BiHPolitika

Ustavni sud BiH odlučio: Fahrudin Radončić ostaje u pritvoru

Apelacija je podnesena protiv Rješenja Suda BiH kojim je apelantu Fahrudinu Radončiću određen pritvor

 

Na sjednici Velikoga vijeća, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je danas odbacio kao neosnovanu apelaciju Fahrudina Radončića, saopćeno je iz tog suda.

 

Apelacija je podnesena protiv Rješenja Suda Bosne i Hercegovine od 2. februara 2016. godine i Rješenja Suda Bosne i Hercegovine od 27. januara 2016. godine, kojim je apelantu određen pritvor, koji, prema ovom rješenju, može trajati najduže mjesec dana od dana lišavanja slobode, do 25. februara 2016. godine.

 

Prema daljnjim navodima iz saopćenja Ustavnog suda BiH, apelant je pored ostalog istaknuo povredu prava na ličnu slobodu i sigurnost iz Ustava Bosne i Hercegovine, Evropske konvencije, kao i povredu prava iz Evropske konvencije u vezi s povredom prava na nezavisan i nepristrasan sud Ustava Bosne i Hercegovine i Evropske konvencije te prava na pretpostavku nevinosti iz Evropske konvencije.

 

Apelant ističe i povredu prava na nepristrasan i nezavisan sud, kao i pretpostavke apelantove nevinosti jer su nakon lišavanja slobode Bakira Dautbašića i Bilsene Šahman, a što je objavljeno u medijima, Sud BiH i Tužilaštvo BiH izdali zajedničko saopćenje za javnost, čime je, kako apelant smatra, došlo do povrede njegovog prava da o njemu odlučuje nezavisan i nepristrasan sud. Prema apelantovome mišljenju, Sud BiH se svrstao na jednu od strana u postupku etc.

 

Odlučujući o apelaciji, Ustavni sud BiH je zaključio  da nema povrede prava iz Ustava Bosne i Hercegovine, odnosno prava iz Evropske konvencije i Evropske konvencije kada je Sud BiH utvrdio postojanje osnovane sumnje i kada je o svom zaključku o postojanju osnovane sumnje dao odgovarajuće i relevantno obrazloženje, te kada je Sud BiH, odlučujući o tome da li postoji poseban pritvorski razlog iz ZKP, dao konkretno obrazloženje, a ti razlozi su relevantni i dovoljni da opravdaju određivanje pritvora apelantu u početnoj fazi postupka te kad su ispoštovane i ostale garancije iz Evropske konvencije jer je apelant upoznat s razlozima lišavanja slobode i činjenično-pravnom kvalifikacijom radnji koje mu stavlja na teret postupajući tužilac, kao i kada je imao mogućnost da izjavi žalbu na osporeno rješenje o određivanju pritvora.

 

Također, Ustavni sud BiH je zaključio da nije povrijeđeno apelantovo pravo na povredu pretpostavke nevinosti iz Ustava Bosne i Hercegovine i Evropske konvencije kada iz datog saopćenja za javnost ne proizlazi prejudiciranje apelantove krivice pa čak ni činjenica da se saopćenje odnosi na apelantov predmet.

 

Ustavni sud je na današnjoj sjednici odlučivao i o jednom broju zahtjeva o povredi prava apelanata na pravično suđenje.

 

U predmetima u kojima je utvrdio postojanje povreda prava apelanata na pravično suđenje zbog toga što sudovi nisu donijeli odluke u razumnome roku (član II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i član 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda), nadležnim sudovima je naloženo da hitno okončaju postupak te da o tome izvijeste Sud u roku od tri mjeseca.

 

Apelacije koje su bile očito neosnovane i nedopuštene Sud je odbacio. To se odnosi na predmete u kojima je Sud utvrdio da zahtjevi apelanata nisu opravdani, odnosno da činjenice koje su apelanti predočili Sudu ni na koji način ne mogu opravdati tvrdnju apelanata o postojanju kršenja njihovih prava zaštićenih Ustavom ili da stranke u postupku ne snose posljedice navodnoga kršenja prava zaštićenih Ustavom.

 

Sve odluke usvojene na sjednici bit će dostavljene apelantima u roku od mjesec dana i objavljene na internetskoj stranici Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine, navedeno je u saopćenju.

 

(FENA/em)

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close