Široki lako do finala Kupa na Grbavici

Širokobriježani, nakon 1:0 na Pecari, slavili protiv indisponiranog Želje i na Grbavici, a rezultat je bio 0:3

Stadion: Grbavica. Gledalaca: 6.500. Sudija: Zoran Grbić (Prijedor). Strijelci: 0:1 – Čabraja (5), 0:2 – Pandža (11), 0:3 – Čabraja (56). Žuti karton: Bogičević, Marković, Musa (Željezničar), Pandža, Zlomislić (Široki Brijeg).

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski 5,5, S. Stevanović 5,5, Marković 5, Blagojević 5 (62. Žerić 5,5), Bogičević 5, Zakarić 5 (29. Nikolić 5), Kerla 5,5, Zeba 5,5 (59. Bekrić 5), Musa 5,5, Lendrić 5, M. Stevanović 5. Trener: Slavko Petrović.

ŠIROKI BRIJEG: Bilobrk 7,5, Pandža 7, Barišić 6,5, Zlomislić 7,5 (72. Kožul -), Ćorluka 6,5, Čabraja 8 (86. Baraban -), Menalo 7 (68. Wagner -), Lončar 6,5, Bralić, Krstanović 6,5, Marković 6,5. Trener: Goran Sablić.

Slabo i očajno

Fudbaleri Širokog Brijega pridružili su se Sarajevu u finalu Kupa Bosne i Hercegovine, jer su, nakon pobjede na Pecari s 1:0, savladali Željezničar i na Grbavici (3:0), te prošli dalje ukupnim rezultatom 4:0.
Kako su Širokobriježani cijelu sezonu posvetili Kupu, nakon što nisu izborili Ligu za prvaka, na mečevima sa Željezničarom pokazali su veću želju i htijenje, a plavi s Grbavicu jučer su izgledali neprepoznatljivo, indisponirano, ali i umorno, te su zasluženo ispraćeni zvižducima na kraju meča. Ovome treba dodati da je Željo promašio čak dva penala.
Gosti su poveli iz prve ozbiljnije akcije, a strijelac je bio Čabraja. Ćorluka je izbacio Zakarića, ostavio sjajnu povratnu loptu za Čabraju, a ovaj matira Kjosevskog. Samo šest minuta kasnije sve je bilo riješeno. Nakon kornera usamljen je u kaznenom prostoru bio Pandža, koji pogađa za 0:2.

Nakon toga Željezničar je pokušavao, ali nije napravio nijednu konkretnu priliku. I ono što su šutirali prema golu gostiju, sve je bilo slabo i očajno.
Širokobriježani su mogli i do 0:3, a u 28. minuti sjajno su istčali kontru. Čabraja je s desne strane pronašao Menala na drugoj strani, ali ovaj šutira pored gola. Samo minutu nakon te šanse Širokog Brijega Slavko Petrović, trener Željezničara, izvršio je izmjenu, a indisponiranog Zakarića zamijenio je Stevo Nikolić.

Nije ta izmjena urodila plodom na pravi način, jer je dvije minute nakon nje Menalo bio u sjajnoj šansi, ali Kjosevski i Marković su spasili plave s Grbavice.
Do kraja prvog dijela vidjeli smo šut Blagojevića sa 20-ak metara, ali je lopta otišla metar preko gola, da bi sudija Grbić u 44. minuti svirao, slobodno možemo reći, nepostojeći penal za plave. Grbić je vidio prekršaj Krstanovića nad Nikolićem, a loptu je na 11 metara namjestio kapiten Zeba, no Luka Bilobrk je sjajnom paradom odbranio penal, pa se na odmor otišlo rezultatom 0:2.

Početkom drugog dijela, tačnije u 50. minuti Menalo se poigrao s odbranom Želje, ali Kjosevski je dobro odbranio. Dvije minute kasnije Željezničar je mogao do gola, ali Lendrić se umjesto šuta odlučio da asistira Nikoliću, a to je blokirao Pandža.

Sjani Bilobrk

I onda novi šok za navijače na Grbavici i to u 56. minuti, a drugi put na ovom meču pogodio je Čabraja i to maestralno. Do kraja meča nismo vidjeli nijednu ozbiljniju priliku, a sudija Grbić odlučio se da u 73. minuti dosudi novi penal za Želju, a i ovaj je bio u najmanju ruku sumnjiv. No, Luka Bilobrk je ponovo bio sjajan, a ovaj put je odbranio šut Bekrića. Do kraja meča jedino što smo vidjeli bila je šansa Lendrića, ali je i to odbranio Bilobrk.