PolitikaSvijet

U Rimu počinje samit 27-orice povodom 60. godišnjice EU

Danas susret zvaničnika s papom Franjom

U Rimu počinje samit 27-orice povodom 60. godišnjice EU: Evropa je naša zajednička budućnost 

Čelnici 27 zemalja članica Evropske unije okupit će se u subotu u Rimu povodom 60. godišnjice potpisivanja ugovora kojima su udareni temelji današnjoj Uniji. Dolazak visokih zvaničnika očekuje se već danas.

Policija u Rimu je pod uzbunom nakon što je u srijedu izveden napad u blizini britanskog parlamenta. Učesnike samita, u petak kasno popodne, primit će papa Franjo. Talijanske vlasti su najavile stroge sigurnosne mjere, s velikim ograničenjima u prometu, a područje oko predsjedničke palače bit će zatvoreno i za pješake.

Evropa više brzina

Očekuju se i protesti. Najprije će se okupiti 6.500 građana koji su za Evropsku uniju, dok je najavljen dolazak 13.000 demonstranata protiv EU.

Svečani samit održava se na rimskom Kapitolu u subotu prije podne, a nakon toga sudionici odlaze u Kvirinalsku palaču na ručak kod talijanskog predsjednika Sergia Matterelle. Predsjednici evropskih institucija potpisat će Rimsku deklaraciju, na čijem se tekstu još radi. U deklaraciji će iznijeti dosadašnja postignuća Unije, izazove s kojima je danas suočena te obećanje o očuvanju jedinstva 27 članica.

Deklaracija će biti potpisana u istoj prostoriji, dvorani Kapitolskog muzeja, u kojoj su prije 60 godina, 25. marta 1957. potpisani ugovori o Evropskoj ekonomskoj zajednici (EEZ) i Evropskoj zajednici za atomsku energiju (Euroatom).

Evropska zajednica za ugalj i čelik, osnovana još 1951. godine, Evropska ekonomska zajednica i  Euroatom spojile su se 1967. i od tada se upotrebljava naziv Evropske zajednice, a 1980-ih se uvriježio naziv u jednini, Evropska zajednica. Ugovorom iz Maastrichta, potpisanim 1992., a koji je na snagu stupio 1993. Evropska zajednica postaje Evropska unija.

karabinjeri

Policija u Rimu pod uzbunom nakon što je u srijedu izveden napad u blizini britanskog parlamenta

“Evropa je naša zajednička budućnost”, navodi se u zadnjem Nacrtu deklaracije čiji će se konačni tekst utvrditi na samitu u Rimu. Tom istom rečenicom završava i tekst Berlinske deklaracije iz 2007. povodom 50. obljetnice potpisivanja rimskih sporazuma.

Rimska deklaracija neće sadržavati konkretna rješenja o budućem ustroju EU. Cilj je demonstrirati jedinstvo i odlučnost za daljnju izgradnju EU. U Rimu zapravo počinje proces konzultacija oko budućnosti Evropske unije, koji bi trebao završiti krajem ove godine, nakon što budu poznati ishodi na predsjedničkim izborima u Francuskoj, koji se održavaju u aprilu i maju, te parlamentarnim izborima u septembru u Njemačkoj.

Grčka i Poljska

Svoj doprinos toj raspravi dala je i Evropska komisija objavom Bijele knjige o budućnosti EU s pet mogućih scenarija budućeg izgleda Unije. Koji će od tih scenarija ili, što je, vjerovatnije, kombinacija svih njih, biti izabran trebalo bi biti poznato do samita čelnika EU u decembru.

U Nacrtu deklaracije spominje se i jedan od scenarija – Evropa više brzina – koju podupiru zapadne članice EU, a protive se nove članice iz straha da ne završe u skupini manje važnih država.

Nacrt deklaracije na kojem se posljednjih sedmica intenzivno radi više je puta mijenjan kako bi se zadovoljili zahtjevi svih zemalja članica, pa je tako razvodnjen dio koji govori o Evropi više brzina.

Najglasnija u otporu prema Evropi više brzina je Poljska, jer to po njoj vodi u haos i isključivanja. Poljska premijerka zaprijetila je da neće potpisati Deklaraciju ako u nju ne budu uključena četiri poljska prioriteta – jedinstvo EU, tijesna saradnja s NATO-om, jačanje uloge nacionalnih vlada i integrirajuća pravila zajedničkog tržišta.

Grčka je, također, zaprijetila da neće potpisati bez jasne odredbe o zaštiti socijalnih prava. Međutim, ne čini se izglednim da će te prijetnje biti i ostvarene.

 

Autor: Redakcija/Hina – avaz.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close