-TopSLIDEBiHPolitika

Šta BiH uvozi, a može proizvoditi?

Pokazatelji vanjskotrgovinske razmjene za prvih šest mjeseci ove godine u Bosni i Hercegovini odražavaju nepovoljnu sliku razmjene koja je uzrokovana pandemijom. 

Naime, izvoz iz BiH je iznosio je 5.096.794.000.000 KM i manji je za 15,27%, odnosno 918 miliona KM, dok je uvoz u BiH iznosio 8.192.857.000 i manji je za 17,98%, odnosno 1,79 milijardi KM, pokzuju podaci Vanskotrgovinske komore BiH (VTK BiH).

Obim smanjenja izvoza na tržišta glavnih trgovinskih partnera je sljedeći: – Njemačka -8,5% (-73 miliona KM) – Hrvatska -5,5% (-41 miliona KM) – Srbija -17% (-113 miliona KM) – Austrija -11,1% (-61 miliona KM) – Italija -34,6% (-245 miliona KM) te smanjenjem izvoza na sva ostala tržišta osim na tržište Švajcarske.

Podaci VTK BiH takođe pokazuju da je uvoz takođe smanjen sa gotovo svim glavnim trgovinskim partnerima: – Hrvatska -20,4% (-347 miliona KM) – Srbija -10,3% (-135 miliona KM) – Njemačka -16,4% (-145 miliona KM) – Slovenija -18,7% (-168 miliona KM) – Italija -22,7% (-195 miliona KM)

Glavni trgovinski partner iz EU po obimu razmjene je Hrvatska, a struktura izvoza i uvoza u ovu zemlju je sljedeća:

Nakon EU BiH najviše izvozi u zemlje CEFTA regiona, a Srbija je najznačajniji partner po obimu razmjene:

Od ostalih tržišta, najveći obim razmjene ostvarujemo sa Turskom i Kinom.

Posmatrano po sektorima privrede najveći pad uvoza i izvoza je upravo kod onih sektora koji su najviše pogođeni pandemijom- uslužni sektor, turizam i industrija naslonjena na autoindustriju dok je agroindustrija jedina grana koja se pokazala održivom i na koju BiH treba gledati kao potencijalni generator rasta u budućnosti, o čemu razmišljaju i zemlje Evropske unije.

Ekonomska budućnost je još uvijek neizvjesna u cijeloj EU, a situacija u BiH je dodatno usložnjena jer naša zemlja, kao izvozno orijentisana i uvozno zavisna, nema sistem koji bi ju zaštitio od vanjskih uticaja, kažu u VTK BiH, te je teško prognozirati oporavak bh. tržišta bez analize događaja na globalnoj ekonomskoj sceni. 

Ipak, pod uslovom da ne dođe do najavljenog drugog talasa pandemije i da granice ostanu otvorene, uvjereni su da bi BiH već sljedeće godine mogla da očekuje blagi oporavak. 

“Stabilnost i rast ekonomije zavisi uveliko o glavnim trgovinskim partnerima, prvenstvena EU a zatim zemalja CEFTA-e. Kako je pandemija uzrokovala pad ekonomskih aktivnosti i usporavanje ekonomija na globalnom nivou, očekivati je da će tokom 2020. godine doći do izražajnijeg usporavanja ekonomske aktivnosti i u BiH. Ono što se pokazalo kao snažan pokretač razvoja naše ekonomije je potrošnja”, zaključuju u VTK BiH.

Buka

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close