Alan Greenspan: Euro je osuđen na propast

Refren velikog hita „Hit the road Jack“ pjesme koju je napisao Percy Mayfield, 1961, a svjetsku slavu joj donio čuveni Ray Charles, ponovo ja danas aktuelan, ali vezano za najnovija zbivanja u Eurozoni.

(Oslobođenje)

Naime Alan Greenspan, bivši predsjedavajući američke centralne banke (Federal Reserve) upravo je to, pomalo grubo, poručio Grcima. U svojoj nedavnoj izjavi za BBC rekao je da je najbolji put za Grčku da napusti Eurozonu. Ali, Greenspan se nije zaustavio tu. On predviđa da će izlazak Grčke biti zapravo početak kraja Eura.

“Veoma mi je teško da predvidim da Euro ostane u ovoj formi”, izjavio je novinaru BBC Marku Mardellu u nedelju. Greenspan je otišao toliko daleko da je čak izjavio da bi svijet izgledao puno bolje bez Eura. Rekao je da je postojeća monetarna unija toliko kompleksna osim ukoliko Evropa ne odluči da ima jedno unitarno  upravljačko tijelo koje će imati punu kontrolu. Grčka je dobar primjer kako je postojeći sistem monetarne unije nespreman za ovakve udare. Grčka je do grla u dugovima i trenutno ne postoji ideja kako ih spasiti. Grčki narod je dodatno isfrustriran svim mjerama štednje nametnutim od lidera Eurozone, u toj mjeri da su na posljednjim izborima izabrali novog premijera Alexisa Tspirasa, čija se kampanja zasnivala na platformi uzvraćanja udarca.

“Ja ne vidim drugo rješenje osim da Grčka napusti Eurozonu”, kaže dalje Greenspan. “Samo je pitanje vremena kada če svima postati jasno da je izlazak najbolja strategija”.

U toku su razgovori Tspirasa i evropskih lidera o mogućnosti spašavanja Grčke do kraja 2015. Nažalost, nema puno mjesta optimizmu oko pozitivnog ishoda. Grčka berza ponovo tone i vuče za sobom dobar dio Evrope. Greenspan, koji je postavljen za predsjedavajućeg američkih federalnih rezervi još daleke 1987., za vrijeme Ronalda Reagana i na toj poziciji ostao sve do 2006. Od početka je bio sumnjičav da će projekat jedinstvene evropske valute biti uspješan.

“Kada su evropski lideri počeli razgovarati o Euru sredinom 90-tih godina prošlog vijeka, vođeni željom da se, nakon dva velika svjetska rata, Evropa konačno ujedini, nisu vodili računa o posljedicama i teškoćama ekonomskog karaktera. Fundamentalno, ono što je bila pokretačka snaga jednog takvog projekta je činjenica da smo imali dva svjetska rata na tlu Evrope”, kaže Greenspan, i nastavlja: “Uvođenje Eura je bila geopolitička odluka upakovana u ‘foliju ekonomije'”.

Upitan na kraju da kaže da li bi bila katastrofa za globalnu ekonomiju ako bi Euro doživio kolaps, Greenspan je odgovorio: “Mislim da bi sistem nastavio funkcionisati. Naprotiv, održavanje ovakvog sistema dalje, samo predstavlja dodatni napor za sve”, predviđa na kraju čuveni američki ekonomista.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close