1. kolo Evropske lige

Grupa A

Feyenoord – Manchester United 1:0

Iako se od ovog susreta najviše očekivalo, ispostavilo se da je ovo bio jedan od najdosadnijih mečeva prvog kola. U prvom poluvremenu Manchester je imao jednu dobru priliku preko Martiala u 24. minuti, no Francuz je šutirao pored gola. Feyenoord je do vodstva mogao doći u 49. minuti kada Toornstra iz veoma dobre situacije šutira silovito preko gola. Ibrahimović je u igru ušao u 63. minuti umjesto Rashforda, no nije puno napravio. Šok za Crvene đavole je uslijedio u 79. minuti kada je Tonny Vilhena pogodio za vodstvo i pobjedu domaće ekipe.

Zorya – Fenerbahče 1:1

U prvom poluvremenu obje ekipe su promašile po jednu šansu. Petrjak je bio neprecizan u 1. minuti kada je šutirao glavom pored gola, a šut Souze iz 10. minute je završen istim epilogom. Nakon što je u 50. minuti Sow promašio veliku šansu za goste, Zorya je to kaznila dvije minute kasnije, kada je Grečiškin fenomenalnim udarcem van šesnaesterca savladao Volkana. Bod gostima donio je Kjaer golom u 90+6. minuti susreta silovitim šutem van kaznenog prostora.

Grupa B

Young Boys – Olympiacos 0:1

U veoma nezanimljivom prvom poluvremenu gosti su praktično iz jedine šanse postigli gol. Nakon sjajne akcije Ideye je asistirao Cambiassu, a iskusni Argentinac je iz peterca pogodio nebranjeni dio mreže gola Mvoga. U drugom poluvremenu nije bilo skoro nijedne prilike i ostalo je 0:1.

APOEL – Astana 2:1

U prvom poluvremenu domaćin je propustio tri odlične šanse preko Gianniotasa i Efrema, a kazna je stigla u prvoj minuti nadoknade, kada je pogodio Maksimović sa vrha kaznenog prostora za vodstvo kazahstanske ekipe za koju je čitav meč odigrao naš reprezentativac Marin Aničić. Ipak, domaćin je do izjednačenja došao u 74. minuti kada je pogodio Vinicius, a potom i do konačnog preokreta u 87. minuti preko De Camagara.

Grupa C

Mainz – St. Etienne 1:1

Nakon što je prvo poluvrijeme proteklo bez ijedne prave prilike, Mainz je došao u vodstvo u 57. minuti, kada je Malli iz kornera asistirao Bungertu koji glavom zakucava loptu u mrežu gostiju. Gosti su do boda došli dvije minute prije kraja meča, kada je Berič pogodio za 1:1.

Anderlecht – Gabala 3:1

Susret u Briselu ponudio nam je mnoštvo prilika i četiri gola. U 14. minuti domaćin je poveo, a strijelac je bio Teodorczyk. Gabala je ekspresno izjednačila već u 20. minuti, kada je u gužvi u kaznenom prostoru belgijske ekipe najprisebniji bio Dabo. U 42. minuti Acheampong je ubacio loptu, a Santos je pogodio vlastitu mrežu za novo vodstvo Anderlechta. Na 3:1 povećao je Capel u 77. minuti, što je bio i konačan rezultat utakmice.

Grupa D

AZ Alkmaar – Dundalk 1:1

Veoma blizu vodećeg pogotka AZ Alkmaar je bio već u 2. minuti kada je Jahanbakhsh šutirao s ruba šesnaesterca i pogodio stativu. Gosti su prvi put zaprijetili u 35. minuti preko Horgana, čiji je udarac odbranio golman AZ-a Rochet. U 44. minuti se zatresla mreža Dundalka, gol je postigao Friday, ali ga je sudija poništio zbog ofsajda. To je bilo sve vrijedno pomena u prvom poluvremenu.

Domaći su u drugom poluvremenu postigli pogodak, bilo je to u 61. minuti, kada se na listu strijelaca upisao Wuytens. Situacija za Dundalk se pogoršala u 61. minuti kada je O'Donnell dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.

No, to nije spriječilo goste da dođu do pogotka u 89. minuti i odnesu bod iz Holandije.

Maccabi Tel-Aviv – Zenit 3:4

Bh. reprezentativac Haris Medunjanin zaigrao je od prve minute utakmice između Maccabija iz Tel Aviva i Zenita. Vodstvo izraelskom klubu je donio u 26. minuti nakon što je njegov ubačaj u šesnaesterac završio u mreži ruskog tima. Bio je to ujedno rezultat prvog poluvremena.

Početkom drugog poluvremena, tačnije u 50. minuti na vodstvo Maccabija je udvostručio Kjartansson poslije centaršuta Ben Haima II. Medunjanin je svoj drugi gol na večerašnjoj utakmici postigao u 70. minuti prelijepim izvođenjem slobodnog udarca.

Zaostatak je smanjio Kokorin u 77. minuti susreta.

Dobru partiju Maccabija pokvario je Dasa u 81. minuti isključenjem, jer je dobio drugi žuti karton.

Gosti su brojčanu prednost iskoristili te postigli drugi gol, a strijelac je u 84. minuti bio Mak. Zenit se tu nije zaustavio, nego je u 87. minuti uspio izjednačiti rezultat na 3:3. Mak je ovog puta asistirao Giulianu za konačnih 3:3. Katastrofu Maccabija te veliki uspjeh Zenita svojim golom za pobjedu ruskog tima ovjerio je Đorđević u drugoj minuti sudijske nadoknade utakmice.

Viktoria Plzen – Roma 1:1

Roma je bila favorit u ovoj utakmici koja je za Vučicu počela odlično. Penal je skrivio Mateju, a precizan s bijele tačke u 4. minuti za vodstvo Rome bio je Perotti. Međutim, veliku radost domaćim navijačima donio je Bakoš pogotkom glavom nakon ubačaja Zemana. Savladao je golmana Rome Alissona za izjednačenje rezultata na 1:1. Mogli su domaći do preokreta u 23. minuti da je Durisov udarac glavom bio precizniji. Potom je opasno bilo i na drugoj strani kada je u 32. minuti Nainggolan pogodio stativu. Na kraju prvog poluvremena bilo je 1:1.

U drugom poluvremenu je za Romu zaigrao bh. reprezentativac Edin Džeko, koji je zamijenio Gersona. U 55. minuti je imao prvu priliku kada ga je uposlio El Shaarawy, no, Dijamant nije pogodio. U 82. minuti je gol Rome bio u opasnosti nakon šuta Krmenicka, ali je lopta ipak završila iznad gola. Posljednji pokušaj imao je Petrzela, čiji je dalekometni udarac odbranio Alisson. Ostalo je 1:1.

Astra – Austria Beč 2:3

Bečka Austrija je povela u 16. minuti golom Holzhausera iz jedanaesterca, koji je skrivio Lung Jr. Ipak, domaći su uzvratili samo dvije minute kasnije kada je Budescu asistirao Alibecu za izjednačenje rezultata na 1:1. Novo vodstvo Austriji donio je Friesenbichler u 33. minuti nakon asistencije Grunwalda. Bečki tim je nakon prvih 45 minuta imao prednost od jednog gola.

Prednost iz prvog poluvremena je u drugom povisio Grunwald pogotkom iz slobodnog udarca, koji je odlično izveo u 58. minuti. Na 3:2 je smanjio Sapunaru poslije centaršuta Budescua.

Gosti su bili u velikim problemima u 79. minuti kada je direktan crveni karton dobio Rotpuller, no, Astra nije uspjela iskoristiti igrača više na terenu i izjednačiti rezultat. Austria je pobijedila 3:2.

Rapid Beč – Genk 3:2

Prvu prilku na stadionu Rapida publika je vidjela u 8. minuti kada je udarac glavom Joelintona završio nekoliko centimetara iznad prečke gola Genka. Prvu ozbiljnu priliku imali su gosti u 22. minuti, Buffel je primio loptu u kaznenom prostoru i šutirao, no, golman Rapida Strebinger je dobro intervenisao.
Veliku šansu za Rapid propustio je Schaub u 24. minuti kada je loptu glavom prebacio iznad prečke. Kazna je uslijedila pet minuta kasnije, a strijelac za vodstvo Genka bio je Bailey. Gosti su mogli do drugog gola u 43. minuti, no, Samatin udarac je odbranio golman Rapida Strebinger.

Domaći su u nastavku utakmice krenuli po izjednačenje, prvo odličnu priliku u 49. minuti propustio Joelinton, a potom je u 51. pogodio Schwab s ruba šesnaesterca za poravnanje rezultata na 1:1.

Joelinton se za promašaje iskupio u 59. minuti te je svojim golom donio preokret i vodstvo Rapida Autogol je u 60. minuti postigao Colley za 3:1 u korist Rapida.

Gosti su samo ublažili poraz preko Baileyja, koji je pogodio iz penala u 90. minuti susreta.

Bh. reprezentativac Srđan Grahovac nije zaigrao za Rapid.

Sassuolo – Athletic Bilbao 3:0

Iz prvog poluvremena utakmice između Sassuola i Athletica vrijedna pomena je bila samo prilika koju su gosti imali u 45. minuti. Benet je šutirao, a golman domaćih Consigli dobro odbranio. Mreže su u prvom poluvremenu mirovale.

Da tako ne bude u nastavku, pobrinuo se Lirola u 60. minuti, koji je nakon solo akcije postigao pogodak i doveo Sassuolo u vodstvo protiv Athletica. Gosti su priliku za brzo izjednačenje propustili u 65. minuti, kada je Aduriz iz peterca propustio savladati golmana Sassuola.

Kazna za promašaj je stigla deset minuta kasnije, a Defrel je pogodio za 2:0 u korist Sassuola. Treći gol za talijanski klub djelo je Politana iz 82. minute, a asistenciju je upisao Defrel. Mogao je Sassuolo i uvjerljivije savladati Athletic da je Ragusa bio preciziniji u 85. minuti. Međutim, domaći definitivno mogu biti zadovoljni pobjedom rezultatom 3:0.

Panathinaikos – Ajax 1:2

Ekipa Panathinaikosa je odlično otvorila utakmicu protiv Ajaxa i povela već u 5. minuti golom Borga, koji je pogodio udarcem iz voleja. Holandski tim je poravnao rezultat u 34. minuti preko Traorea. Samo dvije minute kasnije je Ajax mogao do preokreta da je Sanchez uspio savladati golmana Panathinaikosa Steelea. Rezultatom 1:1 završeno je prvo poluvrijeme.

U nastavku utakmice su gosti uspjeli doći do drugog gola. Dogodilo se to u 68. minuti kada je dosuđen penal za Ajax, Steele je odbranio udarac Klaassena, ali je odbijenu loptu u gol poslao Riedewald za 2:1 u korist holandskog tima. Minut kasnije se Panathinaikos suočio s još jednim problemom, a to je crveni karton za Ivanova. Deset minuta kasnije je isključen i nogometaš Ajaxu Ziyech, koji je također zaradio drugi žuti karton. Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao, Ajax je pobijedio 2:1.

Standard Liege – Celta 1:1

Veliku radost navijačima Standarda donio je Dossevi golom u 3. minuti utakmice protiv Celte, ali su domaći vodili samo deset minuta jer je Rossi postigao pogodak za 1:1 udarcem sa tridesetak metara. Golman domaćih Gillet je loše intervenisao, pa je lopta završila iza njegovih leđa. Mogao je Rossi do novog pogotka u 32. minuti, no, ovog puta je golman Standarda bolje intervenisao i sačuvao svoju mrežu. Domaći su uzvratili u 37. minuti preko Ramana, kojem je malo nedostajalo da postigne pogodak. Prvo poluvrijeme završeno je pri rezultatu 1:1.

U drugom poluvremenu nije bilo izglednih prilika, pa su mreže mirovale. Ostalo je 1:1, a Standard i Celta su osvojili po bod.

Konyaspor – Shakhtar Donjeck 0:1

Konyaspor je svoju avanturu u Evropskoj ligi počeo protiv Shakhtara iz Donjecka, a za turski klub su od prve minute zaigrali mladi reprezentativci BiH Riad Bajić, Amir Hadžiahmetović i Deni Milošević. Dobru priliku u 10. minuti imali su domaći preko Camdalija, čiji udarac glavom nije bio precizan. Dobru priliku za gol na drugoj strani propustio je Stepanenko u 36. minuti, tačnije, golman turskog tima Kirintili je odbranio. Bilo je to sve što se moglo izdvojiti iz prvog poluvremena.

Početak drugog poluvremena obilježio je pokušak Kovalenka, čiji je udarac dobrom reakcijom zaustavio Konyasporov golman Kirintili. Ipak, odbrana Konyaspora je kapitulirala u 76. minuti kada je glavom pogodio Ferreyra nakon asistencije Butka.

Potom je igru napustio Milošević, a zamijenio ga je Meha. Bajić je igrao do 70. minute, a Hadžiahmetović cijeli meč, koji je završen minimalnom pobjedom Shakhtara.

Braga – Gent 1:1

Gent je sjajno počeo utakmicu na gostovanju kod Brage, a za to se pobrinuo bh. reprezentativac Danijel Milićević prelijepim pogotkom iz slobodnog udarca u 6. minuti susreta. Domaći su uspjeli izjednačiti u 24. minuti golom defanzivca Pinta, koji je pogodio glavom nakon centaršuta. Mreža Brage se ponovo zatresla u 34. minuti, no, gol Neta je poništen zbog prekršaja u napadu. Braga je u finišu prvog poluvremena imala dvije prilike za preokret, ali su ih propustili Hassan i Bakić, odnosno, dvije odbrane je upisao golman Genta Jacob Rinne. Na odmor se otišlo pri rezultatu 1:1.

Gent je imao dobru priliku na početku drugog poluvremena, tačnije u 54. minuti, Milićević je uposlio Perbeta, čiji je udarac odbranio Matheus. Mogao je to na drugoj strani u 67. minuti kazniti Eduardo, no, njegov udarac sa 11 metara je završio pored gola. Rezultat se do kraja susreta nije mijenjao, ostalo je 1:1.

Salzburg – Krasnodar 0:1

Nakon početnog ispitivanja snaga uslijedio je opasan šut gostujućeg nogometaša Akhmedova u 12. minuti, koji je završio pored lijeve stative. Sedam minuta kasnije su zaprijetili i domaći, a udarac Soriana je također završio pored stative.

Krasnodar je ponovo zaprijetio u 34. minuti kada je lopta nakon šuta Smolova prošla nekoliko centimetara pored gola. Ipak, upornost gostiju se isplatila u 37. minuti kada se na listu strijelaca upisao Joaozinho za vodstvo Krasnodara. Tim rezultatom završeno je prvo poluvrijeme.

U nastavku je Krasnodar ostao bez Petrova, koji je u 72. minuti dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. Udarac Soriana iz 85. minute završio je pored gola. Krasnodar je na kraju upisao sva tri boda.

Nice – Schalke 0:1

Na utakmici Nice i Schalkea prvu priliku su imali gosti, Schopf je uputio udarac, a golman Nice Cardinale odlično odbranio. To je bilo sve vrijedno pomena iz prvih 45 minuta utakmice.

U nastavku je Schalke bio nešto opasniji, Konoplyanka je šutirao u 73. minuti, ali je Cardinale odbranio. Ipak, dvije minute kasnije golman Nice je kapitulirao. Rahman je pronašao Meyera u šesnaestercu, koji je pogodio za vodstvo Schalkea. Tri minute kasnije je Meyer imao šansu za novi pogodak, no, ovog puta je bio neprecizan.

Posljednju priliku na utakmici propustio je Schalkeov Choupo-Moting u drugoj minuti nadoknade utakmice. Njemački tim je slavio 1:0.

Qarabag – Liberec 2:2

Susretom Qarabag – Liberec otvorena je nova sezona Evropske lige. Golove su postigli Michel i Sadiqov za domaćina, a Sykora i Baroš za goste. Više o ovom meču možete pročitati ovdje.

PAOK – Fiorentina 0:0

U veoma tvrdoj utakmici u Solunu nije bilo previše prilika. Jedina prilika u prvom poluvremenu viđena je pred golom domaćina kada je Babacar šutirao, no Glikos je bio siguran.

Fiorentina je zaprijetila ponovo na početku drugog poluvremena. Babacar je u 52. minuti ponovo bio u šansi, no Glikos je još jednom bio siguran. Do kraja meča obje ekipe su bile zadovoljne bodom i rezultat toga je prvi susret ove sezone u Evropskoj ligi bez pogodaka.

Reprezentativac Bosne i Hercegovine Gojko Cimirot je odigrao svih 90 minuta u domaćoj ekipi na visokom nivou.

Grupa K

Inter – Hapoel Beer Sheva 0:2

Na “Giuseppe Meazzi” iznenađujuće je Hapoel imao bolje šanse na početku meča. Buzaglo u 6. i Maranhao u 9. minuti su pokušali iz dobrih pozicija ugroziti Handanovićev gol, no bili su neprecizni. Maranhao je imao priliku i u 29. minuti, ali iz peterca nije uspio postići pogodak. Tačnije, Handanović je odbranio. Inter je iz svoje prva prave prilike mogao doći do gola, no u 40. minuti Eder je pogodio samo stativu.

Eder je zaprijetio i na početku drugog poluvremena, no njegov šut u 49. minuti otišao je pored stative. Gosti su kaznili Ederove promašaje u 54. minuti, kada je Maranhao asistirao Vitoru, kojem nije bilo teško pospremiti loptu u prazan gol za 1:0 nakon uigrane akcije iz slobodnog udarca.

I nakon gola gosti su nastavljali sa napadima. Nwakaeme u 62. i Hoban u 65. minuti su šutirali, no nisu bili precizni. Za razliku od njih, u 69. minuti precizan je bio Buzaglo, koji je iz slobodnog udarca postigao prelijep gol za trijumf gostiju iz Izraela. Pobjeda izraelske ekipe je mogla biti i ubjedljivija, no Bittonov šut iz 88. minute završio je na prečki Interovog gola.

Southampton – Sparta Prag 3:0

Sveci su poveli već na samom startu susreta. Costa je igrao rukom u svom kaznenom prostoru i sudija Grafe je pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je na sebe preuzeo Austin i pogodio u 5. minuti za 1:0. U 10. minuti Ward-Prowse je pokušao glavom, no šutirao je preko gola. Austin je u 16. minuti pokušao doći do drugog gola, no Koubek je fantastično odbranio.

Austin je postigao gol u 26. minuti, no on je poništen zbog ofsajda, ali je napadač Southamptona pogodio već u narednom napadu za 2:0 nakon Martininog centaršuta. U drugom poluvremenu Sveci su kontrolisali igru i rutinski su meč priveli kraju, a tačku na “i” stavio je Rodriguez u 90+2. minuti susreta.

Grupa L

Osmanlispor – Steaua 2:0

U prvom poluvremenu gledali smo apsolutnu dominaciju gostiju iz Bukurešta. Tamas je već u 2. minuti zaprijetio golu domaćina, no njegov šut iz slobodnog udarca je otišao samo nekoliko centimetara preko gola. Nakon toga pokušavali su i Bourceanu u 31. i 40., te Popa u 39. minuti, ali rezultat je ostao nepromijenjen. Steaua je ostala sa igračem manje u 45+2. minuti kada je sudija Welz pokazao drugi žuti karton Enacheu koji je već imao žuti karton iz 4. minute.

Sa igračem više Osmanlispor je konačno došao do inicijative. Nakon što je u 62. minuti Lawalov šut fantastično odbranio Florin, bio je nemoćan dvije minute kasnije kada je arbitar dosudio penal za domaćina nakon što je Tamas srušio Ndiayea, a sa bijele tačke je bio siguran Diabate za 1:0. Potvrdu pobjede turske ekipe donio je Umar na Pintovu asistenciju u 74. minuti kada je pogodio za 2:0.

Avdija Vršajević nije bio u sastavu domaće ekipe.

Villarreal – Zurich 2:1

Veliki šok na El Madrigalu uslijedio je već u 2. minuti meča, kada je Sadiku snažnim i preciznim šutem pogodio mrežu nemoćnog Fernandeza. Južnoamerička kombinacija Dos Santos – Pato je zaslužna za izjednačenje i preokret koji je uslijedio. Meksikanac je sjajno uposlio Brazilca koji silovito zakucava mrežu pod prečku gola gostiju. U 45+1. minuti Pato uzvraća Dos Santosu asistenciju koji donosi preokret Žutoj podmornici.

U drugom poluvremenu Villarreal je nastavio sa napadima. U 65. minuti Borre se našao u prilici, ali Vanins je uspio odbraniti njegov udarac. U 72. minuti Sansone, koji je pet minuta prije toga zamijenio Dos Santosa, je postigao gol, no on je poništen zbog ofsajda. Do kraja meča gosti su bezuspješno pokušavali doći do izjednačenja, te su bodovi ostali na El Madrigalu.