Kultura

The New York Public Library: Arhiv dostupan svima

U velikoj kolekciji nedavno digitalizovanih dokumenata nalaze se i brojni artefakti koji su vezani za naše prostore

The New York Public Library (Biblioteka Grada New Yorka) digitalizovala je nedavno više od 180.000 pojedinačnih materijala među kojima su skripte, mape, fotografije, notni zapisi, razglednice, slike i fotografije koje datiraju od 11. stoljeća do današnjeg dana. Što je najbolje od svega, svi ti dokumenti su već postali dostupni javnosti, potpuno besplatno, a korisnici za upotrebu bilo kojeg materijala ne moraju tražiti nikakvu dozvolu ili odobrenje Biblioteke.

Materijal se može sortirati po vijeku objave, kolekciji, žanru pa čak i boji papira na kojem se nalazi. Kako bi unijeli drugačije iskustvo, radnici Biblioteke su u svoju online verziju uključili i igricu koja podsjeća na Pac-mana koji se kreće po tlocrtu starih njujorških zgrada.

Seraio i Bagnialuke

Domaću publiku će vjerovatno najviše interesovati publikacije koje se tiču Bosne i Hercegovine i šireg prostora Balkana. Naravno, kao jedna od najvećih bibliotečkih ustanova na svijetu, i njujorška sadrži mnoštvo takvih dokumenata. Tako se u digitalizovanoj kolekciji može pronaći karta Osmanskog carstva iz 1700. kartografa Edwarda Wellsa gdje je Sarajevo predstavljeno kao Seraio, a Banja Luka kao Bagnialuke. Tu je i vojna karta Sarajeva i istočne Bosne u izdanju K.u.K. Militargeographisches Instituta iz 1911. godine, jedna od karata prikazuje BiH sa, zanimljivo, Travnikom kao glavnim gradom.

Zanimljive su i ilustracije – jedna od njih prikazuje Stari most na naljepnici koja je dolazila kao poklon uz cigarete britanske kompanije CWS, a koja se lijepila u album koji se kupovao zasebno. Ta kolekcija je naime predstavljena kao “slavni svjetski mostovi”.

Ogroman arhiv

Tako naprimjer znatiželjnici mogu doći do stotina geografskih i političkih mapa koje prikazuju izgled ovog dijela svijeta u nekoliko zasebnih vijekova. Tu je i ilustracija koja prikazuje bosansku plesačicu koja pleše uz pratnju sazlije, a koju je kreirao francuski umjetnik Theodore Valerio 1869.

Digitalizacija sve više uzima maha u svijetu bibliotekarstva i Njujorška biblioteka je samo jedna u nizu koja prati trendove. Kolekcija koja je skoro prebačena na digitalnu formu samo je dio ogromnog on-line arhiva koji sadrži više od 670.000 jedinki.

Oslobođenje

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close