-TopSLIDEBiHPolitika

Anesa Agović: Korupcija je ugrađena u ovu zemlju!

KOORDINATORICA GI-TOC-A

Anesa Agović za “Avaz”: Korupcija je ugrađena u ovu zemlju!

Za pojam nelegalnih finansijskih tokova ne postoji pravna definicija, niti su oni zakonski definirani kao takvi, rekao je

Prema Globalnom indeksu organiziranog kriminala za 2023. godinu, BiH se nalazi na osmom mjestu u Evropi, ali ima najniži nivo otpornosti na organizirani kriminal na Zapadnom Balkanu. U zemlji su prisutne brojne kriminalne aktivnosti visokog ranga, uključujući krijumčarenje i trgovinu ljudima, trgovinu drogom i oružjem, krivična djela u oblasti okoliša, te obnovljivih resursa, a u zemlji preovladava i finansijski kriminal. Ovo je samo dio izvještaja Globalne inicijative za borbu protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC), koji se odnosi na stanje u BiH.

– Značajni nezakoniti prihodi se ostvaruju organiziranim kriminalom. Samo prihod kroz krijumčarenje migranata u 2020. godini iznosio je između 7 i 10 miliona eura. Kriminalci koji su uključeni u krivična djela kao što su korupcija, trgovina drogom i ljudima i krijumčarenje, često su uključeni i u aktivnosti pranja novca. Korupcija je ugrađena u zemlju i omogućava nezakonite finansijske tokove – kaže za “Avaz” Anesa Agović, koordinator GI – TOC za BiH.

Sporni tenderi

Za transfer nezakonito stečenog novca koristi se i trgovina zasnovana na pranju novca. Aktuelni su i tenderi na kojima se fakturira značajno veća vrijednost radova ili roba od realne, fantomske fakture kojima se prljav novac ubacuje u sistem, građevinski sektor i izgradnja i renoviranje nekretnina …

– Za pojam nelegalnih finansijskih tokova ne postoji pravna definicija, niti su oni zakonski definirani kao takvi. Izazov predstavlja limitirano razumijevanje ovog pojma, uključujući javni sektor, civilno društvo i medije. Iako je već dokazan štetan uticaj nelegalnih finansijskih tokova na sveukupno društvo, javnost često nije svjesna u kojoj mjeri oni utiču na društvo i ometaju razvoj i ekonomski rast, jer kao što eksperti kažu „s prljavim novcem dolaze i veliki problemi“ – ističe Agović.

Zbog razmjera ovog problema, Globalna inicijativa je lansirala online alat, koji bi trebao pomoći podizanju svijesti i unaprijediti znanje o nelegalnim finansijskim tokovima na Zapadnom Balkanu. On pruža informacije prilagođene korisnicima, osnažujući civilno društvo, medije i akademsku zajednicu u borbi protiv nelegalnih finansijskih tokova i ima za cilj jačanje napora u borbi protiv organiziranog kriminala.

Do milijardu eura

Prema procjenama Ureda za droge i kriminal UN-a (UNODC), nezakonito stečeni novac u različitim sistemima “pranja”, iznosi 2 do 5 posto BDP-a jedne države, što je u slučaju BiH između 402 miliona i milijardu eura. Osim kupovine nekretnina, za pranje novca koriste se gradnja turističkih naselja, mjenjačnice i kupovina luksuznih automobila. Drugi značajan kanal za nelegalne finansijske tokove je krijumčarenje gotovine širom regiona, u različitim valutama i apoenima, obično eurima i dolarima.

Anesa Agović. Facebook

Piše: Alen Bajramovic

avaz

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close