Zrinjski uprkos sjajnoj predstavi poražen od Aston Ville u Birminghamu

Nogometaši Zrinjskog bili su na pragu prvorazredne senzacije i remija s Aston Villom u Birminghamu, ali je domaćin slavio golom u posljednjim trenucima utakmice. Završeno je rezultatom 1:0.

Nakon fantastične predstave u evropskom debiju i pobjede nad AZ Alkmaarom rezultatom 4:3, Zrinjski je u drugom kolu Konferencijske lige imao još teži zadatak, gostovanje Aston Villi u Birminghamu.Gostovanje kod nekadašnjeg prvaka Evrope vjerovatno je i najveći meč u historiji Zrinjskog. Duel na kultnom Villa Parku gledao je i princ William, član britanske kraljevske porodice koji je oduvijek bio veliki fan popularnih Lavova iz Birminghama.

Aston Villa je prilično rezervisano ušla u meč, a to je iskoristio Zrinjski da se predstavi u fantastičnom svjetlu. Čak je prvak BiH imao i prvu veliku šansu već u 15. minuti.

Mostarci su odigrali sjajnu akciju, kao iz najboljih nogometnih udžbenika, a nakon dodavanja Marija Tičinovića, udarac Nemanje Bilbije iz mat-pozicije brani Emiliano Martinez.

Odgovorili su domaći inicijativom, ali nisu imali velikih šansi sve do završnice prvog poluvremena, kada je Nicolo Zaniolo pokušao makazicama, no odbranio je golman Zrinjskog Marko Marić.

Bez golova se otišlo na odmor, a na poluvremenu Unai Emery uvodi tri velike zvijezde u igru, uključujući i najboljeg igrača Aston Ville Ollieja Watkinsa. Uz njega, ušli su Matty Cash i Douglas Luiz.

To se osjetilo po uvodnom pritisku jer je Villa krenula po pobjedu. Odmah je dosuđen penal za domaćina zbog navodnog igranja rukom Slobodana Jakovljevića.

Međutim, VAR je intervenisao i na ponovljenom snimku se vidjelo da je lopta pogodila u lice iskusnog stopera Zrinjskog, tako da je Villi oduzet jedanaesterac.

U ključnim momentima istakao se golman Marić koji je odbranama “ugasio” pritisak favorizovanog domaćina. Branio je priliku Clementa Lengleta nakon sat vremena igre, a onda i u dva uzastopna navrata nakon prilika Ezrija Konse i Yourija Tielemansa u 70. i 71. minuti.

Kako se meč bližio kraju, tako je Aston Villa počela napadati sa svih 10 igrača u polju. S druge strane, Zrinjski se potpuno povukao u odbranu i parkirao “autobus”, što je davalo rezultat.

Srca navijača Zrinjskog “slomljena” su u 94. minuti kada je Josh McGinn pogodio za 1:0. To je bio i konačan rezultat utakmice. U drugom meču grupe AZ Alkmaar je rezultatom 1:0 savladao Legiju.

Naredno kolo donosi novi spektakl u Mostaru. Zrinjski će 26. oktobra dočekati varšavsku Legiju, dok će istog dana AZ Alkmaar dočekati Aston Villu.