LifestyleZdravlje

Obrezivanje djece i koristi sa naučnog aspekta

Više od polovice novorođenih dječaka u SAD-u podvrgnuto je obrezivanju, pri čemu se ili u potpunosti ili djelomično uklanja prepucij penisa. Iako su prvotni razlozi za obrezivanje bili prvenstveno vjerski, danas se mnogi roditelji na ovu proceduru odlučuju i iz društvenih ili zdravstvenih razloga.

U posljednje vrijeme čak se i u Americi primjećuje pad obrezivanja među novorođenčadi, iako iz U.S. Centra za kontrolu i prevenciju bolesti tvrde da stanje nije alarmantno. Riječ je o zahvatu koji je oduvijek bio donekle kontroverzan zbog svoje prirode izvođenja, te su se mnogi roditelji često pitali koliki je omjer dobrobiti i rizika zahvata, tj. potencijalnih komplikacija. 2012. godine Američka pedijatrijska akademija objavila je da su dobrobiti obrezivanja novorođenčadi daleko veće od rizika, no svejedno su ih prestali preporučivati.

Iako se obrezivanje najčešće provodi u dojenačkoj dobi, preporuča se i odraslim neobrezanim muškarcima, a ovo su razlozi zbog čega bi ozbiljno trebali razmisliti o tom koraku:

 

Smanjuje se rizik od raka prostate

Rezultati velikog istraživanja, nedavno objavljenog u časopisu BJUI (vodeće britansko glasilo urologa) pokazali su da obrezivanje ima obrambeni učinak protiv raka prostate, pogotovo među crnim muškarcima koji su visokorizična skupina.

Istraživanje je pokazalo da je kod muškaraca koji su obrezani stariji, u dobi od 35 i više godina, rizik od pojave raka prostate pao za čak 45%. Kod muškaraca koji su pak obrezani tijekom prve godine života, taj rizik smanjen je za 14%. Ovo saznanje je izuzetno važno, pogotovo za rizične skupine.

 

Smanjen rizik od zaraze HIV-om

Tri različita istraživanja dokazala su da obrezivanje igra zaštitnu ulogu i kod zaraze HIV-om. Istraživanja provedena u Keniji, Južnoafričkoj Republici i Ugandi pokazala su da obrezivanje smanjuje mogućnost infekcije HIV-om za čak 60%.

 

Manje zdravstvenih tegoba

Najnovije istraživanje objavljeno u sklopu poznate Mayo klinike pokazalo je da će polovica neobrezanih muškaraca tijekom života neko loše zdravstveno stanje tj. bolest ‘pokupiti’ zahvaljujući prepuciju. U istom istraživanju stoji tvrdnja da dobrobiti obrezivanja nadmašuju rizik koji sa sobom nosi procedura 100:1.

 

Smanjen rizik od infekcija

Nekoliko istraživanja otkrilo je da neobrezani dječaci imaju puno veće šanse oboljeti od infekcija urinarnog trakta od njihovih neobrezanih vršnjaka. Prema istraživanju koje je 2012. godine objavilo Kanadsko zdravstveno glasilo, rizik od infekcija kod neobrezanih dječaka smanjen je za 88%.

Izvor: znanost.geek.hr

ŠTA JE SUNEĆENJE (OBREZIVANJE) I ZAŠTO JE KORISNO? EVO ZAŠTO BI SVI TREBALI DA SE OBREZUJU!

Sunećenje je mali operativni zahvat kojim se uklanja kožica koja prekriva glavić penisa. Obrezivanje dječaka se vrši u mnogim zemljama pa tako i u našoj

Mnogo je razloga zbog kojih roditelji obrezuju svoje dječake, a glavni su da se obrezivanjem znatno poboljšava higijena penisa i sprečavaju razne bolesti. U Bosni i Hercegovini, pored higijenskih i zdravstvenih razloga zbog kojih većina roditelja suneti svoje dječake, sunećenje takođe predstavlja dio kulture i tradicije. Obrezivanje je bezbolno jer se radi uz lokalnu ili opštu anesteziju.

Nakon što se primijeni anestetik, sunećenje traje oko 15 minuta a zacjeljivanje i njega nekoliko dana. Nakon toga dijete je za cijeli život zaštićeno od nečistoća, infekcija, bakterija, i raznih polnih i urinarnih bolesti koje mogu ugroziti cjelokupno zdravlje. Sunećenje je kao odlazak zubaru, to je rutinski i jednostavan zahvat.

Sunećenje, odnosno uklanjanje viška kožice, donosi mnogobrojne zdravstvene koristi. Na ovoj stranici ćemo navesti i objasniti glavne prednosti sunećenja te zdravstvene probleme koji mogu biti izbjegnuti i riješeni tim zahvatom.

Sunećenjem se postiže bolja higijena a bolja higijena sigurno znači i bolje zdravlje. Na pitanje jednog stranca zašto se u BiH izuva obuća kada se ulazi u kuću, dobio je isti odgovor kao i na pitanje zašto se muška djeca obrezuju? Odgovor je – kultura, urednost, higijena, i zdravlje.

– Sprečava nakupljanje prljavštine, urina, i bakterija ispod kožice.
– Sprečava pojavu fimoze i parafimoze (uska kožica).
– Sprečava Balanitis i Postitis (infekcije glavića i kožice)
– Sprečava infekcije urinarnog sistema (bubrega, mjehura, mokraćne cijevi)
– Sprečava adheziju (slijepljena kožica).
– Smanjuje rizik od pojave raka penisa.
– Smanjuje rizik od pojave raka prostate.
– Smanjuje rizik od pojave raka grlića maternice kod žena.
– Smanjuje rizik od polno prenosivih bolesti, herpesa i HIV-a.
– Te znatno olakšava higijenu i poboljšava estetski izgled penisa.

 Nekoliko dodatnih činjenica o sunećenju:

– Sunećenje je najčešće izvedeni operativni zahvat na svijetu.

– Obrezivanje se prvenstveno radi iz higijenskih i zdravstvenih razloga, odnosno kao preventiva i zaštita dječaka i muškarca od raznih polnih i urinarnih bolesti. Takođe, sunećenje je dio kulture i tradicije življenja, te vjerska obaveza muslimana i jevreja.

– Mnogo je razloga zašto je dobro obrezati dječaka, a niti jedan zašto nije.

– Roditelji koji nisu obrezali svoje dijete se trebaju zapitati – koje su zdravstvene koristi za dječaka ako ima kožicu? Odgovor je – nema ih. Sa druge strane, zdravstvene koristi od uklanjanja kožice su mnogobrojne.

– Roditelji koji su neodlučni se trebaju zapitati – da li je bolje da njihov dječak ima kožicu i da mu se cijeli život ispod nje skuplja prljavština, ili je bolje da nema kožicu i da se prljavština nema gdje skupljati? Odnosno – je li za njihovog dječaka bolje da cijeli život bude izložen mogućim infekcijama i bolestima, ili je bolje da nije izložen raznim infekcijama i bolestima? Odgovor se sam nameće!

– U Bosni i Hercegovini, u gradovima poput Sarajeva, Zenice, Tuzle, Mostara, Bihaća, Goražda, Travnika, te u drugim mjestima, velika većina dječaka su obrezani. U tim gradovima se svaki dan osuneti stotine dječaka.

– Preko 70% dječaka u Americi je obrezano. U toj državi dječaci se obrezuju odmah nakon rođenja. Amerikanci obrezuju dječake iz higijensko-praktičnih razloga. Slična situacija je i u Kanadi.

– Posljednjih godina obrezivanje je sve prisutnije i u zapadnim Europskim zemljama poput Njemačke, Francuske, Velike Britanije…, a sve zbog naučnih istraživanja i dokaza koji podupiru obrezivanje i potvrđuju korisne zdravstvene osobine tog zahvata.

– Komplikacije koje se mogu javiti tokom obrezivanja su voma rijetke i bezopasne do te mjere da su zanemarive. Vrlo je važo da obrezivanje obavi stručna osoba!

– Sunećenje nije traumatičan zahvat jer se radi pod lokalnom ili opštom anestezijom tako da dijete ne osjeća nikakvu bol. Obavlja se na stručan i moderan način, te traje oko 15 minuta. Nakon par dana zacjeljivanja i njege dijete sve to zaboravi kao da se ništa nije desilo.

– Sunećenje se obavi jednom a dobrobiti tog zahvata traju za cijeli život.

– Sunećenje je kao odlazak zubaru, to je rutinski i jednostavan zahvat koji trajno doprinosi boljem zdravlju i higijeni i predstavlja dugoročnu preventivu i zaštitu od raznih bolesti i oboljenja.

globalno.org/obrezivanje

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close