-TopSLIDEBiHPolitikaSvijet

AfP proziva Zapad: Intervenirajte u BiH dok nije kasno

“Pozivamo Sjedinjene Države i međunarodnu zajednicu da djeluju odlučno i hitno”.

Alijansa za izgradnju mira (AfP), vodeća nestranačka globalna mreža od 150+ članova koji rade u 181 zemlji koj redi na okončanju nasilnih sukoba i izgradnji održivog mira, obratila se javnosti alarmantnimsaopćenjem u kojem zahtijevaju hitnu i odlučnu akciju Zapada, prije svih – jedinjenioh Američkih Država, na zaustavljanju secesionizma Milorada Dodika. 

“Duboko smo zabrinuti zbog značajno pogoršanih sigurnosnih uslova u Bosni i Hercegovini i neadekvatnog odgovra diplomatske zajednice koji ne uspijeva riješiti trenutnu krizu, ali i slabi Ured visokog predstavnika u BiH. 

SAD i međunarodna zajednica moraju djelovati sada kako bi spriječili nasilje i sukobe i izgradili održivi mir u BiH i cijeloj regiji kroz sve raspoložive diplomatske i druge alate.

BiH nikada nije bila bliža još jednoj etničkoj krizi nego danas. 

Sigurnost i stabilnost u BiH ugroženi su uslijed prijetnji Milorada Dodika da će ponovo stvoriti srpsku vojsku i povući se iz institucija na državnom nivou. Dodik je osnažen podrškom nacionalističkih političara u Zagrebu, Hrvatska, kao i ruskih diplomata koji žele da umanjiti suverenitet BiH i spriječiti ulazak zemlje u NATO.

Dok je predstavnik Sjedinjenih Američkih Država u UN-u izrazio zabrinutost zbog Dodikove najave da će se RS “u potpunosti” povući iz institucija vlasti na nivou BiH, dodajući da takve tvrdnje predstavljaju “opasan put” za BiH i širu regiju, odgovor američkog State Departmenta na sve nestabilniju situaciju je neadekvatan. 

Najava SAD o djelimičnim ustavnim i promjenama zakonskih rješenja u vezi izbora može poslužiti učvršćivanju etničkih podjela, a najavljena pomoć ekonomskom razvoju neće obuzdati one koji raspiruju krizu”, navodi se u objavi.

Činjenica da visoki predstavnik Christian Schmitt nije mogao predstaviti svoj godišnji izvještaj Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UNSC) tumači se kao “čin ušutkivanja visokog predstavnika pri UN” te “predstavlja ozbiljnu prijetnju Uredu visokog predstavnika, međunarodnoj instituciji odgovornoj za nadzor nad provedbom civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine, kojim je okončan rat u BiH. 

“Navodno su SAD, Velika Britanija i Francuska pregovarale o sporazumu s Ruskom Federacijom o produženju mandata snagama Evropske unije (EUFOR) koje podržava NATO u zamjenu da se uklone sve reference na Ured visokog predstavnika. Izvještaj Ureda visokog predstavnika je sada javan i tvrdi:

“U trenutku pisanja ovog izvještaja, Bosna i Hercegovina se suočava s najvećom egzistencijalnom prijetnjom u poslijeratnom periodu. Uporni, ozbiljni izazovi osnovama Općeg okvirnog sporazuma za mir (GFAP) od strane vlasti entiteta RS, predvođene najvećom strankom u RS, Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) na čelu sa članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, ugrožavaju ne samo mir i stabilnost zemlje i regiona, već – ako na njega ne odgovori međunarodna zajednica – može dovesti do poništenja samog Sporazuma”.

AfP poziva američki State Department da iskoristi sva raspoloživa diplomatska sredstva za deeskalaciju političkih i etničkih tenzija u BiH i da ojača podršku Uredu visokog predstavnika umjesto da umanji njegov kritični civilni nadzor nad Dejtonskim mirovnim sporazumom iz 1995. godine. SAD bi također trebale primijeniti svoje novonajavljene pojačane sankcije kako bi ojačale ciljani režim sankcija Dodiku iz 2017. godine uveden zbog njegovog kršenja vladavine prava, opstruiranja Ustavnog suda BiH i Dejtonskog sporazuma. 

SAD bi trebale raditi sa svojim evropskim kolegama na uvođenju dodatnih sankcija kako bi pojačale njihov učinak. 

Nadalje, SAD moraju potaknuti NATO da preduzme hitno planiranje u vanrednim situacijama, kako je naznačilo Vijeće za politiku demokratizacije, kako bi se pozabavilo rekonstitucijom snaga bosanskih Srba u BiH i daljnjim prijetnjama integritetu države BiH i provedbom Dejtonskog sporazuma, po Aneks 1A.

Pozivamo Sjedinjene Države i međunarodnu zajednicu da djeluju odlučno i hitno. 

Bez neposredne, koordinirane akcije za zaustavljanje nacionalističke plime u BiH, obuzdavanje napora srpskih separatista da stvore “srpski svet”, odbijanja sveštetnijeg uticaja Rusije, poduzimanje opipljive pravne reforme koja štiti osnovna prava ljudi u BiH, te jačanje kredibiliteta i podrške Uredu visokog predstavnika, raspad države i etničko nasilje i sukobi su vjerodostojna i ozbiljna prijetnja”, stoji u saopćenju.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close