
ZAGREB, 18. juna (FENA) – Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj Elma Kovačević Bajtal pozdravila je nedavno potpisivanje Sporazuma o graničnim prijelazima između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, ocijenivši ga značajnim iskorakom u unapređenju bilateralne saradnje i olakšavanju prekograničnog prometa.
Kako je istakla, prethodno usvajanje Sporazuma o graničnim prijelazima u Predsjedništvu BiH stvorilo je ključne pretpostavke za njegovu realizaciju.
– Kao ambasadorica BiH u Republici Hrvatskoj s posebnim zadovoljstvom ističem da je unapređenje prekogranične suradnje, povećanje broja BIP prijelaza (granični prelaz koji je opremljen za provođenje kompletnih carinskih i inspekcijskih kontrola za međunarodni promet roba) i olakšavanje prometa ljudi i roba bilo jedno od prioriteta mog mandata koji sam prije odlaska na diplomatsku službu u Zagreb dobila i usaglasila sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem – izjavila je Kovačević Bajtal za Fenu.
Posebnu zahvalnost ambasadorica je uputila predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću, ističući njegovu spremnost za saradnju i razumijevanje potreba Bosne i Hercegovine.
– Tokom naših razgovora iskazano je jasno opredjeljenje da će se raditi na povećanju broja BIP prijelaza, što je sada i ostvareno – istakla je.
Kovačević Bajtal je dodala kako je nakon višemjesečnih razgovora i koordinacije s premijerom Unsko-sanskog kantona, kao i gradonačelnicima Bihaća, Cazina i Velike Kladuše postignut konkretan rezultat.
– Posebno raduje što je među novim BIP prijelazima i granični prijelaz Izačić, koji ima poseban značaj za privredu Unsko-sanskog kantona i cijele Bosne i Hercegovine – navela je Kovačević Bajtal dodajući da će to značajno doprinijeti bržem protoku roba i jačanju izvoznog potencijala domaće ekonomije.
Ambasadorica je zahvalila i članovima Pregovaračkog tima BiH, ističući njihov profesionalan i predan rad u procesu koji je doveo do postizanja sporazuma.
– Nadam se da će nadležne institucije u što kraćem roku osigurati potrebnu infrastrukturu, opremu i kadrovsku popunjenost kako bi odobreni BIP prijelazi što prije bili stavljeni u punu funkciju, na korist građana, prijevoznika i privrede BiH. Taj sporazum predstavlja važan korak u jačanju povezanosti BiH sa Europskom unijom te potvrđuje vrijednost dijaloga, suradnje i dobrosusjedskih odnosa BiH i Republike Hrvatske – zaključila je Kovačević Bajtal.
fena













