Ako hoćete na Mundijal zovite Vahu: Halilhodžić je izveo novi podvig i ispisao historiju!

Opet na Svjetskom prvenstvu

Najbolji bh. trener Vahid Halilhodžić je ispisao nove stranice fudbalske historije.

Kada je u augustu 2019. godine doveden na klupu Maroka glavni i osnovni zadatak mu je bio da odvede tu selekciju na Svjetsko prvenstvo u Kataru.

Na nedavno održanom Afričkom kupu nacija Marokanci su ispali u četvrtfinalu poslije čega se Vaha našao na udaru kritika lokalne javnosti pogotovo što je otpisao neke od najvećih zvijezda.

Halilhodžić je poznat kao trener čvrste ruke i snažnog karaktera te kršenje pravilnika ne oprašta što su na najbolji način osjetili Ziyech i Mazraoui koji su odlučili da ne igraju više za Maroko.

Međutim, bez obzira na razne smicalice, kritike i probleme Halilhodžić je uspio odvesti Lavove Atlasa na Svjetsko prvenstvo u Kataru, peto u historiji ove selekcije.

Nakon 1:1 u prvom meču Maroko je u Casablanci na stadionu Mohhammed V pred oko 60.000 gledatelja pobijedio DR Kongo sa 4:1.

Domaći su odigrali sjajno prvo poluvrijeme te su imali dva gola prednosti zahvaljujući Ouanhiju i Tissoudaliju te su već tada stavili plasman u sef.

U 54. minuti Ouanhi zabija svoj drugi gol na meču, dok Hakimi u 69. minuti i definitivno potvrđuje plasman u Katar. Njegov gol pogledajte ovdje.

Utješni gol za Kongo u 77. minuti postigao je Malango. To je ujedno bio i konačan rezultat utakmice.

Tako je Halilhodžić postao prvi trener u historiji fudbala koji je izborio plasman na Svjetsko prvenstvo sa četiri različite reprezentacije. Ranije je to uradio sa Obalom Slonovače, Alžirom i Japanom te sada Marokom.

Interesantno da je u Obali Slonovače dobio otkaz nekoliko mjeseci pred SP 2010. u Južnoafričkoj republici nakon razočaravajućeg izdanja na Afričkom kupu Nacija.

S Alžirom je 2014. godine stigao do nokaut faze, dok je i s Japanom izborio plasman na SP u Rusiji, ali je klupu Samuraja napustio pred turnir zbog neslaganja sa rukovodstvom japanskog Saveza.