim snagama na sjeveru zemlje kako bi se lakše borile protiv terorizma”.

“Mi im još uvijek pružamo našu pomoć kako bi pobijedili terorističke organizacije”, rekao je sirijski ministar Ali Haidar.

U Ankari su pomoć sirijske vlade kurdskim Jedinicama narodne zaštite (YPG) okvalificirali kao “izravnu podršku terorističkim skupinama”, prenosi Daily Sabah.

Turska je trenutno u prednosti, jer je terorističkim napadom u Suruçu dobila toliko željeni “casus belli”, odnosno “opravdani razlog” za aktivno vojno uplitanje u Siriji, a napokon je našla i zajednički jezik sa Sjedinjenim Državama. S druge strane će trenutno na gubitku biti sirijski Kurdi i njihovi saveznici iz Kurdistanske radničke partije, što ne znači da će tako i ostati. Treba vidjeti što će, ako se očisti zacrtani teritorij od militanata “Islamske države”, moći učiniti snage “demokratske naoružane oporbe”, odnosno militanti “Slobodne sirijske vojske”. U ranijim slučajevima su uvijek kada bi uspjeli zauzeti neki grad ili selo istog trenutka pokazali svoje pravo lice i djelovati slično, ako ne i isto kao i ISIL. U slučaju da se dogodi suprotno i da u ovoj slobodnoj zoni FSA, uvijek ako uspije zauzeti taj teritorij, zaista uvede demokratska pravila i omogući svima slobodan i siguran život, to će biti prvi takav slučaj u više od četiri godine rata u Siriji. Međutim, kako piše Hurriyet Daily News, ključni cilj kampanje je nakon protjerivanja islamističkih ekstremista sprečavanje širenja utjecaja sirijskih Kurda, što znači da za borce YPG-a, kao i  za članove i simpatizere PYD-a i njihove obitelji u tom “rajskom teritoriju” u Siriji raju neće biti mjesta. To je u neku ruku i dobro, jer će sirijski Kurdi konačno znati s kim imaju posla, iako su to vjerojatno slutili od samog početka, čak i prije napada turskih zrakoplova na baze PKK na sjeveru Iraka.

Velika analiza: Uloga Kurda i njihove nade u prekrajanju Bliskog istoka

Teritorij od granice do zamišljene linije Marea – Jarablus u kojem SAD i Turska žele protjerati ISIL i uz pomoć FSA uspostaviti “demokratsku vlast” u Siriji:

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close