Beskontaktno plaćanje: Novi trend koji dolazi na domaće tržište

Beskontaktno plaćanje na mala vrata ulazi u Bosnu i Hercegovinu. Iako ova vrsta tehnološke inovacije u kartičnom plaćanju sve više prisutna u Europi kod nas se za sada tek stidljivo pojavljuje.

Ovakva vrsta plaćanja omogućuje kupcima da ne moraju provlačiti kartice kroz POS aparat i ukucavati pin kod i time duže stajati u redovima. Sa njihovom upotrebom je dovoljno samo da POS uređaj dodirnente karticom čime se skraćuje vrijeme potrebno za kupovinu. PIN obično nije potreban do određenog iznosa. Iako su iznosi do kojih nije potreban pin, čini se, dosta veći u Europi nego kod nas.

Ovakvo plaćanje se može obavljati na POS terminalima koji na sebi imaju znak za beskontaktno plaćanje. Po ovakvom načinu plaćanja trenutno prednjači Njemačka, Poljska, Češka i Velika Britanija.

Kontaktirali smo nekoliko banka u BiH kako bismo vidjeli koliko je to zastupljeno na našem tržištu i koje su glavne prepreke njegovom većem korištenju.

Iz Raiffeisen Bank d.d. BiH nam kažu da su od kraja prošle godine obogatili svoju ponudu kartičnih proizvoda karticom za beskontaktno plaćanje. Riječ je o VISA Magic Card kreditnoj kartici koja, navode, korisnicima omogućava beskontaktno plaćanje u zemlji i inozemstvu, uz otplatu do 36 mjesečnih rata.

”Također, ovu karticu moguće je koristiti za gotovinski kredit na rate na Raiffeisen bankomatima i to bez naknade za podizanje gotovine“, kazali su nam iz ove banke.

Dodaju da su prednosti beskontaktnog plaćanja istaknute i u sloganu ‘Plati u pokretu’, obzirom da isto omogućava brz, jednostavan i siguran način plaćanja. Uz VISA Magic Card karticu, klijentima banke na raspolaganju je i MasterCard debitna kartica za beskontaktno plaćanje.

”Kod beskontaktnog plaćanja, kartica ostaje u posjedu klijenta tijekom cijelog razdoblja obavljanja transakcije, a sve što je potrebno jeste da klijent karticu prisloni na uređaj i sačeka zvučni signal koji označava da je transakcija izvršena. Ukoliko je iznos kupovine manji ili jednak 30 KM, verifikacija PIN brojem ili potpisom nije potrebna, dok je za iznose iznad 30 KM potrebno unijeti PIN broj ili izvršiti verifikaciju obavljene transakcije potpisom”, naveli su iz Raiffeisen banke.

Prilikom beskontaktnog plaćanja primjenjuje se ista sigurnosna tehnologija kao i kod tradicionalnog plaćanja karticama. Iz Raiffeisen banke navode da svaka transakcija koja se vrši ovom vrstom kartica zaštićena jedinstvenim sigurnosnim kodom koji vrijedi isključivo za transakciju u datom momentu, a svakodnevne transakcije su brže i sigurnije obzirom da kartica cijelo vrijeme ostaje kod klijenta odnosno kupca.

INFRASTRUKTURA ZA PRIHVAT KARTICA ZA BESKONTAKTNO PLAĆANJE JOŠ NEDOVOLJNO RAZVIJENA

Iz UniCredit Bank d.d. ističu da beskontaktno plaćanje već lagano postaje standardni način plaćanja Europi, te da njegovo širenje i popularizacija u Bosni i Hercegovini tek slijedi u narednom razdoblju. Razlog je što na bh. tržištu, kao i čak na mnogim zapadnoeuropskim tržištima, infrastruktura za prihvat ovih kartica još uvijek nije dovoljno razvijena.

Iz ove banke, koja ima bogatu paletu kartičnih proizvoda na raspolaganju, koje kontinuirano dopunjava novim funkcionalnostima i pogodnostima, u skladu sa svojom razvojnom strategijom, navode da razvoj tehnologije za beskontaktno plaćanje samo jedan dio njihove razvojne strategije, jer isto vide kao zamjenu za gotovinu na mjestima svakodnevne kupovine, pružajući pritom brzinu i lakoću plaćanja, bez ispuštanja kartice iz ruku.

”Za uspješno širenje beskontaktnog plaćanja od ključnog značaja će biti prihvaćenost ovog načina plaćanja od stane korisnika kartica, kao i trgovaca na čijim prodajnim mjestima će se moći obavljati beskontaktne transakcije plaćanja”, kažu za ekapija.ba iz ove banke.

Iz Hypo Alpe -Adria Bank navode da u svojoj ponudi trenutno nemaju kartice za beskontaktno plaćanje. “Ono na čemu kolege rade  su aktivnosti u cilju adaptacije terminala da bismo omogućili prihvat i neometane transakcije karticama koje imaju ovu funkcionalnost“, navode iz  ove banke.

D.K. – ekapija.BA

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close