-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleZdravlje

5 simpotoma noćnog škrgutanja zubima

5 simpotoma noćnog škrgutanja zubima

Noćno škrgutanje ili bruksizam kako se ovaj termin medicinski nazive, relativno je često kod pacijenata, a neki od njih nisu ni svesni da imaju ovaj problem dok ne dođe do oštećenja zuba.

Zbog toga je važno prepoznati na vreme noćni bruksizam i raditi na otklanjanju uzroka i prevenciji oštećenja zuba.

U ovom članku objasnićemo koji su to simptomi bruksizma, i kako možemo sprečiti da dođe do nesvesnog oštećenja zuba.

Simptomi noćnog bruksizma
Bol u vilici

Bruksizam se može prepoznati po buđenju sa bolom u mišićima vilice ili osećajem umornih mišića vilice. Ovaj bol može trajati nekoliko minuta do nekoliko sati, ali najverovatnije će biti najintenzivniji odmah po buđenju, nakon čega će se intenzitet smanjivati.

U svakom slučaju, nije normalno probuditi se sa bolom u vilici, te ukoliko ga osetite trebalo bi da posetite svog stomatologa.

Glavobolja

Slično poput buđenja sa bolom vilice, ako provedete noć stiskajući zubima vrlo je verovatno da ćete se probuditi sa glavoboljom, kao posledicom pritiska na usta i vilici.

Ove jutarnje glavobolje su način na koji se vaše telo opušta od ekstremnog pritiska preko noći. 

Glavobolje izazvane bruksizmom se obično javljaju oko slepoočnica i nazad prema ušima.

Oštećeni i potrošeni zubi

Nažalost, noćno škrgutanje može da dovede da se zubi potroše, ili da se čak polome. Ovo se odnosi na prirodne zube, ali i na zubne krunice.

Preciznije rečeno,akoi primetite da vam se vidljivi deo zuba pohabao, vrlo je moguće da patite od noćnog bruksizma. U ovom slučaju, možete primetiti oštećenja na zubu ili promenu boje u obliku belih pruga.

Osim toga, moguće je da se zub rasklima od pritiska koji trpi, bilo da je reč o prirodnom zubu ili zubnom implantu.

DepositPhotos
Zubobolja

Zubobolja je očigledan pokazatelj da nešto nije u redu, ali ako imate bol mahom ujutro, to može biti znak da dolazi do noćnog škripanja zubima.

U svakom slučaju, ako se pojavi bilo kakav bol zuba, nezavisno da li je uzrokovan bruksizmom ili karijesom, trebalo bi da se javite svom stomatologu bez odlaganja.

Osetljivost na toplu i hladnu hranu

Trošenje zuba do kog bruksizam utiče i na to kako jedete. Uobičajeno je da ljud koji pate od hroničnog bruksizma često pate i od preosetljivosti na toplu ili hladnu hranu.

Ovo se dešava pre svega zato što se javljaju male pukotine na zubu, koje su skoro pa direktan pristup nervu zuba, što izaziva nelagodan osećaj.

Kako sprečiti noćni bruksizam?

Iako je ovo relativno čest problem, stomatolozi i naučnici nisu potpuno sigurni zašto do njega dolazi, i nemaju definitivan odgovor kako ga sprečiti.

Smatra se da su stres i anksioznost jedni od glavnih okidača za pojavu bruksizma, te se pacijentima savetuje da pokušaju da redukuju nivoe stresa.


Kao rešenje koje će značajni smanjiti pritisak na mišiće vilice i sprečiti da se zubi oštete preporučuje se nošenje noćnog štitnika za zube, takozvanog splinta za bruksizam.


U pitanju je tanak plastični štitnik, koji se nosi noći i koji ne dozvoljava da se napravi preveliki pritisak tokom škrgutanja, a prema nekim izvorima doprineće i da se škrgutanje zubima smanji ili potpuno prekine.

Filip Andrejević

magazinplus.eu

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close