BiHPolitika

Ajla Šurković o historijskom projektu zapošljavanja 150 asitenata

Svakodevno u medijima imamo priliku čuti kako su prema navodima rektora Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifata Škrijelja zaposleni najbolji kandidati na osnovu historijskog projekta zapošljavanja 150 asistenata. Međutim, upitni su kriteriji koji su korišteni u slučaju kada niko od prijavljenih kandidata nije dobitnik priznanja Univerziteta u Sarajevu jer Senat Univerziteta u Sarajevu nije usvojio podzakonski akt kojim bi bili određeni bliži kriteriji za izbor asistenata.

Zanimljivo je da kantonalna prosvjetna inspektorica prilikom usmjerenog inspekcijskog pregleda nije utvrdila kršenja člana 156. stav. 3. Statuta Univerziteta u Sarajevu kojim se Senat Univerziteta u Sarajevu obavezuje da u roku od šest mjeseci usvoji Pravilnik o bližim kriterijima za izbor u nastavno-naučna zvanja jer su Zakonom o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo („Službene novine Kantona Sarajevo, 33/17) određeni samo minimalni kriteriji. Članom 1. Zakona o prosvjetnoj inspekciji (’’Službene novine Kantona Sarajevo’’, broj 9/2000) određeno je da prosvjetni inspektori vrše nadzor  nad izvršavanjem zakona, drugih propisa i općih akata iz oblasti odgoja i obrazovanja u javnim ustanovama odgoja i obrazovanja.

Dakle, nadzor nad izvršavanjem Zakona o visokom obrazovanju kao i drugih propisa u koje spada Statut Univerziteta u Sarajevu.  Međutim, šta očekivati od inspekcije kojia je vjerovatno pod uticajem politike na što ukazuje i Izvještaj Misije OSCE-a o stanju prosvjetnih inspektora u BiH iz 2007. godine u kojem je navedeno da su Ministarstva obrazovanja često uključena u proces imenovanja prosvjetnih inspektora i preispitivanje njihovim odluka zbog čega je to poredak koji potencijalno može ugroziti nezavisnost inspektora i njihovih odluka. Smatrajući kako sam oštećena Odlukom Senata Univerziteta u Sarajevu prema kojoj je izabrana kandidatkinja sa manjim prosjekom pokrenula sam upravni spor te se obratila  Instituciji Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine. Nakon provedenog istražnog postupka i utvrđenog činjeničnog stanja Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine su donijeli Preporuku broj P-286/18 prema kojoj Senat Univerziteta u Sarajevu treba pokrenuti odgovarajuću proceduru usvajanja Pravilnika o bližim kriterijima za izbor u nastavno-naučna zvanja. Navedeno je neophodno kako bi se prema svim kandidatima ravnopravno postupalo te na kraju donijela najbolja odluka.

Na Univerzitetu u Tuzli je čak 2014 usvojen Pravilnik o načinu vrednovanja kriterija u postupku izbora i zasnivanja radnog odnosa asistenata i viših asistenata. U istom je kao prvi kriterij naveden visina ukupne prosječne ocjene. Naravno da je u propisanom roku Senat „prestižnog“ Univerziteta u BIH usvojio Pravilnik o bližim kriterijima za izbor u nastavno-naučna zvanja na koji način bi se onda zaposlile odgovarajuće osobe a ne najbolji kandidati.

Vjerujem u Vašu objektivnost i nadam se da će  i ova priča  biti objavljeno.

U prilogu Vam dostavljam dokaze za navedeno.

S poštovanjem,

Ajla Šurković

-Izvještaj Misije OSCE-a

-odgovor inspekcije

-Pravilnik_o_nacinu_vrednovanja_kriterija_za_izbor_

-preporuka ombudsmena za ljudska prava

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close