Čudo nad čudima u Mostaru i pobjeda Zrinjskog o kojoj će se decenijama pričati!

AZ vodio 3:0, pa izgubio

Nogometaši Zrinjskog odigrali su utakmicu 1. kola grupne faze Konferencijske lige, a u Mostaru je gostovao AZ Alkmaar, koji je na poluvremenu vodio 3:0, a na kraju je izgubio sa 4:3!

Zrinjski je prvi bh. tim koji je zaigrao u grupnoj fazi nekog UEFA-inog takmičenja, a prvi rival je bio nizozenmski AZ, koji je nakon prvih 45 minuta imao domaćina u šaci, izgledao daleko moćnije, vodio sa čak 3:0 i već su svi pomislili da tri boda odlaze u Nizozemsku.

Međutim, nestvarno izdanje Plemića, koji su uspjeli da naprave čudo nad čudima i da na kraju pobijede sa 4:3!

No, krenimo od početka. Na prvu se šansu čekalo osam minuta, kada je Claise šutirao, a Marić odbranio ispod prečke. AZ je poveo u 10. minuti. Van Brederode je bio na drugoj stativi te je sigurno pogodio za 0:1.

I pored vodstva uslijedili su žestoki napadi gostiju iz Nizozemske, da bi u 33. minuti Mijnans natrčao na odbijenu loptu i povisio na 2:0.

Do kraja prvog dijela gosti još jednim golom rješavaju pitanje pobjednika. Wit je pogodio sa peterca i u nastavku se igralo “reda radi”.

Ipak, vratila se mala nada domaćinu kada je Kožulj iz slobodnjaka zatresao mrežu gostiju i smanjio na 3:1.

U 70. minuti još jedan majstorski gol Plemića. Ćorluka je ubacio, ali lopta je prevarila golmana i odsjela iza mreže.

I onda spektakl u 73. minuti, kada rezervista Hrvanović čudesnim golom donosi izjednačenje Zrinjskom i stavlja goste u stanje šoka. No, Zrinjski nije stao na tome, nastavio je napadati, pa je Kožulj u 83. zabio za 4:3. Malekinušić je pogodio stativu, lopta se odbila do Kožulja, koji ju je zakucao u mrežu. Pavlidis je u 87. minuti ostao sam, ali nije pogodio. Mnogo sreće za Zrinjski, koji je istu nakon svega i zaslužio.

Zaista nevjerovatna utakmica u kojoj je bh. prvak pokazao karakter, pobjednički mentalitet i kvalitet. Rezultat koji su ostvarili, posebno način na koji su to uradili, impresivan je i ostavlja bez teksta.

U ovoj grupi još su se sastali Legia i Aston Villa u Varšavi, a taj meč obilovao je dobrim šansama i golovima. Na kraju su Poljaci pomalo neočekivano slavili nad favorizovanim Englezima s 3:2.

Wszolek i Muci (2) bili su strijelci za Legiju, dok su za goste iz Birminghama pogađali Duran i Digne.

AZ će u drugom kolu ugostiti Legiju iz Varšave, a 5 oktobra Zrinjski gostuje Aston Villi. Biće to jedna od najvećih utakmica u historiji mostarskog tima i pravi izazov za kompletnu generaciju, ali već su večeras pokazali da mogu igrati protiv mnogo bogatijih i jačih timova.

Zrinjski – AZ 4:3

Zrinjski: Marić, Ćorluka, Radić, Jakovljević, Memija, Ivančić, Balić, Čanađija, Ćuže, Bilbija, Tičinović.

AZ: Ryan, Sugawara, Moller Wolfe, Bazoer, Penetra, Clasie, De Wit, Mijnans, Van Brederode, Lahdo, Pavlidis.